Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '07

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
500
 

Oynayacak alanımız yok!

Oynayacak alanımız yok!
 

Yeşillikler doluydu eskiden Türkiye. Atatürk ömrü yettiği kadar çevreyi yeşillendirmişti. Fakat şimdi bütün boş arsalar alınarak binalar yapılıyor.

Ülkemizde kentleşme artmış durumda. Bulunan her boş alan binalarla, sitelerle, işyerleriyle, gökdelenlerle, marketlerle yani kısacası beton ve çimento ile doluyor. Fakat biz çocuklar hiç düşünülmüyoruz. Çocuklar nerede oynayacak düşünen yok değil mi?

Oysa biz çocuklar koşuşturmak, oynamak için yeşillikler, ağaçlar isteriz. Ama artık yeşilliğimiz olmadığı gibi ağaçlarımız da yok. Kentleşme sayesinde küresel ısınma da etkisini daha çok göstermeye başladı. Fakat korunmak için yollarımız da var. Bunlar:

1-Her yere ağaçlar dikilmelidir.
2-Teknolojik ağaçlar dünyaya zarar vermeyecek şekilde yenilenmelidir.
3-Yeni teknolojik aletler dünyaya zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır.
3-Dünyaya zarar verenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.
4-Kentleşme durdurulmalıdır.
5-Köy benzeri şehirler kurulmalıdır.
6-Sanayi dünyaya zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır.

İşte oynayacak alanlarımızın alınması da küresel ısınmada etkili. Yeşillikler, ağaçlar olmayınca, su olmayınca çok zor olacak. Sıcaktan ölenler olacak.

Ve bizim oynayacak alanımız olmayacak. İtirazım var! Biz getirmedik bu dünyayı bu hale. Büyükler getirdi. Gelecekte yeşillikler yerine susuzluktan çöllerde yuvarlanacak yavruların ne suçu var küresel ısınmada?

Çocukluklarını yaşayamayacaklar. Biz ve büyüklerimiz yaşadık, fakat o suçu olmayan minikler çocukluklarını yaşayamayacaklar.

Büyüklerim! Sizi bu konuda duyarlılığa davet ediyorum. Lütfen o yavrulara ve bize de oynayacak boş arsala bırakın. Aksi halde hem küresel ısınma artacak, hem de bizler ve gelecek nesiller çocukluklarını siz büyükler gibi dolu dolu, güzel güzel yaşayamayacaklar.

Ayrıca! Herkesi ağaç dikmeye davet ediyorum. MBHO projesi de küresel ısınmaya protestolardan. Gelecek nesiller için ormanlar kuralım bizde. Mahvettiğiniz dünyayı düzenlemeye çalışın gelecek için lütfen sevgili büyüklerim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biliyormusun Bense Bizim apartmanın yanındaki boş arsaya ev yapılıyor....Arsada az yeşillik değildi hani...Kocaman beton yığınları içinde en azından birkaç yeşilliiğimiz wardı....Hergün tonlarca toprak kocaman makinalarla taşınıyor....o topraklarla beraber bütün güzel anılarımızda gidiyor....Eskiden kartopu oynardık gerçi artık karda yağmıyor ya neyse...Hıdırellezde ateşin üstünden atlar bahçeye top kaçsa kim alıcak kavgası yapardık....Özlicem o günleri...Sevgilerimle....

Beyza'ca Yazılar 
 31.05.2007 21:44
Cevap :
Bizim de aynı şekilde oldu. O günler çok özlenecek günler Beyza'cığım. Yorumun için teşekkürler. Sevgiler...  01.06.2007 14:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 313
Toplam yorum
: 292
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 1345
Kayıt tarihi
: 21.03.07
 
 

1996'nın ilkbaharının dünyaya getirdiği birçok çocuktan biriyim. Milliyet Blog'da yazmaya yaşım h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster