Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
6608
 

Sevgide dokunmak önemlidir

Sevgide dokunmak önemlidir
 

Bazen ayrılıklar olur hayatımızda, kaybederiz en yakınımızdaki insanı. Sonra dokunmak isteriz, ama yapamayız. Çünkü öbür dünyaya göçüp gitmiştir. Resimlerle, eğer video kaydını yapmışsak, hem görerek, hem de duyarak hissetmeye çalışırız, bizden ayrılan sevdiğimizi, ama temas ettiğimiz zaman ki zevki alamayız. Kokusu kalır belki de belleğimizde, ama o da bir müddet sonra kaybolur. Korkarız kaybetmekden.

Dokunmak önemlidir. Bir gül resmi, bize çok anlam ifade eder, hoşumuza gider. Ama gülü elimize aldığımız zaman ki zevki asla tadamayız, resimlerle.

Dokunmak hissetmekdir. İnsanlar birbirlerini tanımak için neden flört ederler, çıkarlar. Çünkü yanyana gezerler, el ele tutuşurlar. Dokundukça birbirlerini daha iyi tanırlar. Elektrik de almışlarsa, ileriye dönük kararlar alırlar. Yaşamadan, temas etmeden, hissetmeden hiçbir şey öğrenilmiyor.

Bence dokunmadan sevgi olmaz. “Uzaklıklar sevgiyi öldürür” derler. Sanal sevgili lafına da inanmak zor. Sevgi temas demektir. Dokunmayı, sevmeyi bilmiyorsak, sevmesini de bilmiyoruz demektir.

Bazen “seni seviyorum lafı” ile sevgimizi hissettirmek lafı sadece sözde kalırsa basit olur. Bir de seni seviyorum dedikden sonra koşarak sevdiğimizin koluna atladığımızı düşünün. Arada ne kadar fark değil mi?

Birini sevmek için ille de ona çiçek almak, onun da sizi sahildeki çiçekçilere şikayet etmesi de gerekmez. Sevmek el ele aynı yolda, mutluluk içinde yürüyebilmekdir. Çiçekler bahanedir.

Dokunmak ve de dokunarak oluşan sevgiye önem vermek gerekir. Zamanı geldiğinde elimizde hiçbir şey kalmaz ama sevgi kalabilir. İnanın sevgi, paylaşıldıkça, dokundukça, hissettikçe daha da artıyor, olgunlaşıyor. Ailemize, kız, erkek arkadaşlarımıza ve seçtiğimiz tüm dostlarımıza sevgimizi göstermemiz, korkmadan bunu ifade etmemiz gerekiyor.

Dokunmak, hissetmek, sevgiyi paylaşmak güzeldir. Paylaştıkça artar sevgi. Ama bu da emek gerektirir. Sevgi bir köşede durup senin gelmeni beklemez, bazen onu bulman gerekebilir.

Bir alo, bir cep mesajı, ne de devamlı yanımızda taşıdığımız resim, el ele gezmenin yerini alamaz.

Dokunmadıkdan sonra, bütün yaşadıklarımız hayaldir aslında. Etrafımızdakilere dokunmamız, hisetmemiz, etrafımızı sevdiklerimizle doldurmamız gerekiyor. Elleriniz uzatın, ve tutun. Herşey temas edeceğiniz, hissedeceğiniz yakınlıkta. İstersek tüm uzakları yakın edebiliriz. Zor değil. Önce dokunmamız gerekiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazen o hayallerle de mutlu olabilirsiniz degil mi? Ebette ayni zevki vermeyebilir ama sevgisiz kalmaktansa dokunmanin eksikligi olan bir sevgi iyi degi midir?

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 31.08.2007 18:02
Cevap :
bence hem hayal, hem dokunma olsun, öylesi daha iyi olur.  31.08.2007 19:18
 

''sevgi dokunmak da ister.''i eklemek gerek o halde.saygılarımla.

ay.şe 
 30.08.2007 8:08
Cevap :
ekleyelim o zaman teşekkürler  30.08.2007 19:30
 

Bazen insan diğerini (sevdiğini demiyorum zaten sevdiğine böyle bir şey yapmaz ) müptelası olduğu veya işine gelen şeyler şeyler uğruna özenle (büyük emeklerle)öbür dünyaya göç ettirir. Daha sonrasında bu yaptığımızı, yaptıklarmızı bir de şık bir hale getirmek gerekiyor ki hem sosyeteye ayıp olmasın hem de içimiz rahatlasın.

ahmet yosmaoglu 
 29.08.2007 12:35
 

Çok güzel bir yazı olmuş, keyifle okudum.

Nalan 
 28.08.2007 23:12
Cevap :
teşekkürler  29.08.2007 17:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 705
Toplam yorum
: 1697
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2676
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster