Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
514
 

PRP nedir? Hacamat - PRP kombinasyonu

PRP nedir? Hacamat - PRP kombinasyonu
 

prp hacamat


PRP yani Platelet Rich Plasma (Trombosit, büyüme hormonu, iyileştirici faktörlerden zengin plazma) PRP tıbbi bir uygulamadır. Sadece hekimler tarafından yapılmalıdır. Hekim hastasını muayene ettikten sonra PRP için uygun küçük tüplerin içine uygun miktarda kan alır ve santrifüj işlemini uygular.

Bu işlemin sonunda tüplerdeki kanın şekilli elemanları plazmadan ayrılır.Böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir. İşte buna PRP denir.

                                                                 

 PRP ‘NİN ETKİLERİ:

 

1- Kanın pıhtılaşmasına yardımcıdır.

2- Doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı maddeler içerir.

3- Büyüme faktörleri içerdiği için doku iyileşmesini hızlandırır.

4- Ciltte(yüzde) kırışık, çizgilenme ve çukurluklara karşı dolgu benzeri etki yapar.

5- Ciltteki(yüzde) yaşlanma etkilerini geciktirir.

6- Ciltte (yüzde)gerginlik ve canlılık oluşturur.

7- Saçlı deride saç hücrelerini canlandırarak saçın sıklaşması ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar.

8-Kaslarda kasılma, yırtılma ve zedelenmelerde iyileşmeyi hızlandırır.

9- Küçük ve büyük bütün eklemlerde kireçlenme (artroz), eklem sıvısı azalması, eklem kıkırdağı yıpranmasında direk ekleme verilmek suretiyle ciddi iyileşmeler sağlar.

 

Böylece dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirecek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye yoğunlaştırılarak  verilmiş oluyor.

 

PRP yöntemiyle elde edilen iki farklı kan ürünü var; biri PRP diğeri de trombin serum. Bunlar iki farklı tüple elde ediliyor. PRP tüpünde kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde bulunuyor. Diğer tüpte ise aksine kanın pıhtılaşmasını sağlayarak bu trombositlerin dolgu maddesi gibi kullanılmasını sağlayan trombin var. Bu ikisi bir arada kullanıldığında deride yenileyici etki daha güçlü biçimde ortaya çıkıyor.

Kısacası kendi kanınızdan dolgu maddesi yapılıyor ve yüzdeki temel kıvrımlara ve ince çizgilere uygulanıyor.

Hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri 6-8 ay kadar dayanır. Dolgulu PRP hem kendi kanınızdan üretilir hem de doldurulan bölgedeki deri yaşlanmasına karşı geri sayım başlatan biyolojik bir süreci tetikler! Yani sadece doldurmaz aynı zamanda savunması zayıflamış, zamanın veya çevrenin yıpratıcı etkilerine karşı savaşmada yenik düşmüş bölgeye destek göndermiş olur.

 

PRP BİR TÜR KÖK HÜCRE TEDAVİSİ MİDİR? 

PRP bir kök hücre tedavisi değildir. Ancak dolaylı yoldan kök hücreler üzerinde çalışır. Trombositlerin içindeki büyüme faktörleri deri hücrelerine fibroblast üretme mesajını ileten birer uyarandır. Fibroblastlar da kolajen ve elastin üretmek için anahtar niteliğindeki yapılardır. Dolayısıyla Regenkit PRP bütün bu süreci başlatan trombosit sayısını çoğaltarak dolaylı olarak kök hücreler ile çalışır, çünkü dolgu uygulaması sonrasında deride oluşan fibrin ağları ortamdaki kök hücreleri de kendi yapısında toplar.

 

PRP’NİN HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ VEYA RİSKİ VAR MI ?

 

Eğer doğru uygulanırsa hiçbir riski ve yan etkisi yoktur. Çünkü her seansta kullanılan enjeksiyon ve tüp tek kullanımlıktır ve son derece güvenlidir. Yan etkisi yoktur çünkü şahıstan alınan ayrıştırılıp yoğunlaştırılarak yine kendisine geri verilmektedir.

 

PRP’NİN SONUÇLARI NELERDİR ?

 

1- Cilt gergin, parlak ve canlı görünür.

2- Özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar

3- Göz altı bölgesi torbalanmalar ve morluklarda düzelmeler olur.

4- Yüzdeki çizgiler yumuşar. Bu değişiklikler çevredeki insanlar tarafından hemen fark edilir. “Çok genç görünüyorsun. Cildine ne yaptırdın? diye sorabilirler. Oysaki son derece doğal bir yöntem olan PRP sadece sizde olanı size daha güçlü bir şekilde geri vermektir. Bu tedavinin bir güzel tarafı da uygulama yapılan bölgenin çevresinde de iyileşmeler görülür. Örneğin, yüze yaptırdığınız da saçlarınız da canlanır.

 

PRP UYGULAMALARINDA NASIL BİR  UYGULAMA  İZLENİYOR? SONUÇ ALMAK İÇİN KAÇ SEANS YAPTIRMAK GEREKİR ?

 

 

PRP 15’er günlük aralarla 4-5 seans yapılır. 8-10 ay sonra bu kür tekrarlanabilir. Altı ay sonra doktor hastasını kontrol eder. Şayet hasta menopoz dönemindeyse ya da sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları varsa doktor 1 kür daha yapmaya gerek duyabilir. Kişi kendine iyi bakıyorsa, sağlığına dikkat ediyor, cildini UV ışınlarından koruyor ise 2.kür için bir hatta duruma göre iki yıl beklenir.

 

TIBBİ HACAMAT SONRASI PRP UYGULAMASI DAHA HIZLI ETKİ ETMEKTEDİR !

 

Tıbbi Hacamat Tedavisi sayesinde temizlenmiş ve yenilenmiş olan kanınızdan ayrıştırılan prp serumu ile çok daha hızlı ve etkili bir yenilenme tedavisi elde edilmiş olacaktır. Bunu yıllar içinde birçok hastamızda tecrübe ederek gördük, insanlara Tıbbi Hacamat ile PRP kombinasyonunu kesinlikle tavsiye edebiliriz. Bu kombinasyon tek başına uygulanan PRP Tedavisine göre maksimum etki sağlamaktadır.

 

Dr. Turanşah Tümer

Sağlık Bakanlığı Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığı

Kupa Tedavisi (Hacamat) Komisyon Üyesi

www.tibbihacamat.com

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5181
Kayıt tarihi
: 26.06.14
 
 

Dr. Mehmet Turanşah Tümer 1965 yılında Adana'da doğdum. Konya Anadolu Lisesini bitirdim, İsta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster