Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
959
 

Oruç'unuz hayırlı, oyunuz "evet"li olsun!

Yaz tatili bitmeden "yazı tatiline" ara verdim. Ramazan, tatili bitirdi, demek daha doğru olacak aslında. Madem ki artık evdeyiz ve madem ki günlerin sıcaklığı ile kavrulmadayız, o halde gündemin sıcaklığına girmenin de bir mahzuru yok.

Tüm dostlara kısa bir "selam ile" başlıyorum: Ramazan'ınız "hayırlı" olsun.....Amma Referandumunuz "evetli"olsun!

Neden böyle söylediğimi uzun uzun anlatmayacağım. Evet'çiler de, Hayır'cılar da kendilerine göre nedenlerini sıralayıp duruyor zaten. Anayasa değişikliği paketinin mimarı iktidar partisi 40 gerekçe sıralamış "evet"için...

Başkaları da başka gerekçeler yazıp çiziyorlar...

Ben, 12 Eylül cuntacılığının "alacakarlık kuşağına" çevirdiği gençlik yıllarımı ve parelel giden meslek hayatımı falan anlatacak değilim. Buralardan "evet" gerekçeleri çıkarmaya hiç niyetim yok.

Sadece şunu vurgulamak istedim; eğer "hayırcı" biri olsaydım nasıl bir gerekçem olurdu?

Evet, hem de sadece bir "hayır gerekçesi" düşündüm uzun uzun...

Ve az çok mürekkep yalamış, ülkesinin aydınlığa çıkışını vesayetsiz demokraside arayan biri olarak, bir tek "hayır" nedeni bulamadım.

12 Eylül 2010'da, Bayramın üçüncü gününde, sandık başına gittiğimde "hayır" oyu vermek için bir tek gerekçem yok.

Zaten, olayı siyasetin "at gözlüğü" ile görmeyenler dışında, aklı başında hiç kimsenin de mantıklı bir "hayır" nedeni yok.

Bir tek "geçerli" gerekçeleri var; o da bu değişiklik paketini AK Parti'nin hazlamış olması!!!

İyi de yıllardır değiştirmeye çalıştığımız bu "darbe anayasası"nı yüzde 47 gibi, Türkiyede-başka pek çok ülkede de- az rastlanan bir çoğunlukla Hükumet olmuş bir sivil iktidar yapmayacaktı da kim yapacaktı?

Sahi, "hayır cephesi" nin gözü kara yiğitleri size göre anayasaları kim yapar? Kim yapmalı!..

Yoksa, şöyle mi söyleyeceksiniz: Bugüne kadar kim yaptıysa o yapsın!..

Yapmayın!...Biraz insaflı olun...Bu ülkede bugüne kadar anayasaları darbeciler yaptı. Kendi gayri meşru iktidarlarını sürekli kılmak için, bir deli gömleği gibi giydirdiler anayasalarını üzerimize...

Şimdi, bu "deli gömleğini" biraz gevşetme fırsatı bulmuşuz; ama sizler "Hayırrrr" diye feryat ediyorsunuz!

Bu "hayır"da hayır yok, inanın!..Burası Türkiye, bu fırsatlar her zaman ele geçmez... Özgürlüğe, hukunun üstünlüğüne, demokrasiye "hayır" denmez!

İyi düşünün... Siyasi iktidarlar değişir ama anayasalar kolay değişmiyor bu ülkede... Bugün hem "Eşref", hem "Erdem" olma günüdür.

Ramazan'ınız hayırlı, Referandumunuz "evetli" olsun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

07 Ağustos 2010 tarihli Milli Gazete’de Mehmet Şevket Eyginin yazısını lütfen Bulun okuyunuz.

mehmet binlik 
 19.08.2010 23:22
 

Türkiye Halkı 65 yıldır kötünün iyisini seçmeye bırakılmasının nedenlerini çözeceğine ,kötünün iyisinin niye eleştirildiğini tartışıyor.Türkiye kaç 65 sene daha bundan iyisi yok bahanesi ile farklı kılıflarda soyulmayı hak ediyor?

mehmet binlik 
 19.08.2010 11:16
Cevap :
Öyle bile olsa, gerçek gerçektir azizim. Bugün bu ülkede, bu iktidara alternatif yok...Olduğu gün ben ordayım, hiç merak etme...Selamlar  19.08.2010 14:42
 

Dünü anarak bugün kü yönetim'i aklamaya çalışmak hangi demokrasilerde vardır?Yani Halka verem'i gösterip sıtmaya mı razı etmek bir Demokrasi ve yönetim başarısımıdır?İstenen bu mudur?7 senede Ülkeyi İthal Ürün cennetine çevirmek.Ürettirmediğini,Ürettiremediğini yabancı malla idame ettirmek neyin başarısıdır.Hile olmazsa Hayırlı olacak...

mehmet binlik 
 17.08.2010 16:09
Cevap :
Mehmet bey, dünü hatırlamazsak o dünün soyguncuları yeniden iş başı yaparlar...Bu yüzden dünküleri unutmamalıyız...Eğer bugün, mevcut iktidardan daha iyisi var, diyorsanız, yazın adını bir düşünelim bakalım...Selamlarımla  18.08.2010 22:58
 

Tipik köşeye sıkışmış AKP zihniyetinin cevabı yerli et yok.Estonya'dan ithal et verelim.Kanat et niye pahallı size bütün tavuk verelim.Rusya da Buğday ihracatını durdurdu.Ramazandan sonra ekmek'e zam gelecek.Alkol içme üzüm ye. 12 Eylül den sonra ki zam furyasına dikkat.

mehmet binlik 
 17.08.2010 12:30
Cevap :
Mehmet bey, bence biraz pozitif düşünmelisiniz...Biz sekiz yılda değil, sekiz günde fiyatların katladığı zamanları biliriz..Galiba yaşınız çok genç sizin...Selamlarımla  17.08.2010 12:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 4200
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 780
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster