Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
7025
 

Risk almaktan korkmadan yaşamak en güzeli

Risk almaktan korkmadan yaşamak en güzeli
 

Hayat bir riskler yumağı.  Ne garip ki hayat yaşam boyunca önümüze çeşitli risk alma zorunluluğu koyuyor.  Ve biz farkında olmadan bu risklerle yaşıyoruz durmadan. Ama hangi riskleri korkmadan alıyoruz veya göze alamadığımız riskler için neler kaybediyoruz. Kaybedeceğimiz şeyler değil de sonunda kazanabileceğimiz şeyler geliyorsa en önce aklımıza hayat o zaman bizim olur. Korkmadan yaşamak denir buna o zaman.

Çünkü hayat yolunda karşımıza çıkan her dönemeçte kararlar almak zorundayız.  Verilen bu kararların sonuçları, bizi hiç öngöremediğimiz başka iklimlere götürüyor. Acaba o dönemeçte farklı bir karar verseydik daha başka bir yerde mi olurduk, diğer yola girseydik daha mı iyi olurdu, bilemeyiz, ama her verdiğimiz yeni kararların altında da yepyeni riskler yer alıyor.

Öyle farkında olmadan yaptığımız ya da girdiğimiz riskler var ki hayatta, sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyoruz. Bir anlamda kader de diyebileceğimiz bir kurgu gibi sanki. Bir büyük güç ipleri eline almış bizi önceden planlanmış bir şekilde yönetiyor. İşte kadere inanan insanlar bu açıdan rahatlar, nasılsa alınlarına yazılmış bir yazı var ve her şey ona göre oluyor. Geçmişte yaptığı hatalardan ya da vermiş olduğu yanlış kararlardan pişmanlık duymaya da gerek yok. Onlar da, bu alın yazısında olan kendisi için yazılan kader içinde yapılan ve dersler alınması için fırsatlar olduğunu düşünür. Öyleyse kadere inanmak yarından endişe duymamak mıdır? Nasılsa bir şekilde kaderimizde ne varsa o olacak onu yaşayacağız.

Risk almak, başarısız olmaktan korkmadan hareket edebilmektir sözlük anlamıyla. Önemli kararlar verirken bunun artılarını eksilerini düşünüp öyle adım atarız. Ancak günlük hayatımızda yaşadığımız o kadar çok risk var ki farkında bile olmuyoruz. Önemli olan risk almaktan korkmadan yaşamak. Zaten en büyük risk yaşamak çünkü sonunda ölme riski var. Hayatta her şey risk, her an ve her şeyde var.

Ticarette, trafikte, kefalette, dostlukta, sevmede sevilmede ağlamakta gülmekte konuşmakta her şeyde.

Örneğin; caddede karşıdan karşıya geçerken bile hızlı gelen bir arabanın altında kalma riskini alırız. Araba sürerken karşımıza bir yayanın çıkması ve ona çarpma ya da başka bir araba ile çarpışma riski var, yolda yürürken düşme ya da çatıdan bir saksının kafanıza düşmesi riski var. Öyleyse dışarı çıkmamak mı lazım? Yukarıdaki saksıyı düşünmeden yolda yürüyoruz işte.

Ya da duygusal anlamda katlanmamız gereken birçok risk var. Örneğin; üzülmekten ve ayrılık acısı çekmekten korkarsak hiç aşık olmamamız lazım. Bu da tekdüze bir hayat olmaz mı? Ya da denize girmek boğulma riski taşır, tekneyle denize açılma teknenin batması, balıkçının eli boş dönmesi riski hep var. Bu riskler yüzünden denize girilmeyecek mi? Veya balıkçı denize açılmayacak mı?

İş yaparken ya da paranız için yatırım düşünürken binlerce risk var. Paranızın batması, iflas riskini göze almayan iş adamı var mıdır? Küçük bir çocuk yürümeyi öğrenene kadar binlerce kez düşer kalkar, ayağa kalkması düşme riskini taşır ama korkarsa yürüyemez . 

Hayat risklerle güzel aslında. Önemli olan doğru zamanda doğru riskleri almak. Cesaretli olmak bence özgürlükle eşdeğer. Yoksa en büyük esaret olur insana risk almaktan korkarak yaşamak. Tabii ki akıllı adımlar atmak ve temkinli olmak yaşamın her alanında zorunlu.

Risk alma korkunuz isteklerinizin önüne geçiyorsa ne anlamı kalır mutluluğun ve başarının. Kolay ulaşılan şeyler kıymetli olmuyor inanın. İnsan psikolojisi hep uğraşılarak elde edileni daha değerli kılıyor. Ve onun sahibi olunca çok mutlu oluyor.

 Hayat zor ama bütün zorlukları korkmadan hayatla oyun oynayarak yeneceğimize inanırsak inanın korkarak yarı yoldan dönenden daha da mutlu olacağız…

 Ne güzel demiş Necip Fazıl! "Hayatı o kadar ciddiye almaya gerek yok! Nasılsa içinden canlı çıkamayacağız".

 

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Heheyt Tanrı'nın torpilli kulu seni gidi!Kader dostun, Azrail kankan olursa tabii ki risk alırsın kızım!Ula ne zaman derenin kenarına gitsem imamı çağırıyorlar; kısmet mi var bizde.Zati bu yüzden korkak oldun.Şöyle ağız tadıyla bir irisk alamadım anasını satıyım.Ağaca çıkmak meşhurdu bizim oralarda.Ağaca çıkana yiğit denilirdi.Gerçi ben o güne kadar evin damına bilem çıkamamıştım ya olsun.En irisini ve yükseğini seçtim.Köyün delikanlıları yanından bile geçemezlerdi bu ağacın.Uçurumun tam tepesinde bir dağ kavağı.Şahitlerin huzurunda(Çünkü çok yalancıydım bana kimse inanmazdı)çıktım. Yarıya gelince önce bir çıtırtı,ağaç sallanmaya başladı.İn diye bağırdılar.Attım kendimi aşağı.Baktın Allah belanı versin kavağı arka tarafından kesmişler.Yarım bırakmışlar.Otlar kaplamış üzerini.Canımı zor kurtardı.Yaaa arkadaşım nasıl irisk alıyım bu kısmetle.Çölde kısmetsiz Arap gibiyim hahahahaha!

Kerim Korkut 
 10.07.2012 5:59
Cevap :
Allah iyiliğini versin güldürdün beni, ağaca bile mi.Ağaç ne ki hayatın kendisi bir risk zaten. Yaşamayalım mı yani bir şey olacak diye. Yok dostum ben iyi risk alırım, inandıysam eğer gözüm de karadır hani.   10.07.2012 23:20
 

aslında riske baglı her sey..degerse sonuna kadar..bıkmadan usanmadan ısrar etmek lazım bence...

Aydın ADAM 
 15.09.2011 23:55
Cevap :
Teşekkürler yorumunuz için, hayat ta bir risk değil mi zaten.   16.09.2011 17:12
 

Evet, canım risk almadan başarıya nasıl ulaşabiliriz ki? Yaşamımızı da renklendiren risklerimiz. Ruhun özgürse, çılgınsan! Aldığın risklerin neticeleri ile de yaşamaya alışmalısın... Mutluluk yaşatacak riskler almak dileğimle ve sevgilerimle....

Ay Şen 
 15.09.2011 2:40
Cevap :
Risk almadan korkarak nasıl yaşanır ki ben bilmem, sanki taşın arkasına saklanan kurbağa gibi.. Sonucu da istediğim gibi olursa benden mutlusu yok. Tersi olursa ne yapalım artık kısmet deriz :) Sevgilerimi gönderdim dalgalara yükleyip...  15.09.2011 10:55
 

Rizk oranın kar var...)) rzk almayan kazanamaz... Dediğiniz gibi hesaplı adımlar atmak şartı ile rizk oranında da kar var... hesap elimizde kader değil elbette bazı şeyler... çok güzel bilgilendiren bir paylaşımdı yüreğinize sağlık efendim... saygılarımla

Metin TOPÇU 
 14.09.2011 14:56
Cevap :
yaşamaktan korkmadan cesaretle ama temkinli adımlarla diyorum ki benim yaşama prensibimdir Metin bey, teşekkür ederim yorumunuz için. Selam ve saygı ile...  14.09.2011 15:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2862
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster