Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
800
 

Sıcak para gelince küçük Amerika gidince Uganda

Sıcak para gelince küçük Amerika gidince Uganda
 

Uganda neresi:

Uganda ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti (İngilizce: Republic of Uganda, Svahili: Jamhuri ya Uganda) Doğu Afrika'da yer alan ülke. Doğuda Kenya, kuzeyde Güney Sudan, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneybatıda Ruanda, güneyde ise Tanzanya ile komşudur. Ülkenin güney kısmında yer alan Victoria Gölü'nün Kenya ve Tanzanya ile de sınırı bulunmaktadır.

Kaynak: wikipedia

Özetle fakir bir Afrika ülkesi...

Bir ülke düşünün ki yabancı sermaye girişi görüldüğünde koltukları kabarsın yabancı para çıkmaya başladığında kıs kıs kıvransın. Bu sorunu ana sorun olarak ele alıp çözmek yerine sorunun tam tersine gitsin.

Böylece;

Dünyanın en borçlu ilk üç ekonomisinden biri olsun...

Dünyada tasarrufları en düşük ikinci ülke olsun...

Bir ülke düşünün ki reel gelirleri arttırmayla övünmesi gerekirken dışarıdan para girişlerini kolayca sağlamasıyla övünsün.

Bir ülke ki yabancı tasarruf sahiplerine reel faiz getirisi sunarken yerli tasarruf sahiplerine negatif reel getiri sunsun. Üstelik ülke halkının hiç olmadığı kadar tasarruf yapmaya ihtiyacı varken.

Elbette merkezi ekonomi yönetimi kolay bir iş değil; kimseyi suçlamıyorum ben olsam daha iyi yapardım daha iyi ederdim Dünyayı fethederdim de demiyorum ancak bir iktisatçı olarak 2012 yılı haziranından beri uygulanan para politikasının bizi iyi yerlere götürmeyeceğini düşünüyorum.

Merkez bankaları dolar kurunu sürekli kontrol altında tutamazlar. Sürekli yabancıya kur garantisi veremezsiniz. Kur seviyesinin yükseleceği beklentisi içerisine giren yabancı sermaye çıkıp gidiyorum dediğinde ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Özelleştirme yapmayı mı?

Açık açık söyleyeyim eğer sizin o kimseyle paylaşmadığınız "ben biliyorum, ben biliyorum" mantığıyla götürdüğünüz geminin B plan özelleştirme yapmaksa o zaman hapı tümden yuttuk demektir.

Yok ben bir şey demiyorum temennim her vatandaş gibi herşeyin iyi olması ve refah düzeyimizin artması yönünde ancak bu günlerde bana ayağımızı yorganımıza göre uzatmıyor muşuz gibi geliyor. Merkez bankası iradesini özgürce ortaya koyamıyor muş gibi geliyor.

Sanki gelecek yılları peşinen tüketiyormuşuz gibi.

Tüm temennim yanılmam yönündedir.

Bununla beraber iç sermaye stokumuzu arttırmadığımız sürece fiyatlar genel düzeyi yükselmeden iç sermaye varlıklarımızı arttırmadığımız sürece yılın ilk yarısında küçük Amerikalı; ikinci yarısında da Ugandalı gibi kendimizi hissetme durumundan bence hiç kurtulamayacağız.

Son sözümüzü de söyleyerek tamamlayalım: PARA ASLA UYUMAZ!

 

Sevgiler.

Mustafa ÖZTÜRK 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başlık süper ve gerçek ama güçlü görünlerin çoğunluğu aynı halde ona ne dersiniz? bu konudaki blogumun linki... http://blog.milliyet.com.tr/ulkelerin-borclari-ve-turkiye/Blog/?BlogNo=269572

Kadri KANPAK 
 29.12.2012 12:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 999
Kayıt tarihi
: 16.04.12
 
 

İktisatçı; Yatırım danışmanı; Trend takipçisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster