Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '15

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
185
 

Siber Dünya

Siber Dünya
 

Fotoğraf İnternetten Alıntıdır.


Günümüz modern insanın hayatı iki farklı dünyadan oluşmaktadır. Bu dünyalardan biri fiziksel olarak yaşadığımız sosyal hayatımız, diğeri de en az sosyal hayatımız kadar vakit harcadığımız ve bağımlı olduğumuz Siber dünyadır. Siber dünyamızın araçlarından biri olan bilgisayarlarımız, bizleri bu siber dünyanın her tarafına ve her alanına adeta ışınlayan bir makinedir.

Siber dünyanın sunduğu imkanlar arttıkça, gerçek hayattaki bir çok işlev siber/sanal versiyonuyla yer değiştirmektedir ki, bu da insanların siber dünyaya daha fazla bağımlı olmasına sebep olmaktadır. Siber dünya kavramı detaylı olarak incelenidiğinde bu dünyanın iki farklı profilde insanlara imkan sağladığı ortaya çıkacaktır. Profillerden biri işlerini daha rahat yapabilmek için siber dünyanın imkanlarını kullanan masum insanlar, diğeri de bu dünyayı kötü amaçlı kullanmak isteyen suç şebekeleri ve hacker'lerdir.
 
Yıllardır kullandığım ve bu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadığım, Windows7 Ultimate işletim sistemi ve ESET'in Nod32 antivirüs proğramı yüklü masaüstü bilgisayarımın hem kendi iç dosya erişimlerinde, hem de internet üzerindeki adres erişimlerinde kaç gündür bir ağırlık yaşamaktaydım. Bilgisayarımdan kayıtlı bir dosyayı çağırdığım da dakikalarca dosyanın ekrana gelmesini bekliyorum, internet üzerinden bir adrese erişmek istediğimde de yine dakikalarca adresin ekrana gelmesini bekliyorum. Bu aksaklığa sebep olabilecek tüm nedenleri donanımları ile birlikte tek tek gözden geçirerek gerekli tüm düzenlemeleri yeniden yapılandırdıktan sonra sonucun yine değişmediğini gördüm. Geriye tek bir yol kalıyordu o da bilgisayarıma format atıp işletim sistemini yeniden kurmak. Bu işlemi de tam iki kez ayrı ayrı uyguladıktan sonra yine sağlıklı bir sonuç elde edemedim.

Uzun zamandır aklımda olan ve daha önce de Linux işletim sistemi çekirdeğini kullanan PARDUS milli işletim sistemini kurduğum bilgisayarıma, yine Linux'un çekirdeğini kullanan Kali-Linux işletim sistemini,  güvenli bir işletim sistemi olması nedeniyle bilgisayarıma kurmaya karar verdim.

Başlangıçta biraz  zorlansam da daha önce de Linux'un dağıtımları üzerinde yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim tecrübe ile Kali-Linux işletim sistemini bilgisayarıma kurdum. Siz de benim gibi inanmakta biraz zorlanacaksınız ama, Windows işletim sistemi ile yaşadığım sorunların hiç birini yaşamadan Kali-Linux işletim sistemi yüklü bilgisayarımı çok rahat bir şekilde kullanabildim. Hatta size şunu da ilaveten söylemek istiyorum. Windows7 işletim sistemi ile okuyamadığım iki adet DVD'yi bu işletim sisteminde okuyarak belge ve fotoğraflarıma ulaştım.

Yazım biraz uzun oldu galiba, ama sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Windows işletim sistemi, Linux dağıtımlarına göre çok daha yaygın bir şekilde kullanıldığı için, yukarıda bahsettiğim siber dünyanın tüm saldırı şebekeleri ve hacker'ler, Windows işletim sisteminin açıkları üzerinde yoğunlaşarak, Windows işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara zarar vermektedirler. Ama Linux işletim sistemi çekirdeğini kullanan açık kaynak kodlu Linux dağıtımları, kullancılarının azlığı ve sistemin Windows'a göre çok daha korumalı ve güvenli olması, suç şebekeleri ve hacker'lerin işlerini zorlaştırmaktadır. Benim gibi bilgisayarı ile ilgili sorun yaşayanlara, Kali-Linux işletim sistemini bilgisayarlarına kurmalarını tavsiye ederim.

Recep Altun

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tespitiniz çok doğru dostum. Tarayıcı olarak ne kullandığınızdan bahsetmemişsiniz. IE yerine Google Chrome da sizi sanal alemde hızlandırabilirdi. İç kullanımdaki yavaşlık HD'nin doluluğuna ve bilgilerin yerleşim çarpıklığına da bağlı olabilir. Ben de 10 yıldır ESET kullanıyorum. Norton bilgisayarı yavaşlatır; ama ESET geri planda çalıştığı için hızınız etkilenmez. Linux sistem hatalarına karşı güçlüdür; ancak kurulumu pek kolay değil. Ayrıca, yılların Win alışkanlığından kopmak da zor:( Neyse, sizin derdiniz çözülmüş. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 19.11.2015 17:16
Cevap :
Merhabalar Atabey, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Efendim, tarayıcı olarak bilgisayarımda Google'nin Chrome'sini kullanıyordum. İnternet Explorer'i hiç kullanmam. Mozilla'yı da denedim. Olmadı. İnternetin ağırlığı Türkiye genelinde varmış herhalde. Türk Telekom, 4,5 G için, alt yapısına bakım yaptığını söylüyorlardı. Harddiske gelince, bomboş efendim. Format çekip yenibaştan sistemi yükledim ve Windows7 sisteminin dışında, hiçbir şey yüklü değil. Henüz araştırmalarım devam ediyor. Büyük bir ihtimalle, bir donanım sorunu çıkacak karşıma. Bakalım hayırlısı. Selam ve dualarımla.   19.11.2015 20:11
 

Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum bu günlerde. Ne yaptıysam sistem hızlanmadı. Denemekte fayda var. Çok teşekkürler.

Adil Serkan SATI 
 19.11.2015 10:52
Cevap :
Merhabalar Adil Serkan Satı, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Sıkıntı halen devam etmektedir. Ben de hem Windows'u, hem de Kali Linux işletim sistemlerini bilgisayara yükledim. Duruma göre her iki işletim sisteminden biri ile sitemi başlatarak kullanıyorum. Kali Linux'ta da bir ağırlık başladı. Ama Windows kadar değil. Tetkiklerim devam etmekte, bakalım ilerleyen günlerde nasıl bir sonuç çıkacak ortaya. Selam ve dualarımla.  19.11.2015 14:21
 

Ben de teknoloji özürlüyüm maalesef.Sistemlerden anlamıyorum.Benim sadece düşüncelerim modern,kendim Aladağda çobanım.

Kerim Korkut 
 17.11.2015 18:54
Cevap :
Merhabalar Kerim Korkut, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yaptığınız ziyaretler ve yazdıklarımız daha bir değerli kılan o güzel yorummlarınıza çok teşekkür ederim. Estağfurullah efendim, ne demek, hiç öyle şey olur mu? Teknoloji anlamak ve bilmek zorunda olacağınız bir konu değil. Sizin bahsettiğiniz meziyetiniz her türlü takdirin üstündedir. Herkes iyi kötü düşünür, ama çağa uygun (modern) düşünmek, her babayiğidin harcı değildir. Cesaret ister, yürek ister. Selam ve dualarımla.  17.11.2015 22:54
 

Merhaba değerli dostum.Bilgisayar kullanıyorum ama sizin değindiğiniz bu detaylardan hiç anlamıyorum.Zorlanırsam güvenli ellere bırakıyor öyle çözüm buluyorum.SELAM VE SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 17.11.2015 13:49
Cevap :
Merhabalar Şennur Köseli, Hoş Geldiniz. Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Efendim yapacak bir şey yok! Benim de bilgisayar yazılım ve sistemlerine karşı bir ilgim olmamış olsaydı, ben de aynen sizi gibi davranmak zorunda kalacaktım. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.  17.11.2015 14:25
 
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 444
Kayıt tarihi
: 12.01.12
 
 

Lise mezunu, bir kamu kurumu emeklisiyim. Her konuda okumayı, yazmayı, araştırma yapmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster