Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '17

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
223
 

Osman Bolulu'yu Kaybettik

Osman Bolulu'yu Kaybettik
 

Mahmut Makal, Fakir Baykurt,Talip Apaydın, Emin Özdemir,Mehmet Başaran,Enver Atılgan, Nebi Dadaloğlu, Recep Bulut, Hasan Kıyafet, Ahmet Köklügiller, Selahattin Şimşek, Hazım Zeyrek,Şevket Yücel gibi adlar da yazdıklarıyla köy enstitüsü çıkışlı ozanlar, yazarlardır.Cumhuriyet öncesi yazarların çıkış yeri İstanbul’du genellikle. Cumhuriyetin ilk yıllarındaysa Anadolu ve köyler iş gereği görülürdü. Yazarlar, iş gereği (öğretmenlik, müfettişlik, gazetecilik, milletvekilliği)gördüğü Anadolu’yu yapıtlarına konu edinirlerdi. Oysa köy enstitüleri, köy çocuklarını yetiştirerek ozan, yazar yapmıştır. Salt bu bile büyük atılım, büyük kazançtır. Köy enstitüsü çıkışlı öğretmenler, ozanlar, yazarlar, köyden çıktılar, köy gerçeğini biliyorlardı; köyü, köylüyü romanlarına, öykülerine konu edindiler. Yazılarında, köylünün sorunlarına değindiler. Onların sorunlarına ortak oldular. Onların askerdeki, gurbetteki oğullarına, ağızlarından mektup yazdılar. Yazılarında, köylünün diline de yer verdiler. Köy enstitüsü çıkışlı yazarlardan biri de Osman Bolulu’ edu. Onu,1973’de MEB’ lığında çalıştığım yıllarda tanımıştım. Ankara Eğitim Bilimleri Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması yüksek lisansımda “teftiş”le ilgili bir anket hazırlamış; yanıtlanmak üzere MEB’ lığı müfettişlerinden tanıdıklarıma vermiştim.Osman Bolulu, anket sorularına verdiği yanıtta; demokratik, rehber, önder, eğitimci müfettiş olduğunu kanıtlamıştı.

Osman Bolulu, köy enstitüsü kuşağının son temsilcilerinden biriydi.

Osman Bolulu’ yu,3Ağustos 2017’de Perşembe günü. kaybettik. Diğer köy enstitüsünde yetişenler gibi bir eğitim eriydi. Bu ülkenin aydınlanması için çalıştı. Öykü, şiirler, denemeler, biyografi, masallar seçkiler üretti; araştırmalar yaptı. Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine, Atatürk İlke ve Devrimlerine gönülden bağlıydı. Atatürk İlke ve Devrimlerini yaşatmak, ülke düzeyine yaygınlaştırmak için çaba gösterdi yılmadan, usanmadan, Cumhuriyet, eşitlik, özgürlük, demokrasi, adalet için savaştı.

Yaşamı, yapıtları:  Amasya-Taşova-Tekke Köyü’nde tütün tarlasında, Ağustos 1929 doğdu Çiftçi bir ailenin dördüncü oğlu. Babası medrese çıkışlı İsmail Hoca, anası Hatice Hanım.1942’de Tekke Köyü İlkokulu’nu, 1947’de Samsun Lâdik Akpınar Köy Enstitüsü’nü Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü 1954’te bitirdi.1964’te Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanı oldu.

Acılar, yitirdiğimiz dostlarımızla çoğalıyor… Köy enstitülerinin son neferlerinden olan Osman Bolulu ’yu da kaybettik. Osman Bolulu, 3 Ağustos 2017 Perşembe günü ikindi namazından sonra Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi. Yazın ve eğitim dünyamıza yaptığı büyük katkıları unutmayacağız ve her zaman kendisini şükranla anacağız.

 İlk ve orta dereceli okullarda öğretmenlik ve yöneticilik, ayrıca çeşitli öğretmen derneklerinde (TODMF, TÖS, TÖYKO) yöneticilik yaptı. MEB müfettişi iken 12 Eylül sonrası emekli olmuştur (1981). Edebiyatçılar Derneği ve Dil Derneği  üyesidir.

Ümit Dünyası” adlı ilk şiiri Nilüfer dergisinde (sayı: 72, Aralık 1951) yer almıştı. Şiir ve yazılarını daha sonra Bizim Dağarcık, Varlık, Ataç, Ilgaz, İmbat, Yelpaze, Çağda Türk Dili, Türk Dili Dergisi, Kıyı, İnsancıl, Karşı, Damar, Gerçek Sanat, Öykü-şiir, Biçem, Abece vb. dergiler ile Cumhuriyet gazetesinde yayımladı. Reşadiye’de Duruluk (1955-56), Amasya’da İlke (1961) dergilerini çıkardı. Ankara’da Öğretmen Dünyası ve ABC dergilerini yönetti (1992-93). 1992’de Yurt Boyu Sevişmek ile Nabi Üçüncüoğlu ve Vedat Güler Birincilik ödüllerini, 1998’de İnsan İnsana Eklene Eklene eseriyle Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’nü aldı. Şiirlerinin bir bölümü Danimarka diline çevrildi. Fransızcaya çevrilen bir şiiri Ankara’dan 20 Şair adlı Türkçe-Fransızca adlı kitapta yer aldı.

Yapıtları:

Şiir: Dalların Ucundaki (1955), Bileşim Çizgisi (1963), Yurtboyu Sevişmek (1992), Taşın İyisi (1992), Uzun Koşu (1994), Güle Yolculuk (1996).

Biyografi: Ahmet Miskioğlu (2004).

Deneme: Anti Laikliğin Önlenmeyen Yükselişi (1994), Belleksiz Toplum (1995), Korkacaksan Kitapsızlardan Kork (1995), İnsan İnsana Eklene Eklene (1998), İnsanlığın Solmaz Gülleri (2002).

Öykü: Yağmur Sonrası (1998).
Araştırma: Türkiye’de Mahalli İdarelerin Eğitim Öğretim Kurumlarıyla İlgisi (1965).
Masal: Devlet Kuşu (1970), Sözün Işığı (2005).
Seçki: 10 Kasım ve Atatürk (1970), İlk Dersimiz Atatürk (1981), Şiir Coğrafyamız (1997, 98, 99, 2000).

Anı: İnsanlığın Solmaz Gülleri (2008:

İnceleme: Atatürk ve 10 Kasır (1969), ilk Dersimiz Atatürk (198: 1994).

Deneme, ders ve kaynak kitaplarının dışında çocuk ve gençlere seslenen kitaplar da yayınladı. En Zoru şiirinde,yaşantısının çerçevesini çizmiş. Sevgisi yanıtsız kalmış, yaşamın yokuşlarında yorulmuş, açlıktan yorulmuş, yenik düşmüş bir gövde ahh gitti, gidiyor.

En Zoru 

Sevgim 

Yanıtsız kaldı 

Yassıldım

 

Yolum 

Yokuşa sardı 

Yoruldum

 

Yokluğun 

Harmanın un ufak 

Savruldum.

 

Açlığın 

Üstüne dört büklüm 

Kıvrıldım.

 

Dağdım 

Bir dilim ekmeğe

Devrildim.

 

Zordu zor 

Hepsi zor

 

En zoru ne biliyor musun?

Yenik düşmüş bir gövdede 

Gıcır gıcır 

Namlusuna sürülmemiş 

Bir yürek taşımak

 

Gitti gidiyor ahhh!

 

Osman Bolulu, şiirleri, yazıları  için şöyle diyor:

Dalların Ucundaki, Gündem Dışı, Bileşim Çizgisi, Yurtboyu  Sevişmek, Uzun Koşu, Taşın İyisi, Güle Yolculuk adlı yedi şiir kitabımı birleştirdim ve  Son Harman adını verdim.

Hiç bir zaman şairlik iddiasında bulunmadım, kendi türkümü söyledim. Neye inandımsa neyi doğru buldumsa onları yazdım. Yazdığım her yazıda hayatımda yaşanmış olayları, durumları konu edindim.

Osman Bolulu’ nun ölümüyle köy enstitülerinin son dallarından biri daha kırıldı.Ülke sevdalısı,çağdaş bir eğitimci,şair, yazar aramızdan ayrıldı; ama yapıtları yaşayacak, gelecek kuşaklara ışık tutacak.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne zaman göçüp gitmiş iyilerimizin yazılarını,özellikle şiirlerini okusum acı ve hüzün damlar yüreğimin ucundan.Sarsılırım da öyle kala kalırım sessiz ve sakince.Ne çok üretkenmiş değerli hocam.Şiirlerinde de yaşayacak sonsuza değin.Allah ona ihsan ve kereminden güzel mekânlar bağışlasın.Ruhunu şad eylesin.Siz de sağolun duyarlılığınız için.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 03.09.2017 14:09
Cevap :
Abbas Bey,Osman ,üretken,çağdaş,demokratik bir denetleyici ve eğitimciydi.Sağ ol.Selam ve saygılarımla.  04.09.2017 19:13
 

Başınız sağolsun Hüseyin bey, Aydınlarımızın kayıpları hepimizindir. Nur içinde yatsınlar Allah sevenlerine sabır versin,vefanıza saygımla selamlıyorum

Cemile Torun 
 07.08.2017 11:32
Cevap :
Cemile Hanım,aydınlarımızı bir bir yitirince üzülüyor;ama bıraktıkları yapıtlarla teselli buluyoruz.Selam ve sevgilerimle.  08.08.2017 0:01
 

Merhaba sevgili Hocam, aziz meslektaşım ve ağabeyim Hüseyin BAŞDOĞAN, bu sabah bilgisayarımı açarken köşenizdeki eğitimci yazar ve şair değerli öğretmen, OSMAN BOLULU'unün ölüm haberiyle yıkıldım. İnanın çok çok üzüldüm. Eğitimci yazar Osman Bolulu ile 2002'de M.E.B tarafından yayımlanan "İnsanlığın Solmaz Gülleri" adlı kitabıyla tanıştım. Daha sonra yazılarını çeşitli dergilerde ve özellikle Türk dili ve Aykırısanat' ta izliyordum. Bir gün telefonunu buldum ve onu aradım, hal hatırını sordum. beni yazılarımdan dolayı tanıdığını söylediler. Ellerinden öptüğümü ifade ettim. Ve yanılmıyorsam Adana'da yayınlanan Aykırısanat dergisinde onun için bir yazı yazdım. Bir iki kez daha telefonla konuştum. Onu görmek bana nasip olmadı. Sevgili Osman Bolulu'ya Allah'tan rahmet diliyor ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun... Onu her zaman yazı ve şiirleriyle saygıyla anacağız...Mekanı cennet olsun. Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 06.08.2017 8:28
Cevap :
Abdülkadir Bey,Osman Bolulu kuşağı,Cumhuriyet değerlerine gönülden bağlı,Türk dilinin ve eğitiminin temel taşlarıydı.Işıklar içinde yatsınlar.İçtenlikli katkıların için teşekkür eder;selam ve sevgilerimi iletirim.  06.08.2017 15:04
 

ÇOK GÜZEL ŞİİRLERİ VARDI. HELE EL YAZISI. İMZALADIĞI KİTAPLARININ İTHAF KISIMLARINI TARARDIM HEP. ALLLAH RAHMET EYLESİN. ünal ŞÖHRET DİRLİK

Ünal Şöhret Dirlik 
 06.08.2017 1:23
Cevap :
Ünal Bey,bu Cumhuriyet ve Atatürk sevdalıları,aramızdan bir bir ayrılırken demokrasi,özgürlük,adalet duyguları,etik değerler zayıflıyor.İlginize teşekkür ederim.Selamlar.  06.08.2017 15:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 1179
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1828
Kayıt tarihi
: 04.12.12
 
 

Hüseyin BAŞDOĞAN, 1942'de Malatya- Arapgir'de doğdu.Arapgir Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster