Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '15

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
197
 

Paris'te Verjin Şabcı rüzgarı - 'Bonjour Paris' (Günaydın Paris)

Paris'te Verjin Şabcı rüzgarı - 'Bonjour Paris' (Günaydın Paris)
 

Ressam Verjin Şabcı ve tabloları,


Ressam Verjin Şabcı, tablolarında (Verşa) imzasını kullanıyor. Paris'teki ilk kişisel sergisini 16 Mayıs - 23 Mayıs arasında, Paris Anadolu Kültür Merkezi'nde açtı.

Sergide Verşa'nın 20 tablosu Kapodokya serisinden sergilendi.  (Ben 22 Mayıs Cuma günü gidebildim.) 

Yağlıboya tabloları ve Pastel tabloları görülmeye değer güzellikteydi. Akademik kurallara fazla bağlı kalmadan spontane içinden o an ne geliyorsa içinde tualine taşımıştır. Yağlı boya çalıştığı natürmortlarında da kendine özgü resimlerini görmek mümkün. Objeyi kalın kontularla tualine taşıyor. 

Renoir, Pissaro, Sisley, Guillaumi, Delacroix, Courbet, Manet gibi sanatçıların natürmortlar gözlemledim. Paul Cézanne portrelerinde olan sadelik, güzellik, gerçekcilik ve Léon Tütüncüyan'ın üç boyutlu tablolarını gözlemleyebiliyoruz.

Yunanistan, Avustralya Almanya,  Rusya, Avusturya ve Fransa'da kişisel sergi açmıştır. Bu sergilere katılanlar ise :

Atina başkonsolosu Beyza Üntuna Paleo Faliro belediye başkanı Dionisios Hacidakis, Beyza Üntuna ve Avusturya büyükelçisi Dr. Michael Linhart, Rodop millekvekili Ahmet Hacıosman,  Beyza Üntuna sekreteri Maria Köseoğlu arkadaşları Janin Maskol ve İnci Karal, sergilerın de hazır bulunmuşlardır.

Serginin açılışında bulunamadım. Edindiğim bilgiler ise, açılış konuşmasını Dr. Demir Fırat ONGER yapmıştır. Kültürlerarası diyaloga çok önem verdiğini belirttiği konuşmasında, 'Bundan dolayı kültür ağırlıklı etkinliklerin düzenlenmesine daha fazla önem veriyoruz' dedi. Serginin açılışında UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi, Sayın Hüseyin Avni Botsalı, 9. Paris Belediye Başkanı, (Mr Le Maire) Delphine BURKLI ve yardımcısı, (l'adjoint au maire) Mr Alexis GOVCIYAN hazır bulundular.

Resimlerin bazılarını Anadolu Kültür Merkezi dostlarımız bana gönderdi, ayrıca ben de tabloları ile tablolarıyla sevgili Verjin Şabcı, (Verşa)'yı çekebildim.

Verşa, Uluslar arası Plastik Sanatlar Derneği, İstanbul Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği üyesi ve sanatçının bazı tabloları resim kitaplarında yer almıştır. Bunlar Yazar Mayda Saris (PAROS dergisinin yayın yönetmeni) 'Başlangıcından Bugüne Ermeni Ressam Sanatı', 'Ermeni Portreleri',  Hüdavendigar Onur Yoksulluk ve Sanat - Türkiye İsrafını Önleme Vakfı', sayılabilecek Sosyal ve kültürel etkinliklerde yer almıştır.

Sayın Dr. Demir Fırat ONGER ile yaptığım görüşmede kendisini bu gibi kültürel etkinliklere adadığını, etkinliklerden bir ücret talep etmediğini, artık geçmişe değil geleceğe bakmamızın daha doğru olduğunu belirtmiştir.

(Evet, bu gibi kültürel etkinliklerin bizleri birbirimize yaklaştıracağı, bunun sanat ve sanatçıların sayesinde ve halkların birbirini anlaması, diyolag kurması, konuşması, yüzleşmesi ve inkârın son bulması ile olur.)

Verjn Şabcı'nın kısaca hayat hikâyesi :

'İstanbul'da doğan Verjin Şabcı, (Verşa). Sankt Georg Avusturya Kız Lisesi mezunudur. Resim sanatına karşı ilgisi okul çağlarında başladı ve ilk denemelerini bu dönemde yaptı. Ancak 1974 senesinden itibaren resim çalışmalarına sürekli ve ciddi olarak ressam Kristin Saleri nezdinde başladı. Ve 5 sene müddetle devam ettikten sonra 1980 ve 1986 yılları arasında İstasyon Sanat Merkezi Prof. Sabrı Berkel Atölyesi'nde resim eğitimini geliştirdi ve olgunlaştırdı. Sabri Berkel sanat hayatına çok şey kattı. Yurt içinde ve yurt dışında (Rusya, Almanya, Yunanistan, Avustralya ve Avusturya da kişisel sergiler açtı. Ve çeşitli karma sergilere katıldı. Resimleri çeşitli özel koleksiyonlarda (yurt içinde ve yurt dışı) ve Pamukbank Genel Müdürlüğü'nde bulunmaktadır. Sanatçı Uluslar arası Plastik Sanatlar Derneği ve İstanbul Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği üyesidir. Ayrıca, TİSVA (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) tarafından ''Dünyada Yoksullukla Mücadele'' konulu resim sergisine ve TİSVA'ya bağışlarından dolayı verilmiş onur belgesine sahiptir.
Verjin Şabcı, halen çalışmalarını serbest olarak atölyesinde sürdürmektedir.

Sanatçının yer aldığı kitaplar :
Başlangıcından Günümüze Ermeni Resim Sanatı - Mayda Saris Ermeni Portreleri - Hüdavendigar Onur Yoksulluk ve Sanat - Türkiye İsrafı Önleme Vakfı.
Sanatçı ''Arşil Gorki Riyakat Nişanı'' Sahibidir.'
 
Resimler : Kendi objekifimden /
Salih ERDAGI, Abbas Oğuz, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sanat ve kültürlerarası diyolagla dünya yaşamı asıl rengine kavuşur düşüncesindeyim ben de.Bilim,sanat ve Edebiyat ayağının birini de sanat oluşturmaktadır çünkü...Bilgilendirdiğiniz için sağolun dostum.Selamlarımla sağlık diliyorum size.

Abbas Oğuz 
 03.06.2015 15:10
Cevap :
Değerli şairim Abbas Oğuz, katkı ve yorumunuz için, çok teşekkür ederim. Sanat ve sanatçılar bizlerim gurur kaynağıdır, ülkeleri, insanları bir yapar, aynı kaptan yemek yerler, suyunu birlikte taşırlar barışın. Bugün Bir nazım Hikmet ki zamanında vatan haini ilan edilmişti ülkemizde, halbuki şiirleri dünyaya yayıldı. Onun sayesinde Türkiye onur kazandı. Ama onu vatan haini ilan edenler bugün kaç kişi hatırlıyor onları. Yazarlar, gazeteciler ve kitapları, şairler o ülkeyi diğer ülkelere tanıtıyor. Sanatın, sanatçının büyük gücü burada. O ülkeleri idare edenler, ölüm emirlerini verenler, bunları anlamaktan çok uzak, ne yazık ki. Saygı ve sevgilerimle. Hep mutlu ve sağlıcakla kalın. Dizeleriniz bizlerin aydınlığı olsun...  03.06.2015 22:07
 
 
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 1378
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 477
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Matbaacıyım, şu anda malülen emekliyim. Askerden önce şiir denemelerim oldu. Bazı dergi ve gençli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster