Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '07

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
2071
 

Oruç tutmamak ve suçluluk duygusu

Oruç tutmamak ve suçluluk duygusu
 

Suçluluk duygusu ve utanç, sahip olduğumuz yada sahip olduğumuzu sandığımız değerlerin kendimiz tarafından ihlal edilmesidir.Burada önemli bir ayırım vardır.Sahip olduğum bu değerler gerçekten bana mı ait? Yoksa ailenin, toplumun, çevrenin bana empoze ettiği değerler mi?Çoğu insan bu sahip olduğu değerleri, nereden edindiğini sorgulamaz.Bu değerlerin kime ait olduğunun ayırımını yapmaz.Oysa ki bu sorgulama, kişinin kendini tanıması açısından çok önemlidir.

Bir arkadaşım, ramazanda oruç tutmadığı için suçluluk duyuyor.Ama her sene tutmamaya devam ediyor.Hem suçluluk duyuyor, hemde tutmamaya devam ediyor.Bu konuda kendisine soru sorduğumda, irkildiğini farkettim.
Kendisi dindar bir aileden geldiği için, çocukluk döneminde oruç tutmayanların cehenneme gideceği, kendisine sıkça söylenmişti.Ama üniversite yıllarında arkadaşımın dinle ilgili fikirleri değişmişti.Anne ve babasının yanındayken oruç tutuyormuş gibi davranıyor, ama aslında oruç tutmuyordu.Bu iki yüzlü davranışından ötürü kendine karşı utanç, ailesine karşı suçluluk duyuyordu.Bu suçluluk duygusu da onun kendisine olan saygısını aşağıya doğru çekiyordu.

Kendi değerleri ve ailesinin kendisine öğrettiği değerler arasında büyük bir çelişki yaşıyordu.Kendi değerlerine uymadığı için oruç tutmuyor, oruç tutmaması ailesinin değerlerine uymadığı için suçluluk duyuyordu.

Empoze edilen değerlere uygun yaşamak uğruna, kendi değerlerimizi feda etmek, acıların ve mutsuzluğun temel nedenlerinden biridir.

Gerçek suçluluk duygusu, yanlış yapılan bir davranıştan kaynaklanır.Bu duygu, bizi doğru işler yapmaya teşvik eder.Suçluluk ve utanç duygusu ancak sağlıklı kullanıldığında bize sorumluluk duygusu kazandırır, özgüvenimizi arttırır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

vatan uğrunda şehitlere kelle diyenler ve yardakçıları gibi gösteriş amaçlı ibadet edeceğime, onların ateist dediği sorgulayan, öğrenen, eğitimli, çağdaş, laik bir birey olarak yaşarım daha iyi...

turgenyev 
 13.09.2007 0:35
Cevap :
Peki,sevgili Eminonur arkadaşım..Düşüncelerine saygı duyuyorum,inandığın yoldan yürü her zaman.  13.09.2007 10:55
 

herkes inancına göre davranmalı yok eğer inancın yoksa ailene varmış gibi davranmakda doğru değil insanın kendine inancı kalmaz herşeyden önce.. bi kişinin bireysel kararıdır isteyen tutar istemeyen tutmaz.. bunun içinde kimse kimseyi yargılamamalıdır.

asli gurcihan 
 12.09.2007 11:37
Cevap :
Yorum ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim,sevgilerimle.  12.09.2007 11:50
 

arkadaşlar yapmayın ya altı üstü sadec 1 ay insanlar bu kadarmı iradesine sahip değil yaa olmazki lütfen sadece bu dünya için değil öbr dünya içinde bi takım borçlarımızı yerine getirmeliyiz nasıl hesap verecez öldükten sonra ne olur biraz daha gayret ederseniz bence olacaktır ...yoksa bu gitmeler gidiş değil sonumuz felaket

TUBA DURAN 
 11.09.2007 18:17
Cevap :
Sevgili Tuba; Düşüncelerine saygım sonsuz,sevgilerimle...  12.09.2007 8:38
 

bireyler başkalarını etkilemek uğruna yaptıkları her davranış bozukluğunda,kendi hanelerinden hep eksiltirler.eğer birşeyi istiyorsam yaparım ve arkasında dururum,sırf şirin olmak adına yapılmaz hiçbirşey.çok yanlış...

hekimoğlu16 
 11.09.2007 15:58
Cevap :
Yorum ve katkılarınız için teşekkür ediyorum.  11.09.2007 16:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster