Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '10

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
803
 

Şair öğretmen Halil Gürkan

Şair öğretmen Halil Gürkan
 

Akar gider zaman, sevgiler yiter,

İncinen yüreğin hislenir birgün

Kendine gelirsin, hayallerbiter,

Gerçekler ardından seslenir bir gün.

****

Şakıyan dillerin zamanlasusar,

Yıkılırumutlar, kasavet basard,

Yardiyesevdiğin. selmamı keser,

Aşkyorgunu gönlüh uslanır. birgün...(1)

Efendim bu dizelerin sahibi, Eskişehirli öğretmen şair dostumuz Halil Gürkan'a aittir.Geçenlerde zahmet edip yukarıda gördüğünüz birlikte çektiğimiz fotoğrafı bana göndermişlerdir.Yanılmıyorsa 06-12 Mayıs 2008 tarihlerinde Eskişehir'de düzenlenen Yunus EMRE Haftası etkinlikleri arasında yapılan uluslararası şairler şöleninde birlikte idik.Bende tatlı ve unutulmaz o günlerin anısına bugün bu köşemde kısaca onu sizlere tanıtmak istiyorum.Aslında Halil Gürkan'ın tanıtmaya ve reklam etmeğe asla ihtiyacı da yoktur.

Şair öğretmen Halil Gürkan, 1954 yılnda Eskişehir ili, Mahmudiye ilçesininTürkmenmecidiye Köyü'nde doğdu.

İlk ve ortaokulu kendi ilçesinde bitirdi. Daha sonra Ankara Erkek İlköğretmen okulunu bitirerek (1975). İlk göreve Bilgöl'de başladı .Daha sonra Sakarya ve Eskişehir'de öğretmenliğini sürdü.Bir ara Eskişehir iyine bağlı Sivrihisar İlçesinde Gençlik cve Spor Müdürlüğü'nde İlçe Gençlik ve Spor müdürü olarak göreve başladı. 1990 yılnda tekrar öğretmenliye döndü. Birçok il ve ilçelerde öğretmenlik ve idarecilik yaptıktan sonra kendi isteğiyle 2001 yılında emekliye ayrıldı.

.Eskişehir şairler ve Yazarlar Derneği üyesi olan Halil Gürkan 'nın şiirleriyle Anadolu'da yayımlanan birçok sanat ve kültür dergilerinde ve seçkiler de yer aldı.Şiirlerini daha çok Sayın Feyzi Halıcı'nın 54 yıldır çıkardığı ÇAĞRI Aylık sanat ve kültür Folklor Dergisi'nde izliyoruz. Halil Gürkan az ve öz yazan bir şairimizdir.

Yurt içinde ve yurt dışında yapılan birçok sanat ve kültür etkiliklerine katılan Halil Gürkan'nın bir de aldığı birçok ödülü vardır.Bol ödüllü bir şairdir... Şiirlerini "Gönül Dağarcığı ( şiirler ) adını taşıyan bir kitapta topladı. Eskişehir'de Osman Gazi Ünivesitesi Fen Edebiyat fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Duygu ACAR tarafından Halil GÜRKAN ve ŞİİRLERİ konulu bir tez hazırladı.

Halil Gürkan, daha çok şiirlerini halk şairlerimizin geleneğine uygun olarak kaleme alıyor...Aslında o sazı olmayan bir halk ozanıdır...şiirlerini ölçülü, düzgün kafiyeli ( uyaklı), ve heceli olarak yazmayı tercih ediyor. Dili sade, duru ve akıcıdır bir Türkçesi vardır. Daha doğrusu günümüzde konruşulan yaşayan Türkçe'den yanadır..Ağdalı sözcüklere, yasabaüncıkelimelere asla ilttifatetmiyor...Şiirleri daha çok ayrılık, gurbet, aşk, sevgi, yurt ve doğa güzellemeleri üzerine yazılmıştır...Eskişehir'de öğretmenrevivndebirara kendisiyleyapktığımızbir söyleşirde.

Türkiyenin 81 ili ve dört yüze yakın ilçeleri için şiirleryazıp bunları bui koca kitapta toplamayı düşündüğünü söylüyordu.Her ilin tarihini, coğrafyasını, ürünlerini ve zengilikl kaynaklarını bir şiire sığdırmak, anlatmak ve şiirsanatıiçindeortaya koymak elbette kolaydeğildir.... Elbette bu kolay bir iş değildir. Bir kere araştırma yapıp bütün il ve ilçeleri yakından tanımak lazımdır. .Ama öğretmen ve şair Halil Gürkan bunu yapıyor işte...Başaracağını da inanıyorum...

Şiirlerinden AYRILIK isimli şiirini örnek olarak sunuyor, buradan Halil Gürkan'a selam ve sevgiler gönderiyorum...

Hüzünlü gidişin boynumu büktü,

Her seher selamın tele ver gelsin.
Hicranın acısı içime çöktü,
Devadır gözyaşın, sele ver gelsin.

Cananı yad ele çeker ayrılık,
Dalından yaprağı döker ayrılık,
Kar, tipi içinde yakar ayrılık,
Ahını dumana, küle ver gelsin.

Ne ilk ne de sonsun bırakıp giden,
Canımı götürdün, boşaldı beden,
Yollar sona gelip dolmadan vaden,
Ya gel, yada canı, ele ver gelsin.

Görmüyor gözlerim bir başkasını,
İçin için ağlar, tutar yasını,
Ruhumu okşayan ipek sesini,
Bülbül nidasıyla dile ver gelsin.

Öksüz kalbim sensiz bir hoş atıyor,
Yoksun diye güneş erken batıyor,
Kokmuyor çiçekler, solgun yatıyor,
Teninden kokunu yele ver gelsin.

Hasret yarasına ilaç bulunmaz,
Gönüle nakş olan izler silinmez,
Nasılsın ? Nicesin ? Halin bilinmez,
Yazıp ahvalini pula ver gelsin.

Gün gelir de eğer biterse nazın,
Senin de gönlüne geçmezse sözün,
Halil’i ararsa, benliğin, özün,
Bekletme, sen seni, yola ver gelsin.

Halil Gürkan / Eskişehir..

1- Çağrı Aylık Sanat ve Kültür Dergisi.

YIl 48, S: 530.Ocak 2004.s.31. Ankara

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili dostum ne güzel yaa.. Sayende nice cevherleri tanıyoruz bir,bir.. Hocamızı tanımaktan mutlu oldum, sizin vasıtanızla kendisinne selam ve sağlık dileklerimi sunuyorum. Size de esenlikler diliyorum..

Halil Güven (Sökeli) 
 10.12.2010 10:53
Cevap :
Merhaba sevgili Halil Öğretmenim, beni yorumlarınızla beni güçlendiriyorsunuz,bana moral veriyorsunuz......Ateşimi yakıyorsunuz. Teşekkürler Halil Bey...Örnek bir öğretmensiniz. Keşke bütün öğretmenler sizin gibi vefalı olabilse...Yakındaki komşum,sözde çağdaş öğretmen ( ! ) bana selam vermeden,günaydın demeden geçiyor...Halil Öğretmen ise taaaa İstanbul'dan işini, gücünü bırakıp banamesaj ve yorum, selam gönderiyor. İkiside öğretmen...Aradaki farka bakınız.Yorum sizlerindir... Onun için size hayranım. Eylül'ün gözlerinden sevgiyle öpüyorum...  10.12.2010 13:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2116
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster