Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '13

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
9346
 

Sanat, Edebiyat, Dil

Edebiyat bir sanat mıdır yoksa bilim midir? Sorusu, insanlar tarafından bu işle uğraşanlara sıkça sorulan sorular arasında gelmektedir. Aslında her iki dalı da yani sanatı ve bilimi edebiyat kavramı çerçevesinden düşünmek gerekir.

Doğada bulunan birçok maddeyi göz önüne alacak olursak bunlar ilk olarak, çoğu zaman insan ruhuna hitap etmeyecek durumda bulunur. Ama bunları insanların kullanacağı, onların fayda göreceği materyallere dönüştürürsek insanlar bundan bir haz alırlar. Örneğin; bir demir parçası, bu usta bir el tarafından güzel bir maddeye dönüştürülürse insanlar bundan zevk alır ve onların duygularına hitab ettiği için o maddeleri almak isterler, yani o madde artık bir anlam kazanmış olur. İşte edebiyatta tam burada kelimeler açısından bu işlevi görür.

Bir kaç kelime düşünelim bunlar kendi başlarına ifade edildiğinde sadece anlamını ve bize ne olduğunu çağrıştırır, lakin bu kelimeleri sanat kaygısı güderek bir araya getiren ustaların ellerine verdiğimiz zaman, bizlerin duygu dünyasına, ruhuna etki eden bir yorum arz ettiğini görmüş oluruz. Ve böylece "kelimelerin sanatı" yani edebiyat ortaya çıkar.

Edebiyatı sanat ve bilim çerçevesinde değerlendirecek olursak, Sanat kavramını bir daire, bilimi ise o dairenin içine yerleştirilmiş başka bir daire olarak görebiliriz. Eğer sanat kaygısı ile bir eser ortaya çıkıyorsa doğal olarak bu verilen eserin ne zaman ortaya çıktığı eserin yazılışındaki gramer bilgisi vb. gibi durumlarda buradan harekle bilimi oluşturacaktır.

Sonuç olarak edebiyat söz ve yazıyı içerisinde bulunduran bir sanattır.

 

Kaynak: Nihat Sami Banarlı, Edebî Bilgiler, Remzi Kitabevi, 4. Basım, İstanbul 1943 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1247
Kayıt tarihi
: 08.12.12
 
 

Celal Bayar Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı mezunuyum. 2.Dünya Savaşı konusunda araştırma yap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster