Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
10935
 

Sarışınlar aptal mı?..

Sarışınlar aptal mı?..
 

Nereden geldi bu soru aklıma...

"Sarışınların kalın kafalı olduğu"nu abuk sabuk örneklemelerle ispat etmeye çalışan bir yazıdan yola çıktım.

Önce inanmayan gözlerle baktım yazıya. "Kafanın kalın olma ölçüsünün, saç rengi ile ilişkilendirilmesi" bir tuhaf gözüktü gözüme. Hiç de inandırıcı bul(a)madım yazılanları.

Nasıl bir genellemedir ki bu?.. Hani bazılarının "Siz kadınlaaarrr" diye başlayıp, tüm kadınları aynı kefeye koymaları gibi mi desem... Veya "Erkekler zateeennn" diyerek, tanıdığı bir veya birkaç erkeği ölçü alarak, dünyadaki tüm erkekleri değerlendirmeleri mi? Kadın ve erkek diye ayırmanın yanlış olduğunu... Ve her insanın da birbirinden farklı özellikleri bulunduğunu bilmemeleri olabilir mi bu "kendilerince kesin, ama gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan" önyargıların nedeni?

"Bir zamanlar Marliyn Monreo'nun kolay para kazanmak amacıyla büründüğü rol nedeniyle "'aptal sarışın" kavramı dünyaya yayılmış ve dünyadaki sarışınlara bakışın da anahtarı olmuştur." diyordu bir yazıda... Kavramın çıkış yeri belli de, doğruluğunu kanıtlayan hiçbir bilimsel sonuç yok ortada işin komiği.

Bu önermeye göre İsveç, Norveç ve Danimarka'daki insanların hepsi aptaldır diyebilir miyiz? Medeniyet seviyesinin doruklarındaki bu ülke insanlarının kültür ve zeka seviyesi olarak esmer yoğunluklu Ortadoğu'dan üstün olmadığını söyleyebilir miyiz? Karşı tez olarak Ortadoğu'nun geriliği ve yoğun aptal nüfusundan dolayı esmerler aptaldır önermesi çıkartılabilir mi? Mesela Çinlilerin, saçı hep siyah diye, hiç mi aptal yok içlerinde?

Örneğin, Marie Curie de sarışındı... Marie Curie aptal mıydı? "Aptal sarışın" yakıştırmasını yapanların, Sharon Stone'un neredeyse Einstein'ınkini sollayan IQ'sundan haberleri var mı acaba? Bu ve bunun gibi örnekler daha da çoğaltılabilir.

Aslında bilinmesi gereken şudur; Aptallık evrenseldir. Ve her din, dil, ırktaki insanlar arasında eşit derecede dağılmıştır.

Bir sarışının aptal olma olasılığı, bir kumralın ya da esmerinkinden ne fazla ne de eksiktir. Çünkü aptallık saç rengi tanımaz. Saçı sarı olmayıp da aptal olan pek çok insan yaşamaktadır dünya üzerinde.

Yapılan bir istatistiğe göre "Türkiyedeki sarışınların yüzde yetmişten fazlası doğal sarışın değilmiş." Oysa sokağa çıktığınızda "sarı saçlı kadınlar"ın yüzdesinin çokluğu dikkat çekicidir... Yani ortalıkta "yapay sarışın" bolluğu vardır. O zaman sormak gerekmez mi... Neden esmer ve kumral kadınlar "ille de sarışın olacağız" diye, binbir eziyetle saçlarını hırpalaya hırpalaya sarıya boyatıyorlar? Demek ki bu inanıştan daha "cazip" bir durum var. "Sarışınlar aptaldır" diyenlere rağmen saçlarını sarıya boyatanların sayısının çokluğu, neyin göstergesidir acaba?

"Sarışınlara aptal diyorlar ama, sarışın bir guzel gördük mü genelde biz erkekler aptal oluyoruz nedense!" demiş dobra bir erkek. Kadınları sarışın olma sevdasına iten, acaba bu bakış açısı olmasın?

Kim üzülür, kim sevinir bilemem ama... Yapılan araştırmalara göre "dünyada gerçek sarışın sayısı gittikçe azalmakta imiş" bilim adamlarına göre. Yani "doğal sarışınlar" çok uzak olmayan bir zaman dilimi içinde "yok olacaklarmış". Benden söylemesi.

Bol miktarda üretilen(!) sarışın kadın fıkralarından biri ile bitireyim yazımı;

Casinoda iki görevli, sıkıntıdan patlamış bir şekilde barbut masasında dikiliyorlarmış...

Derken içeri muhteşem bir sarışın girmiş, masaya 10 bin dolar koyduktan sonra "Baylar, umarım sizin için sorun olmaz... Ama, ben çıplakken kendimi daha şanslı hissediyorum'' diyerek oracıkta çırılçıplak soyunmuş.

Sonra elindeki zara bir öpücük kondurmuş... "Haydi tatlım, bana yeni kıyafetler lazım'' demiş ve zarı fırlatmış...

Sonra da ''Evet!.. Evet!.. Kazandım!..'' diye sevinç çığlıkları atarak iki adama da sarılıp öpmüş. Kıyafetlerini toplamış, masadaki bütün paraları almış ve koşa koşa gitmiş.

İki adam da bakakalmışlar... Biri ''Vaaavvvv!''demiş, ''Ne kadındı be... Peki kaç atmıştı?''

Öteki cevap vermiş; ''Bilmeem..."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, yazını okuyunca cevap yazma isteği duydum gerçek bir sarışın hatta çocukluğumda bembeyaz (kirpiklerim dahil) bir insan olarak sık kullanırım sarışın ve koyusundan Karadeniz'li olduğum için kafam kalındır diye ama bunu söylediğim ortamlar tamamen alay etmek içindir ya da kurtulmak için polemiklerden. Yazdıklarına katılmakla birlikte keşke sadece renklerle sınırlı kalsaydı aptallıklar diyorum. Dul deniyor insanlara dulluk vebaymış gibisinden. Evde kalmış kalık o bir koca bulamamış. Kısır o çocuğu olmuyor meyvesiz ağaç işte ne anlar. İyi kadın olsaydı da kocasını kaçırmasaydı elinden. Sanki koca tasma ucundaki bir köpek gibi. Saysam öyle çok sıralarım ki bu örnekleri. Bütün bunlara inat sarışın ve aptal olmak çok güzel inan bana. Dostoyevski'nin "Hayat aptalların yanındadır" sözü hayat rehberlerimdendir, gururla söylerim bazen katıksız aptal olduğumu. Aptal olmak katıksız insan olmakla eş değerdir bana göre renkleri dinleri cinsiyetleri birbirine hiç karıştırmadan. Sevgilerimle

kevser şekercioğlu akın 
 08.07.2007 12:32
Cevap :
Merhaba, Nasıl da "önyargılı" insanlar değil mi? Yorumunuzdaki "tevazu"nuz bana "Dolu başak eğilir, boş başak sallanır" sözünü hatırlattı. Her zamanki gibi "anlamlı ve güzel" yorumunuza teşekkürler. Mutlukalın:)  10.07.2007 20:12
 

ABDye dönünce eşimle epey güldük buna,bir kaç ay sonra eşimi sasdece iş ortağım olarak(ki 50% ortağım ve meslektaşımdır) tanıtarak ist'e getirdim,devamlı teknik,yasal ve yetkili konulardan o sorumluymuş,bilgi tamamen ondaymış gibi yaptık,ön plana hep ama hep onu çıkarttık.Bense sadece motorsiklete binerken göbeğim kat kat olmuyor gibi salakça konulardan bahsettim. İnanamazsın, eşimle kayıt tuttuk bayan yön.ler beni işle! ilgili konular için 100den fazla ararken eşime gelen arama sayısı nerdeyse hiçti.Sonuç olarak cinsiyetinden bağımsız olarak insanlar güzel buldukları insanlara aşırı bir ilgi gösteriyorlar, ve karşılarında sadece aptal bir cinsel obje olmalarını istiyorlar.Tıpkı çocukken oynadıkları bebek gibi istedikleri tepkiyi vermeli, kendi düşünceleri beğendikleri insanın karakterini oluşturmak ihtiyacı duyuyorlar, bu yüzden de güzellerin aptal rolü oynaması gerekiyor,tıpkı 6 yaşındaki bir kızın elindeki kendi ruhuyla ruh, karakter verdiği oyuncak bebeği gibi.

Cihan Sarsılmaz 
 27.06.2007 14:31
Cevap :
Merhaba, Çok uzun:) ve ibretlik yorumunuzu gülümseyerek okudum. Demek ki sadece güzel bayanların başına gelmiyormuş diye de avundum:)) Güzelliğin insan ilişkilerinde avantajlı bir başlangıç olduğunu ama akıl ve yürekle de desteklenmesi gerektiğine inanıyorum... Teşekkürler. Mutlukalın:)  27.06.2007 16:24
 

Harika bir inceleme yapmışsınız.İnsanlar arasında güzel olarak “anılanlardan” kadın yada erkek biraz aptal olması bekleniyor.Okulun pro kürek takımında 7yıl çalıştım.Çok iyi bir okuldan mezun oldum.Farkettim ki insanlar fizikten çok ama çok fazla etkileniyorlar.İstanbulda istiklal cad ilk yürüdüğümde kendimi garip hissetmiştim kadınlar dönüp bakıyorlar,bende mi gariplik var diye vitrine bakma bahanesi ile üstümü başımı kontrol ediyorum sorun yok gibi,sonra 2 bayan önümde bakıp,ayy takip ediliyoruz galiba diye haykırdılar,utandım acaba onlar fahişe mi diye dşndm.Sonra anladım,sanırım beni çekici bulan insanlar vardı.Bir haftalık maslak hattı iş görüşmelerimde bunun kadın yöneticiler üzerinde nasıl etkisi old.çok ii farkettim.Evli kadınlar bile Levent gibi yerlerde ultra lüks restoranlarda iş görüşmesi için yemek ısmarladılar.Ufak tefek fiziksel taciz taptılar. Restoranlar kapanana kadar karşımda oturup içki içtiler.Bence bu konukseverliğin çok ötesindeydi.

Cihan Sarsılmaz 
 27.06.2007 14:31
 

Alev hanıma verdiğiniz cevabı da okuyunca ''Acaba bir gönderme mi var?'' diye düşünmeden edemiyor insan. Sadece ''sizin düşündükleriniz doğru diğer insanların beyinleri kısıtlı ve üretken değil'' şeklinde düşünüyorsanız yazık. Siz, ''İnsanı güzel yapan sadece beyin ve yürektir'' diye düşüncenizi belirttiniz, ben de felsefi açıdan değil de görüntü açısından, gerçek yaşamda karşımıza çıktığı biçimde düşünce belirttim. Beni eleştirecekseniz direkt eleştirirseniz memnun olurum. Polemiğe girip sizi üzmem. Ama siz beni üzdünüz.

Mustafa Mumcu 
 27.06.2007 11:13
Cevap :
Merhaba, Kesinlikle bir gönderme söz konusu değil. Aklıma bile gelmez böyle bir şey yapmak. Alev Hanıma verdiğim cevaptaki amacım "insanların 'sarışınlar aptaldır' gibi dar bir bakış açısı ve önyargı ile yaklaşmaları"na (aslında insana ve olaylara önyargılı olunmasına) tepkidir. Görsel açıdan sarışınların daha albenili olduğunu ve bu düşüncenize katıldığımı yorumunuza verdiğim cevapta zaten belirtmiştim. Sanıyorum bir yanlış anlaşılma olmuş, üzülmenizi istemem. Mutlukalın:))  27.06.2007 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 1165
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1908
Kayıt tarihi
: 12.04.07
 
 

Bana biri kendini anlat dese, susar kalırım. Her konuda çılgın bir istekle konuşan ben, işte o anda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster