Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '10

   
  Kategori
  Hukuk
  Okunma Sayısı
  380
   

  Seyahate çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken konular

  Tatilciler!

  Sezonun açıldığı düşünüldüğünde, benim gibi kendisini önceden programayı seven bir çok kişi, tatil planları yapmaya ve seyahat acentalarından rezervasyon yaptırmaya başladı muhakkak. Ancak tatil sırasında hiç beklenmedik olumsuz durumların ortaya çıkmaması için veya çıktığı durumlarda hukuki haklarınızı sonuna kadar kullanmanız için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi öneririm.

  1-) Öncelikle rezervasyon yaptırdığınız işletmenin TÜRSAB üyesi seyahat acentası olmasına dikkat edin. Teyid için işletme belgesinin numarasını sorabilirsiniz.

  2-) Ulaşım + konaklama şeklinde paket bir seyahat planladıysanız, acenta ile imzalanan paket tur sözleşmesinin bir nüshasını mutlaka alın.

  3-) Nasıl bir seyahat ürünü satın aldığınızın sözleşme detaylarında yer alıp almadığını kontrol edin. (konaklama tesisinin yıldız standardı, havayolu veya karayolu şirketinin adı vs.)

  4-) Paket seyahat satın aldıysanız 1618 sayılı yasa ile zorunlu seyahat sigortası poliçe örneğini acentanızdan isteyin. (Bu poliçe taahhüt edilen hizmetin verilmemesi veya taahhüt edildiği şekilde verilmemesinden doğan zararlarınızı acentanın iflası halinde dahi toplam tur bedeline kadar karşılar.)

  5-) Tatil dönüşünde, her şeye rağmen ayıplı hizmet aldığınızı düşünüyorsanız, mutlaka hukuki yollara başvurmak üzere bir hukukçudan yardım alın.

  İyi tatiller.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  bilgilendirme yazınızı okudum.Size bır sey sormak ıstıyorum : Bir şirket kuruyorsunuz(ltd.şti),Seyahat acentalığı yapmak istiyorsunuz. Gerekli herşeyi tamamladıktan sonra seyahat acentalığını bırakmak ıstıyorsunuz. Şirketınızın bunyesınde olan gıda uzerıne agırlık vermek ıstıyorsunuz.Acente belgenızı satmak ıstıyorsnuz.Ancak onunuze bır yasak gelıyor, belgenızı satamazsınız , şirketıızle bırlıkte satabılırsınız denılıyor. Bu tıcarı kanuna uygunmudur. Saygılarımla

  the blueworld 
   03.06.2010 10:22
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 1
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 380
  Kayıt tarihi
  : 25.05.10
   
   

  HukukiBoyut, konu sınırlaması olmaksızın her türlü olay ve gelişmenin hukuki boyutunun ele alınarak ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster