Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

06 Ağustos '07

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
22154
 

Resim sanatında çalışma tarzları

Resim sanatında çalışma tarzları
 

Sevgili BLOG Arkadaşlarıma...!

Bu yazımda da sizlere, tabii ki resim yapmayı sevenler, yapmak isteyenler için , bu konu etrafında kısacık da olsa bir "Resim Sanatında Çalışma Tarzları" Ansiklopedik bilgiyi sizlere aktarmak istiyorum, ancak bunun üzerinde çalışma yaptığım notları buraya olduğu gibi yapıştıracağım...( İnşallah gene editörlerimizden bir azar işitmem..!)

Yalnız bu bilgileri size aktarmadan öncede meşhur üstad ünlü ressam "PABLO PICASSO" nun küçücük bir fıkrasınıda burada anlatmadan geçemiyeceğim doğrusu...;


Meşhur İspanyol ressam Pablo Picasso bir resim sergisi açar, sergiye çok sayıda davetli ziyaretçi gelir. Ziyaretçilerden bir tanesi ünlü ressamın yanına gelir ve ikisi arasında şöyle bir konuşma geçer. Üstadım, resimleriniz çok güzel, fakat şu sol taraf da bulunan mavi renkli tablonuzun altında balık yazıyor, fakat tabloda çizmiş olduğunuz balığa hiç de benzemiyor der ziyaterçi. Bunun üzerine ünlü ressam Picasso ziyaretçinin elinden tutarak, tablonun yanına götürür. Sayın misafirim bu gördüğünüz tablodaki balık elbet de değil, .......................BU BİR BALIK RESMİDİR!

Bilmem nasıl beğendiniz mi ..? İşte yukarıda resmini vermiş olduğum bir balık resminin, çeşitli resim ekol ve çalışmalarında çok değişik yorumlara söz konusu olabiliyor...Örneğin bu resimde konu=BALIK...! Sekiz değişik çalışma tarzında bu resimin yorumunu yapabilirsiniz...

Mesela bende karakalem üzerine resim çalışması yapıyorum, daha çokda güncel konular üzerinde resim çalışmalarım konu oluyor.Ve çalışma tarzımda daha çok değişik "3-Boyutlu bir Minyatür Resim" oluyor...(MİNYATÜR RESİM=2-Boyutlu bir yer veya olay tasvir eden resim tarzıdır.)

İşte aşağıda bahsedeceğim BALIK resmi ile ilgili (NOT*Çalışma tarzları, resimde üst soldan başlayıp, sağa doğru ve altaki gurp aynı şekilde soldan, sağa doğrudur.Bu şekilde okuduklarınızı resimdeki şekiller ile mukayese edebilirsiniz...!)

RESİM SANATINDA ÇALIŞMA TARZLARI

*** NATURALİZM ***
Bir şeyi tabiatta olduğu gibi görüp , o biçim göstermeye çalışır. Natüralist bir ressamın çizdiği resim fotoğraftan farksızdır.

*** YENİ EMPRESYONİZM ***
Bir şeyin tıpkısını çizmeye değil, o*** RESİM SANATINDA *** Çağımızın çeşitli görüşleri nin bize verdiği izlenimi (empresyonu) belirtmeye çalışır. Resim daha çok benek şeklinde noktalarla ifade edilir.

*** EKSPRESYONİZM ***
Empresyonizme karşıt olarak ortaya çıkmış, duygu yerine anlamı arayan bir yol tutmuştur. Ekspresyonist ressamlar bir şeyden kendilerinin anladıkları anlamı belirtmeye çalışmışlardır.

*** FÜTÜRİZM ***
Geçmişe, bugüne ve geleceğe (“fütür”e) ait duyguları aynı zamanda anlatmaya çalışan bu sanat akımı her şeyi çeşitli cepheleriyle bir arada vermeyi gözetir.

*** KONSTRÜKTİVİZM ***
Bir cismin dış görünüşü yerine iç yapısını (“konstrüksiyon”unu) esas olarak alır, bunu çeşitli düzeyler halinde belirtmeye çalışır. Bu resim tarzında geometrik şekillerle ahenk başta gelir.

*** KÜBİZM ***
Her şeyi kübler, dikdörtgenler ve geometrik şekiller halinde görmeye, bu şekilller arasında renk, desen ve çizgi ahengi (uyumu) yaratmaya çalışır.

*** PLANETARİZM ***
Üzerinde yaşadığımız Dünya’nın bir gezegen (planet) olduğunu her konuda hatırlatmaya çalışır. Resim bu kompozisyon çerçevesinde ifade edilir.

*** PÜRİZM ***
Her şeyin saf (pür) şeklini arar. Bu görüşe uygun olarak çizilmiş bir cisimin resminde, konu son derece yalın ve sade hale getirilerek ifade edilir.

Evet, işte böyle...şimdi baktım bu konu ile ilgili (RESİM) için, bir kaç tane kendi yaptığım resimlerden yapştırmayı düşünüyordum sayfama...! Ancak malesef beceremedim bu işi...Herhalde yazı yayına çıktıktan sonra "Galerimden" bu sayfaya yapıştırma işi olacak diye düşünüyorum...Bilmem ya o da nasıl olacak...?

Sizleri daha fazla sıkmadan yazımı burada sonlandırıyorum...

Sevgiler ve Saygılar
NECİP KÖNİ -ADANA/TR


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de resim çizmekteyim ve bu resimlerin bana çok faydası olabileceğini düşünmekteyim. Emeğinize sağlık. Sevgiler ve hürmetler.

ayse seven 
 12.02.2011 21:50
Cevap :
Merhabalar...Sevgili AYŞE kardeşim...! :-) RESİM ÇALIŞMALARIM ***** GALERİME HOŞ GELDİNİZ... *LiNK * http://www.kobiline.com/web/necipkoni/ Ziyaret etmenizi tavsiye ederim... Sevgiler ve selamlar.... NK-ADA/TR  13.02.2011 15:07
 

başlığı çizgilerin dili olarak yazdım ama asıl istediğimin bu olup olmadğı hakkında sorunumu tam olarak karşılığı bu değil diye düşünüyorum. sizlerden istediğim anlatacağım durumla ilgili bilgiyi nerden bulabilirim beni bu konuda yönlendirebilir misiniz bunun cevaplarını istiyorum. soruma gelince yazdığımız yazıdan tutun yaptığımız resime kadar hatta vesikalık resme bakarak insanlar hakkında analiz yapmak diyelim. örnekle anlatayım. bir üç arkadaş bir yerde oturduk sohbet ederken o anda bir şeyler karalayarak kağıda bir resim çıktı ve yanımızdaki üçünçü arkadaşta bu yapılanları yorumladı. bu benim çok ilgimi çekti. yorumlama yapabilmek için çizgilerin dili adlı bir araştırma yaptım ama bir şey bulamadım. yardımcı olur musunuz? teşekkür ederim.

bayram köse 
 14.04.2008 0:00
Cevap :
MERHABALAR...HAKAN BEY..! (MB) Milliyet Blog SAYFANIZI ARAŞTIRDIM...ANCAK YAYINDA DEĞİLSİNİZ...! ANLADIĞIM KADARI ile YARIŞMAYA DIŞARIDAN (Tribünden) KATILIYORSUNUZ..? SORUNUZ ÇOK ENTERESAN GERÇEKTEN...! :))) BU SORU SANKİ BİRAZ "FAL" BİLİMİNE DAHA YAKIN GELDİ BANA.."ÇİZGİLERİN DİLİ" BENİM YAYINLADIĞIM BİR KİTABIN ADI (İSMİ)... ARZU EDERSENİZ ŞAYET KİTAP TANITIM LİNKİNİ VEREBİLİRİM...TAHMİN EDİYORUM SORUNUZUN CEVABINI BURADA BULABİLECEĞİNİZİ ÜMİT EDİYORUM HAKAN BEY..! *** http://www.kobiline.com/web/inkotr/default.asp *** İYİ GECELER.....!  14.04.2008 23:50
 

edebiyatın da içinde yeraldığı bu akımlara yönelik bu açıklamalar için teşekkürler ve yazınızı okumamın peşi sıra,keşke diyorum resme yeteneğim olsaydı:)

ligeia88 
 18.10.2007 13:21
Cevap :
ZiYARETiNiZDEN DOLAYI COK COK TESEKKUR EDERiM..BENi MUTLU ETTiNiZ..! OLSUN...SiZiNDE GUZEL SANATLARA iLGiNiZiN OLMASI DAHi COK COK GUZEL BiR HADiSE BENCE...SiZDE (Sende) MUZiK KONUSUNDA BELKi YETENEKLiSiNiZ KiM BiLiR..? DAHA COK GENCSiNiZ ONUNUZDE DAHA KOCAMAN BUYUK BiR ZAMAN DiLiMi VAR...! BUNU COK iYi DEGERLENDiREBiLiRSiN..! (Tecrubeme Dayanarak soyluyorum bunu sana..!) TEKRAR TESEKKUR EDERiM KATKI ve YORUMUNUZDAN DOLAYI...GENE BEKLERiM...SEVGiLERiMLE, NECiP KONi - ADANA/TR  18.10.2007 23:37
 

Resim sanatında yetenek kadar görüş biçimlerininde önemi oldugunu hissediyorum. Ben klasik tarz seviyorum, natüralizm benim begenime cevap vermekte, gerçi resim sanatında yetenegim olsaydı hayal gücümün sınırlarını zorlamak isterdim. Size çalışmalarınızda başarılar dilerim. Esen kalınız...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 16.08.2007 21:45
Cevap :
Merhabalar,SERAP Hanim...! Herhalde tatiliniz sona erdi...O zaman aramiza tekrar HOS GELDiNiZ diyebilirim o halde...! BLOG Sayfami ziyaret ettiginiz icin cok tesekkur ederim,onore ettiniz sagolun...! Sevgi ve Saygilarimla, NECiP KONi - ADANA / TR  16.08.2007 22:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8391
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster