Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1572
 

Sagopa Kajmer

Sagopa Kajmer
 

Asıl adı Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer, müzik yaşantısına kişisel meraklarının ardından Samsun'da yerel bir radyoda djlik yaparak başladı. Öğrenim hayatında 1997'de İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanması dolayısıyla İstanbul'a geldi. İstanbul'a gelişinden bir yıl sonra 1998'de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurdu. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama (compilation) albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla peşpeşe "Sözlerim Silahım" ve "İhtiyar Heyeti" isimli 2 albüm çıkardı. En son albümü ise Kolera ile çıkardığı"İkimizi Anlatan Bişey"dir.

İsminin kökeni
Bir bilim adamı Mısır'daki piramitlerin sırrını çözmeye çalışır, bu arada Sagopa adlı piramidin içine girenin canlı çıkamadığını öğrenir ve piramidin sırrını çözmeye çalışır. Piramidin en son odasına gelip duvara adını kazır. Bu bilim adamının adı Kajmer olduğu için duvara "Sagopa Kajmer" yazar ve bu piramidin içinde hava akımından dolayı can verir.bu olayda bir süre sonra piramidin içine modern araçlarla giren bilim adamları ölen adamın cesetini bulur bu adamın donanımsız olarak buraya girme cesaretinden dolayı bunu bütün dünyaya duyurur bunun üzerine piramidin adını sagopa ve kajmer olarak duyurur. Farsça bildiği için bir araştırmaya katılan Sagopa grupla Mısır'a gider ve buradaki Sagopa Kajmer ismini çok beğenir aslında ilk zamanlar ismi sagopa kajmert dir. Ama sonradan bir anket sonucuna göre en çok beğenilen isim Sagopa Kajmer'dir.Sagopa Kajmer ismi buradan gelmektedir.

Sagopa Kajmer Türkiye' de rap tarihine büyük bir damga vurdu. Şu anda Türkiye'de en çok sevilen rapçilerden birisidir. Bende Sagopa Kajmer' i çok severim. O hem dj, hem prodüktor, hem turntablist, hemde sanatçıdır. Sagopa Kajmer' in şarkılarını dinlediğinizde oldukça anlamlı sözlerle karşılaşırsınız. Yaptığı her bir söz ve şarkıda bir anlam vardır.

İşte bütün bu özellikleri sayesinde sevilen bir sanatçıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu konuda ben de daha önce bir blog yazmıştım. insanların bakış açısı o zaman da aynıydı şimdi de ve bence hiç değişmeyecek. asla kabul etmeyecekler rapin gerçek yaşam olduğunu. sagopanın sözlerinde kin ve nefretin ne kadar az olduğunu sen de çok iyi bilirsin. onun her sözünü anlamak için birkaç defa düşünmek gerekir... bu arada ilo takma adlı kişi sana sagopanın ümit karan'a benzediğini söylemeye çalışmış aklının yettiği kadar. ama sen sataşmalara karşılık vermezsin. sen bir tanesindir. onun hakkında yazdıkların için çok teşekkür ederim biliyorsun o benim en sevdiğim...SAGOPA KAJMER 98 çıkışlı 8 senelik sözleri karamsar bakışlı... ;)

Lyssa 
 24.05.2007 12:17
Cevap :
Teşekkür ederim Lyssa. Sagopa çok müthiş bir insan. Sevgiler...  24.05.2007 14:11
 

sagopa kajmer'in ismi ile ilgili açıklamalarıla bir şeyler öğrenmemi sağladın. Araştırmacı yönüne saygı duyuyorum. Ona olan sevgine de. Ama genel olarak rap ile ilgili söylemek istediklerim var. katılır mısın bilmiyorum. sadece paylaşmak istedim. Rap sözlerinin genel olarak merhamet, şefkat, anlayış, iyi niyet gibi değerlere az yer verdiğini düşünüyorum. Öfke, intikam, hırs ya da aşırı tutkuya yönlendiren sözler daha yoğunluk da gibi geliyor bana. Ne dersin? Yanlış ya da eksik düşünüyorsam lütfen beni uyar.

fatma dalay küçükkurt 
 23.05.2007 20:57
Cevap :
Doğru Fatma Hanım. Daha çok kötü şeyler var ama ben anlamlıları dinliyorum:)Sevgiler...  23.05.2007 22:10
 

Ne güzel araştırmacı bir gençlik geliyor.. sevgile Bensucum

Meral Yağcıoğlu 
 23.05.2007 11:47
Cevap :
Evet Meral Hanım. Sevgiler...  23.05.2007 14:15
 

Sevgili Bensu,bizi aynı anda 2 konuda aydınlattığın için çok teşekkürler.Bu Yunus Özyavuz'un Ümit Karan ile bir bağı varmı acaba?

İlhami Arslan 
 22.05.2007 16:17
Cevap :
Ne bakımdan Yunus Özyavuz'un Ümit Karan ile ilgisi? Bir şey anlamadım. Neyse yorumunuz için teşekkürler. Sevgiler...  22.05.2007 20:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 313
Toplam yorum
: 292
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 1329
Kayıt tarihi
: 21.03.07
 
 

1996'nın ilkbaharının dünyaya getirdiği birçok çocuktan biriyim. Milliyet Blog'da yazmaya yaşım h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster