Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1768
 

SEDAŞ Sakarya'da tuttuğunu öpüyor!

SEDAŞ Sakarya'da tuttuğunu öpüyor!
 

Öpme beni...


SEDAŞ <ı>'ben yaptım oldu' mantığı ile yeni bir uygulama başlatmış.

Bundan böyle, <ı>'astığım astık, kestiğim kestik' diyor/diyecekmiş.

Peki bu uygulamanın özünde ne var?

Aslında uygulamada <ı>'öz' yok.

- Keyfi.

Çünkü <ı>'bildirin' yok, <ı>'tutanak' yok. Yok oğlu yok.

Sadece, <ı>"Faturanızın son ödeme tarihinden sonraki ilk 5 gün içerisinde ödemediğinizde elektriğinizi keserim" var. (Onu da elektriğiniz kesildiğinde 'mecburen' öğreniyorsunuz)

Yani özü de, son sözü de bu SEDAŞ'ın...

Benzer bir örnek vereyim de doyurucu olsun:

Faturamı ödemek üzere ilgili vezneye gittiğimde benden <ı>"Kesme/Açma" ücreti istediler.

Elektriğimin kesik olmadığını söylediğimde <ı>"Bizdeki kayıtlarda 'kesik' gözüküyor" dediler.

Sonuç mu?
<ı>
"Kesme/Açma ücreti tahsil edilmeden fatura bedelinizi alamayız" diyerek benden her ikisini de tahsil ettiler.

<ı>"Elektrik Kesme ve Mühürleme Belgesi" tanzim edilmeden ve taraflarca imza altına alınmadan, artı kesme işlemi yapılmadan bu meblağın aboneden istenmesi ve tahsili ne derecede yasal olabilir?

- Bu konuda SEDAŞ ne der acaba?

Aynı işlemi şimdi de sadece 1 fatura borcu bulunanlara <ı>'sözde' 5 günlük süre vererek uyguluyor, yine aboneye ne bir bildirim yapılıyor, ne de bir tutanak tanzim ediliyor.

Buna, <ı>'kör değil, SEDAŞ tuttuğunu öpüyor' derler...

SEDAŞ'ta <ı>'yetkiliyim' diye geçinenlere, ister <ı>'ek' ister <ı>'yan' olarak kullanabilecekleri bir/iki kısacık yasal bilgiyi hatırlatmadan geçemeyeceğim:
(Ücretsizdir)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

ELEKTRİK TARİFELERİ YÖNETMELİĞİ


(R.G.: 09.11.1995/Sayı: 22458)

Borcunu zamanında ödemeyen aboneler hakkında:

MADDE 50 - (Değişik: R.G.: 14.08.1996/22727`de Yayımlanan Yönetmelik.)
a)<ı> Abonenin kullanım yerine bırakılan veya posta ile gönderilen faturanın veya bildirimin, üzerinde yazılı son ödeme tarihine kadar ödenmesi esastır.

Ancak, bu fatura bedeli son ödeme tarihine kadar ödenmediği takdirde, 20 (yirmi) gün (dahil) içinde aboneye, 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebligat yapılır. Bu tebligattan sonra fatura bedeli 10 (on) gün içinde ödenmediği takdirde abonenin elektriği kesilir.


Teşekkül veya şirket tarafından fiilen elektriği kesilmeyen aboneden açma-kapama bedeli talep edilmez.


b) Bütün bunlara rağmen o güne kadar borcunu zamanında aksatmadan ödediği anlaşılan abonenin ödeme ihbarnamesinin eline geçmemiş olabileceği düşünülerek ödenmemiş faturaları varsa ve elektriği kesilmemiş ise, eski borca ait ihbarname bir sonraki dönemde düzenlenen fatura ile birlikte aboneye bildirilmesi şarttır. Eski borç gecikme cezası dahil yeni faturada belirtilen son ödeme tarihinde ve yeni borç ile birlikte ödenir. Bu süre içinde fatura bedelleri ödenmediği takdirde (a) fıkrası hükmü uygulanır.


Bakalım SEDAŞ <ı>'astığım astık, kestiğim kestik' oyununa son mu verecek, yoksa <ı>'hadi oradan' diyerek devam mı edecek?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oldukça paragöz olmalı. Son ödeme tarihlerini de kasıtlı olarak geri çekiyorlar bence. Maksat tahsilat değil soygun. Esefle kınıyorum. Sağlıcakla...

Ali Haydar ÖZKAN 
 18.01.2011 19:17
Cevap :
Kim mi yönetiyor? Tabii ki satın alanlar. Hepsi bitti tükendi. Bakın sonu 'AŞ' ile bitiyor... Saygıyla Sayın Özkan.  19.01.2011 14:26
 

Keşke "kesme açma" ücretini elektirğiniz kesik olmadığı halde aldıklarını belgeleyebilseydiniz. Bazı özel kurumların burnunu gerçekten sürtmek gerekiyor. Vatandaşı doğrudan 'ayaklı para makinesi' olarak görüyorlar. Nezaket hak getire. Umarım Sedaş aklını başına toplar.

Emine Supçin 
 17.01.2010 13:11
Cevap :
Aslında bu ücretinin benden tahsil edilebilmesi için "elektrik kesme açma ve mühürleme belgesi" nin düzenlenmesi şartı var. Karşılıklı imza altına alınan bu tutanak ile ilgili abone sayacının son endeksinden ve kesim mühüründen de sorumludur. Doğrusu da budur. Yetkililere 'benim elektriğim kesik değil' dediğimde; şahsıma usulsüz elektrik kullanımından ceza verilmesi ve işlem yapılması gerekirdi. Neden böyle bir işlemin yapılmadığı/yapamadıkları benim haklılığımı ortaya koyuyor. Yani uygulama keyfi... Meblağ küçük olduğu için (10TL) ödeme yaptım ama helal olmasın. Saygıyla Sayın Supcin.  17.01.2010 13:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 661
Toplam yorum
: 1170
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 835
Kayıt tarihi
: 15.04.08
 
 

Atatürk, cumhuriyet ve Türkçe sevdalısıyım. Hayatımda hiçbir konu veya olay karşısında 'keşke' de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster