Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '06

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
1319
 

Ramazan klasikleri (!!)

Ramazan klasikleri (!!)
 

Ramazan klasiklerinden söz etmiştim önceki yazılarımdan birinde. Toplumumuzda klasikleşmiş ramazan ritüelleri ve söylemleri kendine özgü bir şekilde öylesine yaygınlaşmış ki, çok yazı yazılır bu konuya dair.

Çok güzel bir alışkanlıktır, yoksulları iftar vakitlerinde doyurmak. Elbirliği ile çabalar harcanır. Belediyeler çadırlar kurar, gücü yetenler masraflarına katkıda bulunur bu güzel organizasyonun.

Buraya kadar her şey çok güzel. Ramazan biter, Şevval ayının ilk üç gününü bayram olarak kutlar tüm dünyada Müslümanlar. Ama gelin görün ki, daha bayramın ilk günü unutuluverir bir gün önce karnı doyurulması gereken insanlar. Ne bayramın diğer günleri ne de bayramdan sonraki günlerde o insanların yemek yemeğe ihtiyaçları yokmuş gibi düşünülür.

Yemek mi vermeli yoksa yemeği bulacak daha farklı imkanları mı temin etmeli onlar için, tartışılır. Ancak, yemek vermeyi gerektiren bir durumun varlığını kabul etmektir, ramazanda onları hatırlamak.

Peki ya, sonra o insanları unutmak neyi kabul etmektir. Riyakarlığımızı mı?

Daha bir şevkle ibadet etmeye çalışır insanlar bu ayda. Oruç dışındaki ibadetlere de daha çok zaman ayırır. Kimi derin bir huşu içinde yapar bütün bunları. Kimi de “ramazan işte, yapmak gerek” anlayışıyla yapar.

Kimi gündelik işlerine eskisi gibi devam ederse de kiminin de yanına yaklaşılmaz oruçlu olduğu günlerde. Burnundan solur, havadan nem kapar. Hele bir de vakit akşama yaklaşmışsa semtine uğramamak gerekir böylelerinin.

En önemli ramazan klasiği de, herkesin özlemle yad edeceği bir eski ramazan hikayesinin olmasıdır. “Nerde o eski ramazanlar” diye söze başlayanların yaş sınırı gün geçtikçe aşağıya iner. Kim anlatsa o zamana dair ramazanları insanın o günlere gidesi gelir.

Şunları merak ediyorum: Sözü edilen zamanlarda da aynı şekilde eski ramazanlardan özlemle söz ediliyor muydu? “Nerde eski ramazanlar” vecizesi kaç yaşındadır acaba?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız,ramazanda dinle ilgili birsürü tezatlıklar görebiliyoruz.Sadece ramazan ayında anlamadan ibadet eden insanlar(anlasalar devam ettirirler diye düşünüyorum),bir de muhtaç olmayan insanlara gösteriş olsun diye iftar vermek.

_E...A_ 
 17.10.2006 16:43
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.  18.10.2006 15:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 874
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

1969 yılında Tarsus'ta doğdum. İktisat Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi mezunuyum. Amatör olara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster