Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '20

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
7
 

OZAN KOTRA

 Ozan Kotra’nın İlk Solo Albümü  ‘Hava Durumu’
“Genç bir müzisyen olarak ilk başladığım andan itibaren hep bir grup müzisyeni oldum ve böyle de anıldım. Flört’le beraber, neredeyse 30 yıllık bu süreçte, elbette pek çok macera yaşadım ve hayat yolunda pek de tercih etmeme rağmen, son derece çetrefilli, komik-trajikomik, başarılarla dolu ama son kertede kendine özgü hikayesi olan bir müzisyen olarak, işimi büyük bir aşkla yapmaya gayret ettim. İşte “Hava Durumu” bu yolculuğun şu anki dönemime kadar olan süreci, bir anlamda kişisel olarak anlatan ve bir grup müzisyeni çerçevesi dışında kaydettiğim ilk albüm. Bir anlamda, solo bir kariyerin pek zararı olmayacağını ve kendi adımla bir şeyler yapma heyecanıyla, gerek sektörden gerekse özel hayatımdaki dostlarımın da desteğiyle,benim için karanlık sayılabilecek bir dönemde, moral gücü çok yüksek bir ruh haliyle kaydettiğim bu albümün, Türk Müzik Tarihin’e hoş bir sada bırakmasını hedefledim.”
 
Ozan Kotra,Flört grubunun konserlere çıkmadığı, stüdyo kaydı yapmadığı 16 aylık dönemde hazırladığı ilk solo albümü ‘Hava Durumu’nu, 15 Mayıs Cuma  tüm dijital platformlarda ve plak formatında yayınlıyor.
Yaklaşık 3 aylık bir kayıt çalışmasıyla, Türkiye’ninssanalog kayıt fabrikası Bay Papağan stüdyolarında kaydedilen 10 şarkılık albümün, Long Play miksi ve plak kalıbı İngiltere’nin ikonik stüdyosu Abbey Road Stüdyolarında yapıldı.
 
Anadolu Rock, Jazz, Funk gibi müzik türlerinin işlendiği Hava Durumu’nda, aşk, sevgi gibi olmazsa olmaz konuların dışında, Kotra’ya has bir mizah anlayışıyla, dostluk ilişkilerindeki absürd yaşanmışlıkları, Gezegen’e dair evrensel politik sorunlar ve hayatın içinden konular işleniyor..
 
Hava Durumu; analog synthesizerlardan, nefesli sazlara, kaba ve kimi zaman yerinde duramayan bas gitar ve davul ritmlerinden, naif akustik gitar melodilerine, duvar piyanosunun hüzünlü sesinden, çılgın perküsyonlara kadar geniş bir çerçevede müzikalitesini sunuyor.
 
Kendi alanında üst düzey 30 kişilik bir müzisyen kadrosunun çaldığı albümün açılış şarkısı ‘Sorma Arkadaş’ ayrı zaman dilimlerinde tam 3 kez kaydedildi ve son versiyon kullanıldı. ‘Mehtaba Karşı’, ‘Hasta mı oldun’ gibi şarkılar, 20 yıl önce yazılmış. Sözleri revize edilip albüm repertuvarına dahil edildi. “Hava Güzel Kadıköy’de” ise stüdyo kayıtları bittikten sonra yazıldı ve albüme sonradan eklendi. “Unutulmuyor” (Senin yüzünden) isimli şarkıda Fuat Güner’in çaldığı “ Havain Gitar” bilindiği kadarıyla ilk kez Türk Müziği’nde kullanıldı. Flört üyeleri de bazı şarkılarda eşlik etti ama aynı şarkıda çalmadılar ve vokal yapmadılar.
 
Plağın son şarkısı “ Humbarap Yaya” Ozan’ın, oğlu Poyraz’a bebekliğinde söyleyip, onu güldürdüğü uyduruk bir tekerlemenin şarkılaşmış hali. Poyraz’ da bu kayıtta babasına eşlik etti.
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 78
Kayıt tarihi
: 01.02.18
 
 

25 Mayıs İstanbul Doğumlu. Film-San Vakfı Müdürü & Gazeteci & Köşe Yazarı & Yazar & Sanat Yönetme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster