Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
102
 

Şarlatanlar Dönemi

Tarihi dönem, belli özellikleri olan zaman parçası, devre, devir, periyot, bir çağ içinde belli özellikleri olan sınırlı süre, birbirini izleyen başlangıcı ve sonu belirlenmiş zaman aralıkları, yinelenen bir olayın ya da onu betimleyen bir işlevin, kendini yenileme süresi olarak tanımlanmaktadır.

Tarihi araştırmaların ifadesini ve aktarılmasını kolaylaştırmak için insanlık tarihindeki önemli olaylar baz alınarak tarih, belirli dönemlere ayrılır. Bu dönemler yalnızca ortak bir kabuldür.

Fıravunlar, faşizm, diktatörler, savaşlar dönemi bu tanımı destekleyen örneklerdendir.

İkinci Dünya savaşından yeni çıkan Amerika başka bir savaş olan “Soğuk savaş” dönemine girmişti. Bu savaşta artık düşman faşizm değil komünizmdi.

Senatör McCarthy, çok sayıda devlet memurunun ve sanatçının komünist olduğunu ileri sürüyor, bu konuda elinde belgeler olduğunu açıklıyordu. McCarthy, Temsilciler Meclisinde “Amerika’ya  Karşı Çalışmaları Araştırma Kurulu” nun oluşturulmasını sağlamıştı.

Artık, Amerika’da bir cadı başlamıştı, Kurul, ünlü sanatçıları sorguya çekiyor, kara listeler düzenliyordu. Listelere girenler hiçbir yerde iş bulamıyorlardı. Kurul önünde tanıklık edenlerin bazıları ise cezaevlerine boyluyordu. Bazı sanatçılar, Kurulla işbirliği yapanlar paçayı kurtarıyordu. Bazı sanatçılar ise ise, Anayasal haklarına sığınarak onurlu, erdemli bir direniş sürdürüyorlardı. Bu sanatçılardan biri, oyun yazarı Lillian Hellman’dı.

Resim

Milliyet yayınları tarafından yayınlanmış olan, Çevirisi Tomris Uyar tarafından yapılan “Şarlatanlar Dönemi”, o yılları tüm çıplaklığı ile yaşanan acılarıyla anlatan bir anılar kitabı.

“Bir çimen yaprağının tarihini öğrenmek mi istiyorsun?

Bir çimen yaprağı olmaya çalış; bunu yapamıyorsan parçalarını çözümlemekle, hatta onları düşünsel ya da hayali bir çeşit tarih içinde yeniden düzenlemekle yetin” ifadesi, çimen yaprağının tarihini olduğu kadar insanların tarihini öğrenmek ya da keşfetmek isteyenler için ironik fakat anlamlı bir öneri ve yaklaşımdır.

İkinci Dünya savaşı sonrasında, “Soğuk savaş” döneminde Amerika’da yaşanan cadı avına benzeyen hukuk dışı, normsuz, acımasızlığı yaşayan döneme tanıklık etmiş, Lillian Hellman’nın  “Şarlatanlar Dönemi” kitabını okumanızı öneriyorum.

“Orta çağlarda papalık, günahkâr insanları, para karşılığında, Tanrıdan aldığını iddia ettiği yetkiye dayanarak affediyor ve eline imzalı ve damgalı bir de resmi belge tutuşturuyordu. Bazı açık göz ve şeytan İtalyanlar bu af vesikalarını taklit ederek, huzurlarını kaçıran, vicdanlarını rahatsız eden günahlarından kurtulmak isteyen İtalyanlara, papalığın fiyatından çok daha ucuza satmaya başlamışlardı. Dönemin İtalya’sında bu işi yapan insanlara de ciarlatano yani “şarlatan” deniyordu.”

Nizamettin Biber

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nizamettin Bey, tavsiyenize çok teşekkür ederiz. Yeni Cadı Avları yapan veya yapacak, yeni Şarlatanlar Dönemleri oluşturan veya oluşturacak siyasetçileri & yöneticileri körlükle desteklemeyen, onları bilakis diskalifiye eden aydın halkların yaşadığı bir dünyaya ulaşmak için bitmeyen tükenmeyen ümidimizle..

Bumin Kağan Oğuz 
 16.02.2020 13:00
Cevap :
Sevgili Bumin kardeş, kocaman ümit dolu dileğine içtenlikle amin diyorum, teşekkür ediyor, selam, saygı ve sevgiler sunuyorum.  16.02.2020 23:01
 

Sevgili Nizamettin kardeşim hoş geldiniz şükür güzel yazılarınıza kavuştuk.Şarlatanla Dönemi isimli bu güzel yazınızla bilgilendim canınıza sağlık.Selam ve sevgilerimle gözlerinizden öperim. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.02.2020 11:22
Cevap :
Hoşbuldum Nahide hocam, ara sıra uğruyorum, çok teşekkür ederim, tüm içten dileklerinize bil mukabele, sevgi ve saygı ile.  14.02.2020 23:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 3748
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2677
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster