Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
651
 

Severim (III)

Severim (III)
 

Bahçesiz evlerde yaşamak durumunda kalan şehirlilerin çiçeksiz bir yaşamı asla düşünemiyor olmalarını severim. Evde yapılan çiçek üretimini ve çiçekten koparılan dalların eşe dosta dağıtılmasını hayranlıkla izlerim. Bütün bu üretim sırasında elde fazla saksı kalmayınca boşalmış yoğurt kaplarının saksı olarak kullanılmasına ise bayılırım.

Esnafın kepenk açtığı sırada fabuloso ve benzerlerinin güzel kokuları eşliğinde çarşıdan geçmeyi severim. Kamyondan mal indiren, camlarını silen, kapağına açtıkları deliklerle pet şişelerini dükkanlarının önünü toz kalkmasın diye sulayan esnafın içinde o sabahın en neşeli kişisini seçmeyi severim. Eğer imece usülü karpuz taşıyan birileri varsa, en neşeli kişiler kuşkusuz onlardır. Ben de onlara katılıp karpuzları atıp tutayım isterim.

Tam karşımdan gelen güzel bir kız yanımdan geçip gittikten sonra ani bir hareketle onun biraz evvel geçtiği boşluğa girip ardında bıraktığı kokuyu derin bir nefesle içime çekmeyi severim. Onun arkada bıraktığı parçasının artık bana ait olduğunu bilmeden yürüyor olmasını severim.

Kredi kartı geçmeyen meyhaneleri severim. Oralarda cep telefonları da çalmasın isterim. Aniden bir perde insin, içerideki herkes siyah-beyaz bir Türk filminin aktörleri ve figuranları olsun, içeride oluşan lakayıt hava komiser üniformasını giymiş Hulusi Kentmen'in içeri girmesi ile biraz dağılsın isterim. Hulusi Kentmen'i ve onun bıyıklarını ne de çok severim.

Penguenlerin göğsünün tam ortasındaki bir tutam sarıyı ve saksağanların kanatlarındaki beyazı severim. Beşiktaş bir maç için kartal olmaktan vazgeçsin, saksağandan feyz alınan bol siyahlı, kollarında beyazı olan formayla maça çıksın isterim.

Hala dükkanının bir köşesinde kanarya olan eski berberleri severim. Esasında ben, kanaryası olan herkesi severim.

Sevgilerle.

K.

severim (I) http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=18131
severim, abdulkerim versiyonu http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=41435
sema öztürk bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevmesini bilenler için aslında ne çok sevilecek ne çok şey var?... Örneğin; Hasretle beklenen asker mektuplarını ,mektubu bekleyen analarına, babalarına, açıkça selam bile yazılamayan eşlere okumayı... Onların mektup okunurken yüzlerinde beliren sevinç ve mutluluk ifadelerini... Ardından hep aynı yanıtların verileceği sorularını... En sonunda da iyiymiş değil mi demelerini... Anaların bu kez de sevinçten göz yaşı dökmelerini... Kar üzerinde doğan ikiz kuzuları... Onları kısa bir süre sonra zıp zıp zıplayışlarını... Sabaha yakın Kendi kendisine yavrusunu doğuran, yalayıp kurutan ineği ve onun ala buzağısını... Pek bi severim. Koyunların serinde kırda yayılırken boyunlarında ki çanları marifetiyle bir orkestraya taş çıkartacak ustalıkta çaldıkları besteyi... Ekmek pişirildikten sonra soğumaya yüz tutmuş toprak sacın üzerine kırılmış çift sarılı yumurtayı sıcacık bazlamanın iki kanadını ayırıp saçta pişen yumurtayı da arasına koyup ısıra ısıra yemeyi... Okuması yazması olamayan asker eşlerinin makineye (Makine kendileri olurlar)de salam yazmış mı demelerini... Başkalarını bilmem ama ben hüzünle de olsa pek bi severim. Bu arada üstat Kerem Oğuz'u ve yazdıklarını da çok severim .

Süleyman Alkan 
 02.01.2014 19:20
 

sevecek o kadar çok şey var ki aslında elimize yüzümüze bulaştırmadan, sadece lafta bırakmadan sevebildikten, becerebildikten sonra..."severim" diyen ve gerçektende her koşulda sevebilen insanları severim mesela...sevgiyi layıkıyla taşıdıkları, örnek oldukları için...sonsöz; bu arada umarım iş-güç hayat iyi gidiyordur herşey ve umarım yeni düzenini de seversin.sevgiler.özlem.

beenmaya 
 02.05.2007 15:01
Cevap :
Teşekkürler özlem. İyi gidiyor çok şükür. K.  07.05.2007 11:02
 

düşünmemiştim neyi severim diye...ama galiba bana ait olan, bana dair olan her şeyi ve herkesi severim...tüm evreni...ama en çok da kendimi..çünkü benim hayatımdakileri farklı kılan..tıpkı herkesin kendi hayatında olduğu gibi...sevgiler..

özlem.demirçi 
 01.05.2007 21:05
Cevap :
"Özlem kimseye benzemiyor olmayı, herkesin diğerinden farklı olmasını ve aynı olmak durumunda bırakılmamasını sever" desem... Olmaz mı? K.  02.05.2007 12:41
 

Sevmekten kim usanır ki? sevgiler en kocamanından size

Meral Yağcıoğlu 
 01.05.2007 14:46
Cevap :
Ben usanmam, öyle gözüküyorki siz de usanmıyorsunuz :) K.  02.05.2007 12:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 724
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster