Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
674
 

Sana Gelmem, Senden Daha Büyük Güçlüye Sığınırım

Sana Gelmem, Senden Daha Büyük Güçlüye Sığınırım
 

Öyle bir gece ki insanın kaderinin çizildiği gece olarak akıllarda yer etmiştir.

Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 14'ünü 15'ine  bağlayan gece olan Berat Gecesi.

Tövbekârların mükâfatlandırıldığı, duaların karşılıksız kalmadığı Berat gecesinde affedilmeyecek 7 kişi bulunmaktadır.

İşte Berat gecesi affedilmeyecek 7 kişi.

Allah'a ortak koşanlar.

Kalpleri düşmanlık hisleriyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler.

Müslümanların arasına fitne sokanlar...

Akraba bağını koparanlar...

Gurur ve kibir sebebiyle elbiselerini yerde sürüyenler.

Anne ve babalarına isyanda devam edenler..

İçki içenler.

Kıssadan Hisse:
Geçmiş zamanda haksızlığı, hukuksuzluğu, yasaklayan padişah halkın arasına girer, onlarla oturur sorunlarını dinler.

Padişah bu davranışlarıyla halkın gönlünde taht kurar.    

Gecenin birinde içki içerek kafayı bulanlar sevilen, takdir edilen padişahın aleyhinde söz ve söylemlerde bulunurlar, naralar atarak etrafı rahatsız ederler.

Zaptiyeler gerçek suçluları ve hadise yerinden evine gitmekte olan suçsuz adamı da gözaltına alırlar. Kadı padişaha söz ve söylemlerinden dolayı suçluları ve suçsuz adamı birlikte mahpushaneye gönderir.

Suçsuz adam mahpushane koğuşundakiler tarafından sorguya çekilir.

Suçun ne,  neden tutuklandın adam hiçbir suç işlemedim, evime gidiyordum. Beni aldılar kadıya götürdüler kadıda beni mahpushaneye gönderdi.

Mahpushanedekiler doğru söylemiyorsun, senin mutlaka bir suçun vardır. Buradan zor çıkarsın, Padişaha karşı bir suç işlemiş isen sen baltayı ağaca değil, dizine vurmuşsun.

Suçsuz adamın umutları kopmak üzere olan pamuk ipliğine döner.

Her sabah iki ellerini açar “Allah’ım bilensin, görensin ve sen şahitsin ki ne padişahın, ne de bir başkasının aleyhinde bir söz ve söylemde bulunmadım, her zaman gidip geldiğim bir yol.

Bağırıp çağıranları tanımıyorum olayla ilgim yok, bütün gayem evime gitmekti, çocuklarımı görmek bir tas çorbamı içip yatmaktı. Neden bu hadise benim başıma geldi böyle mağdur ve duçar oldum."

Mahpushane gardiyanı suçsuz adamın padişaha söz ve söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle koğuşta yaptığı her hareketi not etmektedir.   

Padişah bir gece rüyasında sarayın sallandığını, koltuğunun kaydığını görür, uyandığında şükürler olsun saray sallanmamış, makam kodluğu kaymamış ikisi de yerinde duruyor.

Padişah tez elden veziri çağırır.

Haberim olmadan bir haksızlık, hukuksuzluk mu yapılmış. Bütün birimleri araştırın kim nerede, ne zaman ne yapmış rapor halinde bana bildirin.

Gelen raporlar içinde mahpushanede bulunan suçsuz adamın da adı geçer.

Padişah mahpushaneye haber gönderir bu adamı takip edin koğuşunda ne yapıyor, nasıl oturuyor, nasıl uyuyor, gülüyor mu, ağlıyor mu, yaptığıyla övünüyor mu bunları tez elden bildirin.

Mahpushanede suçsuz adamı gözetleyen gardiyanın ifadesine havi bilgi notları padişaha ulaştırılır. Mahpushanedeki suçsuz adam padişahın huzuruna getirilir.

Padişah suçsuz adama sorar "neden aleyhimde söz ve söylemlerde bulundun." Suçsuz adam, "padişahım kesinlikle sizin ne lehinizde, ne aleyhinizde bir söz ve söylemde bulunmadım.

Ben geceleyin hadise yerinden evime gidiyordum. Zaptiyeleriniz beni de alıp kadının huzuruna götürdüler. Kadı aksi sabit oluncaya kadar suçlusun dedi ve beni mahpushaneye gönderdi."

Mesele mahiyetini anlayan padişah, "senden özür diliyorum. Kaç günden beri devamlı rüyamda sarayımın sallandığını, makam koltuğumun kaydını görüyordum. Bir haksızlık, bir hukuksuzluk olduğuna inanmıştım.

Demek ki yapılan bu haksızlık, hukuksuzluk sana yapılmış, suçsuz olduğun halde senin hürriyetinin kısıtlanmasına neden oldum.

Hakkını helal etmen için sana bir kese altın veriyorum, eğer daha sonra dara düşer, sıkışırsan çekinmeden bana gelebilirsin" der.

Suçsuz adam "padişahım kese altını alıyorum ve sana hakkımı helal ediyorum.   

Lakin bundan sonra dara düşer ve sıkışırsam sana gelmem."

Padişah sorar, "neden gelmezsin?"

Suçsuz adam, "sen koskoca bir padişahsın, her şey senin elinde ve senden sorulur.

Senin gibi yetkili ve etkili birinin sarayı ikide bir sallanıyor ve makam koltuğu kayıyor ise demek ki senden daha güçlü ve daha büyük biri var.

Ben dara düşer ve sıkışırsam sana gelmem. Senden daha büyük ve daha güçlüye sığınırım."

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İbretle okudum eline yüreğine sağlık. Zaten senin yazılarında ayrı bir tat var kitap çıkarmalısın bence. Yazık bu güzel yazılar kaybolup gitmesin.

Kerim Korkut 
 18.09.2018 6:31
Cevap :
Kıymetli Korkut; Evet, sizin beğenmeniz için yazdım.Kulaklara sesli küpe olacak yaşamınmış hikaye.Beğendim ve ellerine sağlık demişsin yoksa yağcılık mı yapıyorsun?))) Saygılar sunuyorum.Sağlığını ve mutluluğunu diliyorum.  20.09.2018 11:59
 

Merhaba Mehmet Bey, ah hiçbir zaman yerde kalmaz. Derler ya : Alma mazlmun birgün ahını çıkar aheste aheste.Ve herkes ektiğini biçer.....Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 11.06.2018 11:46
 

Ne kadar güzel bir öykü suçsuz adamın öyküsü. Biz de her şeyi bilen yüce Rabbimize sığınırız. Kullar ne ki, her türlü haksızlık, adaletsizlik, yalan-dolan, riya, menfaat için adam satma ve iftiralar kullarda var. Bazı insanlar çok iyi ama onları da bulmak bir çuval pirinç içinde bir küçük taş misali...Sağlıklar diliyorum, selamlar gönderiyorum size ve hanenize...

Yurdagül Alkan 
 12.05.2018 13:34
 

Değerli dostum, kıymetli şairim Burakgazi, berat kandilinin sevabı ve bereketi hanenizden ve ülkemizin üzerinden eksilmesin. Saray sahibi padişahların, ondan da büyük yaratan olduğu idrakine eriştiklerinde, hak/hukuk ve adaletin üstündeki gölgeler dağılacak, halk endişe ve üzüntülerden uzak zamanlar yaşayacaktır. Saygı ve selamlarımla. Refik

Refik Başdere 
 05.05.2018 10:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 606
Toplam yorum
: 7024
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1660
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster