Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Diyetisyen Şengül Üre

http://blog.milliyet.com.tr/diyetinfoo

01 Kasım '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
7782
 

Oyun çocuğunda beslenme

Oyun çocuğunda beslenme
 

Oyun çocuğunda beslenme


Oyun çocuğu döneminde yeme içme davranışlarının düzenlenmesinde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Aile çocuğun yemek alışkanlığı geliştirilmesinde en etkili ortamdır. Çocukta ilk ögrenme yakın çevresindeki bireyleri taklit etme biçimindedir .

Anne, baba, kardeşler, bu yaş grubu çocuklar için en iyi birer modeldir. Yemek yeme adetleri aile sofrasında edinilir.

• Çocukların bu dönemde yiyecek tüketimleri günlük olarak değişmektedir ve bazı günler az, bazı günler fazla yemeleri bu yaş grubunun özellikleri arasında bulunmaktadır.

• Çocuğun yeme alışkanlıklarını olumsuz etkileyen ebeveynlerin yemek ısrarları, yemek bitirme zamanı için baskı uygulama, ödüllendirme, ceza verme gibi yemek yeme davranışlarını olumsuz olarak etkiler.

• Bu yaş grubu çocuklarda tek besin türüne bağımlı kalma yaygın bir uygulamadır. Çocuğun beslenmesinde besin çeşitliliği sağlanmalıdır.

Çocuk zorlanmadan değişik yemek çeşitlerine alıştırılmalı ve bu konuda ebeveynler olarak örnek oluşturulmalıdır. Bu davranış ileri yaşlara uzanan doğru yemek seçme alışkanlığı edinilmesine çalışılmalıdır.

• Çocuklar düzenli ve öğün atlamadan beslenmelidir. Öğünler dışında abur cubur tabir edilen bisküvi, simit, kola, çikolata gibi besinlerin yenmesine izin vermemek gibi önlemlerle çocuğu düzenli bir beslenme programına alıştırmaya çalışılmalıdır.

• Çocuğun gelişimi için kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır

• Yiyecekleri tabağına gereksinmesinden fazla konulmamalıdır

• Çocuğun gerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması , gerekse büyüme ve gelişmesini tamamlayabilmesi için, kendisine tüm besin gruplarından, besinlerin uygun pişirme yöntemleri ile sunulması ve öğün atlanmadan beslenmesi, çocuğun sağlıklı bir birey olmasının ön koşuludur.

Diyetisyen Şengül Üre
www.diyetinfo.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar; benim 3,5 yaşında bir oğlum var. yemek yemesi konusunda sürekli sıkıntı yşamaktayız. kreşte ve evde birinin yemek yedirmesini bekliyor. Kreşle ortak karar aldık artık biz yemeğini yedirmeyelim diye. Ancak bu seferde yemek yemesi çok uzun vakit alıyor ve yemek buz gibi oluyor. Belli bir süre verelim o sürede yemek yemez ise önünden alalım dedik umrunda bile olmadı. Yediği bir kaç lokma ona yetiyor. Bu seferde doymadan yeteri kadar beslenmeden sofradan kalkmış oluyor. Okulda yemek düzeni biraz daha düzgün öyle olunca akşam yemesede ona yettiği için yemeye çaba harcamıyor. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Tşk. Fatma Altunbaş

FATMA ALTUNBAS 
 20.11.2008 14:19
 

merhaba, yardımınız için şimdiden teşekkür ederim..2002 ocak doğumlu bir kızım var..çeşitli duygusal sebeplerden dolayı son 2 yıldır kızım abur cubura çok yöneldi ve kızıma bakan teyzesi kıyamadığından bu alışkanlığa izin verdi..ve şu anda uzun boylu ve kilolu bir kızım var..obez gibi görünmese de obez olmaya dönük bir yağlanma var..kalçada ve göbekte yoğunlaşan artık kollar ve bacaklarla yüze de yansıyan çok şirin de olsa artık rahatsız edici bir kilo.yemek yemese aramaz ama abur cubur yemediğinde krize giriyor.okul kantinini yasakladık mecburen.benim sizden ricam bu yaş çocuklar için örnek bir diyet listesi,her kuralına uyacağım,artık çalışmıyorum ve listede ne olursa yapmak için vaktim de var..1 yıldır tartılmıyor ve boyunu ölçmedim ama 9 yaş çocuk kıyafetleri alıyorum göbek kısmı da zor oluyor hatta..sadece boyu biraz uzun geliyor..gerekirse boy kilo ölçülerini de en kısa sürede bildiririm.Kazakistanda yaşadığımızdan diyetisyenlerine güvenmiyorum.Bilgilerinizi merakla bekleyeceğim

özlem altuntas 
 05.11.2008 6:26
Cevap :
Çocuklarda beslenmeyi kısıtlama yoluyla hiçbir şey öğretemezsiniz . Ancak ebeveyn olarak örnek olarak değiştirebilirsiniz .Beraber kahvaltı yapmak öğünlerden önce abur cubur tabir edilen yiyeceklerden vermemek gibi  14.11.2008 10:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1698
Kayıt tarihi
: 14.10.08
 
 

2002 -2006 yılları arasında Maltepe Üniversitesi hastanesinde görev yaptım. 2006' da kendi yerim ola..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster