Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '08

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
3120
 

Özel Harekat Polisi Paraşütçü oluyor

Özel Harekat Polisi Paraşütçü oluyor
 

<ı>“Dün sizin hali tavrınızdaki mertlik ve erkeklik, yürüyüşünüzdeki intizam ve ciddiyet size olan haklı itimadı kuvvetlendirdi ve herkesi memnun etti. Çünkü herkes biliyor ki ve bilmelidir ki, Polis ve Jandarma Kuvvetleri vatandaşlara huzur ve sükun temin eden Cumhuriyetin kanunlarına ve medeniyet düşmanlarına karşı kullandığı bir kalkandır. Binaenaleyh Cumhuriyetin kanunlarına ve memleketin huzur ve asayişine karşı gelebilecek ve vatandaşların hürriyetine tecavüz edebilecek her şeririn kafası behemahal bu kalkana çarpmalı ve parçalanmalıdır<ı>.”

Büyük Atatürk’ün Polisimize mesajı ile başladım bu gün yazıma..

Cumhuriyet Yasalarının ve çağdaşlığın güvencesi Türk Polis Teşkilatı’nın özel bir birimi, Özel Harekat Polisimizin Türk Hava Kurumu ile birlikte yürüteceği bir işbirliğinden, bir projeden söz edeceğim.

1967 yılından bu yana, Türk Silahlı Kuvvetleri Personeline de Paraşüt Eğitimi verilen Türk Hava Kurumu’nda; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Kara Harp Okulu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı, Astsubay Sınıf Okullarına açılan Paraşüt Kurslarında binlerce paraşütçü yetiştirilmekte, yurt savunmasında onurlu bir görev yerine getirilmektedir.

Bireylerde; özgüveni arttıran, hızlı ve doğru karar verebilme yeteneklerinin gelişmesine inanılmaz katkılar sağlayan paraşüt sporu, kişisel gelişim için bulunmaz bir olanaktır.

Geçtiğimiz günlerde, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın Gölbaşındaki yerleşkesinde; Türk Hava Kurumu Türk Kuşu Genel Müdürlüğü Paraşüt Okulu Müdürlüğü Paraşüt Öğretmenleri, Prşt. Öğrt. Aynur Özbey, Prşt. Öğrt. Gökhan Uçaroğlu ve Prşt. Öğrt. Fikret Söğüt, Özel harekat Polisimiz ve Amirlerine paraşüt sporunu tanıttılar.

Paraşüt sporunun bireylere katkıları, sağladığı yararları ve Paraşüt Başlangıç Kursları konusunda, sözlü ve görsel bilgilerin verildiği söyleşi, katılanların büyük ilgiyle izledikleri, soru ve görüşleri ile katkı sağladıkları samimi bir ortamda gerçekleşti.

Çok sayıda Özel Harekat Polisimizin katıldığı söyleşi sonrasında yapılan ankette, önümüzdeki günlerde, THK İnönü Havacılık Kampında açılacak olan ve toplam kontenjanı 20 kişi ile sınırlanmış bulunan Özel Harekat Polisi Paraşüt Başlangıç Kursu’na katılmak için gönüllü olduklarını belirtenlerin sayısı hepimizi şaşırttı. Söyleşiye katılan Özel Harekat Polislerinin tamamı bu kurslara katılmak istediklerini belirtmişlerdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı yetkililerince belirlenecek 20 Özel Harekat Polisimiz, Önümüzdeki sezonda Türk Hava Kurumu İnönü Eğitim tesislerinde Paraşüt Başlangıç Eğitimine başlayacaklar. Dileğimiz bu güzel projenin geliştirilerek sürdürülmesi ve Paraşüt Başlangıç Eğitimlerinin yanı sıra Serbest Paraşüt Eğitimlerinde de Özel Harekat Polisimizle birlikte olabilmektir.

Bu güzel gelişmelerin sürdürülmesi, havacılığın tüm toplumumuzca benimsenmesi özlemimi yineliyor, darısı; son yıllarda yaşadığımız büyük toplumsal felaketlerde çalışmaları ve özverileri ile tüm ulusumuzun göğsünü kabartan Arama Kurtarma Ekiplerine diyorum.

Yaşanacak büyük bir felakette, felaketin üzerinden uzun bir süre geçmeden, havadan paraşütleri ile inen ve yardıma gereksinimi olanlara anında ulaşan Arama Kurtarma Ekiplerimizin ve sağlıkçılarımızın olması bize yakışmaz mı?

Not: Son katılma tarihi 15 Mart 2008 olan THK Çankaya Şubesi Öykü yarışması sonuçlanmıştır. Yarışmaya yalnızca 2 ( İKİ ) yarışmacı katılmış. Yapılan değerlendirme sonucunda, ilk üç dereceye girecek çalışmanın olmadığına, 10 – 13 yaş gurubundan Karabük Şirinevler İlköğretim Okulu 8/A sınıfı öğrencilerinden Seçil DEMİRCAN ve 14 – 17 yaş gurubundan Ankara 50. Yıl Lisesi öğrencilerinden Muhammed Erdem KÜÇÜKÖZDEMİR’in mansiyon ödülleri ile ödüllendirilmesi kararlaştırılmıştır.

Seçil DEMİRCAN’ın ödülü THK Karabük Şube Başkanlığımıza gönderilmiştir. Şube Başkanlığımıza müracaatı ile kendisine bu hediyeler Şube Başkanımız tarafından Teslim edilecektir.

Muhammed Erdem KÜÇÜKÖZDEMİR ödülünü THK Çankaya Şube Başkanlığından alabilecektir.

Unutmayın1: THK Yangın Uçağı alım kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL’dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Bir Cumhuriyet Kurumu olan THK’na üye olun. Rejime ve Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmanın bir yolu da, rejimin ve Cumhuriyetin kurumlarına sahip çıkmaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Talip Bey Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yazınızı yeni okunmuş bulunmaktayım ve böyle güzel bir haberi verdiğiniz için bir Özel Harekatçı olarak size teşekkür etmek istiyorum. Ben Ankara Emniyeti kadrosunda çalışırken THK'nun Altınparktaki bir fuarını gezmiştim ve orada bu tür kurslar hakkında azçok bilgi edinmiştim. Ayrıca temmuz 2004 yılında ücretsiz olan 5 günlük paraşüt başlangış eğitimine katıldım ve sertifikayı aldım. Ayrıca 50 Atlayışla alınnan ve o yılda 1500 ytl bulan serbest paraşüt sertifikası almaya karar vermiştim ki Özel harekat Kursuna katıldık ve kurstayken beni THK'dan arayıp katılıp katılmayacağımı söylediler. Bende kursta olduğumu, katılmamın mümkün olmadığını belirtim ve daha sonra da tayın derken Ankara'dan koptuk.Böylece aradan 4 sene geçti. Şu an bile serbest paraşut kursuna gitmek isterdim ama malum polisin ekonomuk koşulları ortada. Ayrıca 2004 yılında bekardık ve 1500 ytl bulmak daha kolaydı. Şimdi temennim böyle bir kurs verilir ve ........

Fevzi Önkibar 
 23.05.2008 19:01
Cevap :
Sayın Fevzi Önkibar, İsminiz bana hiç yabancı gelmedi. Bir yerde sizinle tanıştık mı? Havacılık ve paraşütçülüğe olan sevginiz beni duygulandırdı. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı ile olan bu işbirliğimiz sanıyorum ki devam edecek ve Serbest Paraşüt kurslarına da personel gönderecekler. Ben sizin bu arzunuzu Özel Harekat Daire Başkanlığı Eğitim Müdürü Selami Beye ileteceğim. Umarım bu arzunuzu da gerçekleştiririz. Saygılarımla..  24.05.2008 23:05
 

Türk Hava Kurumu -Özel Harekat polisi dayanışmasının göreve olumlu yansımaları olacağına inananlardanım. Büyük Atatürk'ün kurumunun, onun cefakar polisine hizmet sunması aslında milletimize hizmet sunmak demektir. Bu yöndeki katkılarınız için size teşekkür eder, çalışmalarınızı kutlarım. Erol Özdemir/ Polis Başmüfettişi

E. Özdemir 
 23.03.2008 12:41
Cevap :
Sayın Erol Özdemir, Sevgili Dostum, Cumhuriyet Kurumu Atatürk Kurumu Türk Hava Kurumu; toplumumuzun her kesimine ve her bireyine havacılığı sevdirme gayret ve kararlılığındadır. Ülkede huzuru tesis etmek, Cumhuriyet yasalarına sahip çıkmak için her koşulda görev yapan Türk Polisi ve THK için bu projenin bir başlangıç olduğuna, ilişkilerin geliştirilerek sürdürüleceğine gönülden inanıyorum. Saygılarımla..  23.03.2008 13:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2322
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster