Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
71
 

Seçime Giderken...

Eğer ömrümüz varsa bu ayın sonunda yine sandık başına gideceğiz ve yöneticilerimizi seçeceğiz.

Kimi seçeceğiz?

Tabii ki kendimiz gibi birini.

Neyi seçeceğiz?

Yetmiş yıldır neyi seçtikse onu.

Herkesin bir oy ile katıldığı, adına demokrasi dediğimiz sistem egemenlerin cahil ve yarı cahil kesimin oylarını en rahat toplayabileceği, ülkeyi istediği gibi yönetebileceği bir sistemdir. Bu sistem daha ileri bir yönetime geçiş için bir ön sistem olabilir. Ancak bilim toplumunda, bir ülkeyi belaya sokmadan, hatta kurtlar sofrasında yara almadan, hatasız bir şekilde yönetebilmesi; ancak dünyadan haberi olan, iyi eğitilmiş, becerikli, nitelikli, doğuştan gelen sezgi niteliği yüksek kişilerin yönetime gelmesiyle olabilir. Bu kadroyu seçenlerin nitelikleri de buna uygun olmalıdır. “Ben cahil kesimin ferasetine güvenirim” demekle alınacak yol ortadadır.

Tabii ki canlı doğan bir insan bazı temel haklara sahiptir; o zaman her insanın yöneticisini seçmesi için bir oy hakkı olmalıdır. Ancak adil bir sosyal sistemde belirli bir eğitim, deneyim, bilgi ve beceri birikiminden sonra kişiler bu oy haklarını artırarak, yönetimde daha büyük oy hakkına sahip olmalıdır.

Ülkemiz aydınlarının bir kısmının görüşü budur. Bunun temel nedeni, insanlığın statik sistemli bir hayat görüşü ile yetiştirilmekte olmasıdır. Malum, statik sistem, doğadaki her şeyin varlıkların dışında-üstünde bir sistemle oluşturulup-yönlendirildiği görüşüne dayanır. Bu nedenle, bizler bizi yönetecek insan (lider) peşinde koşarız. Liderlik, Tepeye Bağımlı Örgütlenme (TBÖ) sistemi gerektirir. Toplumsal sorunlarımızın çok büyük çoğunluğunun ise TBÖ sisteminden kaynaklandığı açık ve net olarak ortadadır. Yani liderlik, toplumsal sorunlarımızın temel kaynağıdır. Bizler celladına âşık olan insanları oynamaktayız.

En güzel sistem tabandan insanların ilişki içinde bulunup anlaşarak oluşturacakları bir sistem olsa da bu şimdilik mevcut kafa yapılarımız yüzünden mümkün görünmemektedir. O zaman bari kötünün iyisi (Ehven-i şer) olsun deyip, oy haklarının çeşitlilendirildiği bir sistemin daha ileride geçilebilecek olan tabandan yönetim sistemi için faydalı olacağını düşünebiliriz.

İzmir 22.03.02019

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli İzmirli doksanyedi: Evet, maalesef yetmiş yıldır neyi seçmişsek yine onu seçeceğiz.Henüz mümkün olmayan sistem ise yıllardır içimde biriken tasavvuru bir haldir.Belki gelecek nesil o mümkün olmayan sistemi seçer.Nedense siyasiler sıkıştı mı, ya seçim ya geçim diyerek topluma sandığı gösteriyorlar.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum. Not: Geçen yorumumda selam ve saygılarımı sunmayı unuttum özür diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 22.03.2019 20:20
Cevap :
Merhaba sevgili Mehmet Burakgazi, Bütün sistemleri insanlar üretiyor. Yani toplumlar layık oldukları yönetimlerle yönetiliyor. Selam ve saygılar...  22.03.2019 22:21
 

Sayın İzmirli! Seçim inşallah ülkemiz için hayırlı olur.Selam sevgiler saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.03.2019 17:54
Cevap :
Merhaba, Amin demekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Saygı ve selamlar...  22.03.2019 22:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1655
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster