Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
27451
 

Sağlıklı yaşam ve spor

Sağlıklı yaşam ve spor
 

SPOR YAPAN İNSANLAR


İnsan bedeni; iskelet, kas, sinir, sindirim ve beyin sistemlerinin bir bütünüdür. Bu muhteşem yaratığın en verimli hali, sağlıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Sağlıklı bir yapı jimnastik yaparak iskeleti ve kasları çalıştırmak değildir, insanın sağlıklı bir durumda olması için sadece altyapıdır.

Sağlıklı yaşam; yeterince uyumak, hareket etmek, doğru beslenmek, beyin ve sinir sistemi eksersizleri yapmak, performansı kadar cinselliği de yaşamaktır. Özetle tüm eksersizler yeterince yapılmalıdır. Bunun için insan bedeninin envanterini çıkarmalıdır. Bireyin iskelet, kas, sinir, sindirim ve beyin sistemlerinin ne durumda olduğunu bilmesi, neleri yaşayabileceğini ve bunları rasyonel yaşaması için hangi eksersizleri yapması gerektiğini belirlemesi gerekir. Ancak bu bilince ulaşmış bir insan aradığı mutluluğu tanımlayabilir, bunun için doğru mücadele verebilir. Bu bilince ulaşmayan insanlar, sadece var olmak kavgası vermektedirler. Bu bilince ulaşmak ve gereklerini yapmak, bireyin kendini sorgulayabilmesinden başlar. Aile yapısının gelişkin olması durumu kolaylaştırır, ama aile yapısı gelişkin olmayanlarda kendi güçleriyle durumu fark edebilirler. Fark etmenin erkeni ve geçi yoktur, mesele insanın durumu fark etmesinden sonra gerekenleri yapabilmesidir. Fark etmek ve öğrenmek sadece belirlemedir, esas olan yapmaktır. Sağlıklı bir yaşam için; bireyin sahip olduğu tüm kapasitelere eksersiz yaptırması ve onları rasyonel kullanması gerekir. Bu durum ortalama bir insanın sadece kendisini ilgilendirebilir, ama topluma yön vermeye, yönetmeye çalışan insanların önce kendilerine ne kadar doğru yön verdikleri, bedenlerini ne kadar doğru kullandıkları sorgulanmalıdır.

Kendi yaşamında rasyonelliği sağlayamayan kişilerin toplumu yön- lendirmede ve objektif yönetmede rasyonel olabileceğini düşünemiyorum.

Günümüz dünyasının en geri toplumlarından, en gelişmişlerine kadar hiçbir devlette bu konuya dikkat edilmediğini izliyorum. Sahip oldukları bedeni rasyonel yönetemeyenler toplumları da rasyonel yönetemezler.

İnsanın yapısal analizi ve rasyonelliği konusunda hizmet verecek; anatomi, psikiyatri, sosyoloji, cinsellik, şahsın hukuku, meslek seçimi uzmanlarının bulunacağı merkezler, insanlığın geleceğinin daha rasyonel olmasını sağlayacaktır.

İnsanın ana rahmine düşmesinden ölene kadar süren biyolojik yaşamını, doğal yazgısı olan genetik şifrelerine göre sürdüreceğinin açıklığa kavuştuğu bilinmektedir. Ancak biyolojik yaşam her ne kadar genetik şifreler doğrultusunda oluşacak ise de, kapasitelerini doğru kullanıp kullanmaması da bireyin kendi inisiyatifindedir.

Temelde kan, kas, iskelet, sinir sistemi, deri, organlar ve beyinden oluşan insan bedeni duygularında yapılanması ile birlikte bir bütünü oluşturmaktadır.

Bireyin, sağlıklı bir beyin, sinir sistemi duyarlılığı, organlarının sağlıklı olması, iskelet ve kaslarının dinamizmi için;

1-Sağlıklı doğabilme şansına,

2-Dengeli beslenmeye,

3-Zihinsel, sinirsel eksersizlere ve deşarja,

4-Jimnastike,

5-Organlarını ve cildini korumaya,

6-Duygularını ve hazlarını geliştirmeye,

ihtiyacı vardır. Bunları yaparken doğru olan, uzmanların hazırlayacakları programlarıN onların kontrolünde uygulamasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz de ben de görünüş itibarıyla atletik bir bedene sahip değiliz.Benim anlayışım böyle sporla sağlık/güzellik anlamında bağlantı kurmuyorum.Sporla zayıflama ise gülünç bir saçmalık. Spor profesyonel olarak insanların yapıp para kazandıkları bir meslek.Hepsi bu. Sporun sağlığı güzelliği bozduğunu dahi düşünüyorum.Normal kilo sporla sağlanmaz, doğal olarak(yaşayış-beslenme) normal kilonu elde edeceksin.

Kerim Korkut 
 10.11.2015 12:33
Cevap :
Sağlıklı yaşam için; kilolu olsanız bile yeterince hareket ve doğru beslenmedir. Kilonun farklı nedenleri olabiliyor...  10.11.2015 22:35
 

Yazmış olduğunuz bu blog Kurşunkalem 2009 - MB'de en çok önerilen 10 blog ödülleri' ne aday gösterilmiştir. Konuyu blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=209651 'dan takip edebilirsiniz. Bol şanslar.

kurşunkalem 
 16.11.2009 23:15
Cevap :
teşekkür ederim, kolaylıklar güzellikler diliyorum. Kadri KANPAK  16.11.2009 23:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 601
Toplam yorum
: 1984
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1072
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster