Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
360
 

Seçim kaybeden lider, işi bıraksın..!

Seçim kaybeden lider, işi bıraksın..!
 

Demokratik hayatın çok basit bir gerçeğidir aslında bu; seçim kaybeden siyasi lider yerini terk eder..!

Ancak bu gerçek, gelişmiş Batı demokrasilerinde işler..

Türkiye gibi az gelişmiş demokrasilerde ise, siyasi liderler seçim kaybetmek bir yana, barajların altına da gömülseler yerlerini terk etmezler..

Ya sıkı bir rakip çıkıp, devirmesi gerekir-ki bu çok zordur- ya da zamanın lideri yenmesi beklenmelidir.

Bizde siyasi liderlerin aslında "padişah" lardan farkı yoktur.. Hatta bazan, padişah yetkilerini aşan yetkilere sahiptirler partileri içinde..

İşin ironik yanı, bu durumu toplum da benimsemiştir. Hiç bir partili seçimlerde yenilen liderinin şapkasını alıp gitmesini istemez.. Çoğu zaman bunu isteyenler, partiye-ya da davaya- ihanetle suçlanır.

Böyle bir ülkede, siyasi lider olmak vaz geçilebilir bir şey midir..?

Hiç bir başarın yok, seçimlerde yenilgi üstüne yenilgi almışsın ama taraftarların seni değil, sana oy vermeyen halkı suçluyor..Ne güzel iş değil mi..?

Bundandır ki, siyasi parti liderleri koltuklarıyla bütünleşirler adeta..Bıcakla kazısanız yerinden sökemezsiniz onları..

Halktan %47 oy almış siyasi lider Tayyip Erdoğan, bu yerel seçimlerde partisi ikinci parti olursa, genel başkanlığı bırakacağını söyledi.. Diğerlerine de "hodri meydan" diyor.. (Tabi bu meydan okumanın gerçekliğini seçimden sonra görebileceğiz ancak..)

Ama gelin görün ki, yedi defa seçim kaybetmiş Deniz Baykal, üç defa kaybetmiş Devlet Bahçeli, bu meydan okumayı görmemezlikten, duymamazlıktan geliyorlar..

Niye duysunlar ki.. Bu seçimlerde yine yenik düşerlerse bahane hazır nasıl olsa:

Bu halk seçmeyi bilmiyor, onların bir kusuru yok..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Ali Bey...Ne zaman ki, balık kavağa çıkar; ne zaman ki,öküz söğüt dalına yuva yapar ve ne zaman ki Baykal "ya,galiba ben bu işi beceremiyorum" der, işte o zaman bizim siyasiler başarız olunca görevlerini bırakırlar. Yıllardır, bazı partiler zaman zaman "sine-i millet"e dönmeyi dillerine dolarlar ama, yeniden seçilememe korkusu, milletin menfaatinin üstüne çıkar. Erdoğan'ın bu çıkışını doğru buluyorum ama, ikinci parti olduğunda görevi bırakırsa, bu konuda Türk siyaset tarihinde ilk ve son olacağını düşünüyorum. Bu işi yapmak için biraz yürek lazım. Selamlar.

cdenizkent 
 26.11.2008 14:37
Cevap :
Aynen katılıyor, teşekkür ediyorum..Selamlarımla..  26.11.2008 17:51
 

"Bizde siyasi liderlerin aslında padişahlardan farkı yoktur.Hatta bazen padişah yetkilerini aşan yetkilere sahiptirler. " diye yazmışsınız. Buna katılmıyorum. Blogunuzdaki fotoğrafa bakın, fotoğraf konuşuyor : " Emret komutanım." Yazınızın diğer bölümlerine aynen katılıyorum. Çalışmalarınızda başarının devamını dilerim. Selamlar, saygılar. ŞEMSETTİN MURAT

ŞEMSETTİN MURAT 
 25.11.2008 14:01
Cevap :
Teşekkürler Şemsettin bey..Ancak ben liderlerin kendi partileri içinde Padişah olduklarını söylüyorum, ülke yönetiminde değil..Selamlar  25.11.2008 16:50
 

bu şekildeki güven inanıyorum ki ülkemiz için iyi ve doğru sonuçlar doğuracağına inanıyorum.yani bu güne kadar ne yaptıysak eğer halk beni istemişse gene aynı şekilde geliriz.yok halk yaptığımızı beğenmediyse tek başımıza iktidar olmazsak o zaman işte bırakırım daha iyi yapanlar gelsin .demek istediğini ben anlıyorum bu özgüvenle başarılı olacağınıza inanıyorum

zekeriya acun 
 25.11.2008 11:26
Cevap :
katkınız için teşekkür ediyorum..Selamlar  25.11.2008 12:18
 

Yazınızda belirttiğiniz görüşlerinize ketılıyorum. Ancak " batı demokrasilerini" örnek gösterdiğiniz için bir katkıda bulunmak istiyorum. Batı demokrasilerinde haklarında yolsuzluk dosyaları, açılmış davalar, adam kayırma iddiaları olan, yakınlarının ticari faaliyetleri ile ilgili olarak ortada şaibeler dolaşan liderler de hatta milletvekilleri de hatta bürokratlarda istifa etmek erdemini gösterirler. Selamlar.

H.Levent 
 25.11.2008 1:45
Cevap :
Ben de sizin yorumunza aynen katılıyorum Sayın Levenet..Ancak bir ilave de ben yapayım; batı demokrasilerinde yargı siyasallaşmaz..Hukuk bağımsız ve her şeyin üzerindedir. Sadece siyasiler değil kimse dokunulmaz olmasın..Asker,yargıç kim varsa...Selamlar..  25.11.2008 10:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 4204
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 783
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster