Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
2240
 

Sigara nasıl bırakılabilir?

Sigara nasıl bırakılabilir?
 

Sigarayı bırakmak gerçekten zormu? Bu soruya herkes başka yanı verir. İmkansız, asla bırakamam, bırakanlarda zaten tekrar başlıyor, bırakınca sinirlerim bozuluyor, asla bırakılmaz, bırakılabilir, ben istersem bırakırım... Uzayıp gider böyle oysa en yalın olan şekli istersem bırakırım yani kendi irademizdir bu illetten kurtulmanın yolu. Sigara bıraklılır hemde en bırakamayacak kişiler bile bırakır. Sıkıntılı bir süreçtir ama imkansız değil. Bu konuyla lgili birkaç anekdotla yazıma devam edeyim.

Yıllar öce iki arkadaşım (günde 3 ve 4 er paket içen) çalışma ofisinde iddalaştılar hangimiz daha uzun süre sigara içmeyeceğiz bakalım kim uzun dayanacak? Sonuç bir arkadaşım 11 dk dayandı diğeri 15 dakika ve artık yeter deyip yaktılar sigaraları. Aradan zaman geçti sadece sgara içmeden15 dk dayanan arkadaşım nişanlandı ve diğer bir arkaşı “sen bu kadar sigara içersen eşin seninle yatmaz brak şunu “ bir hafta sonra 15 dakika dayanmayan arkadaşım sigarayı bıraktı aadan 21 yıl geçti tekrar sigaraya başladığını duymadım.

Ben asla bırakamam diyen bir çok kadın hamilelik döneminde sigarayı bırakır ve yıllarca içmez. Ama nedendir yıllarca içmedikleri sigarayı bir gün tekrar hatırlayıverirler. Yıllarca içilmeyen sigaralar oysa hayatlarında herhangi bir olumsuzluk yaratmamıştır. Son olarak kendim 1994 yılında günde üç paket sigara içerken bırakma kararı verdiğimde kendim hariç hiç kimse sigarayı bırakacağıma inanmamıştı. Ben haklı çıktım, hala içmiyorum içmeyide düşünmüyorum. Canım çekermi arada? Evet çeker, fakat yakıp yakmamak benim elimde ben yakmamayı tercih ediyorum. Biliyorum ki başlarsam yine günde üç paket içeceğim. Bunu hiç istemiyorum. Birincisi kendime olan saygımın bir ölçüsü olarak alıyorum. İkincisi insanlara karşı olan saygımdan dolayı içmiyorum. Sigara aslında insanlara karşı yaptığımız en büyük saygısızlıktır da, hemde kendimize. Başka hiçbir şeyle insanları bu kadar rahatsız edemezsiniz. Belkide medeni olmanın ölçüsü bundan sonra sigara içip- içmemekle ölçülmeli. Tüm kamusal alanlar ve kapalı yerlerde yasaklanmalı. Okul ve spor alanlarında asla içilmesine izin verilmemelidir. Bu alanlarda sigara içme odası dahi olmamalıdır. Buralar çocukların ve gençlerin zehirlenme yeri değil nede olsa. Son olarak www.tip2000.com sitesinden aldığım birkaç rakamı sunayım sizlere. Sigarasız günler dileğiyle.

Sigara içenlerin yaklaşık % 25 i sigara nedeniyle yaşamlarının erken bir döneminde ölmektedirler. Yapılan bir araştırmaya göre 1950 - 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmüştür. 1975 - 2000 yılları arasında ise 50 milyon kişinin sigara nedeniyle ölmesi beklenmekteydi. Tüm kanser ölümlerinin % 30 unun, akciğer kanserinden ölümlerin ise % 90 ının nedeni sigaradır. Günde 1 paket sigara içen birinde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyen birine oranla 20 kat fazladır. Kronik bronşitten ölüm oranı hiç sigara içmeyenlerde 100 000 'de 3 iken, günde 1 paketten fazla sigara içenlerde 100 000 ' de 114 'e çıkmaktadır. ? Sigara içenlerde koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyon daha sık görülür. Sigara içmekle kalp krizi riskiniz 3 kat artmaktadır. ? Sigara içenlerde seks hormonlarının azaldığı ve buna bağlı olarak kısırlık ve iktidarsızlığın arttığı saptanmıştır. ? Gebelerde sigara içilmesi ise düşük riskinin artmasına, erken doğuma, doğum tartısının azalmasına yol açar. Ayrıntılı bilgi için: http://www.sonsigaram.drgungor.org/rakam.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

30 YILDIR SİGARA İÇİYORDUM; AMA BIRAKIP BIRAKIP BAŞLAYARAK. YANİ TOPLAM 15 YIL İÇMİŞLİĞİM VAR. 2 YIL ÖNCE ÖMÜR BOYU BIRAKTIM VE HEM DE SANAH KAHVALTISINDA BİR TANE TELLENDİRDİKTEN SONRA. AZİM VE İSTEK VARSA, ÇOOK KOLAY. BIRAKAN KESİNKES DAHA SAĞLIKLI VE BELDİ DE DAHA UZUN YAŞIYOR... SAYGIYLA... MS

Mehmet Sağlam 
 21.06.2007 11:01
Cevap :
bu konuda çok örnek var aslında. fakat kendini kandırmak bir çokları için anırım daha kolay. katkınz için teşekkürler. sevgiler.  21.06.2007 14:14
 

Tuvalete gidiyor,ağladığımı saklıyordum.Sigarayı bırakmanın kolay olduğunu iddia etmek sigarayı bırakmaya karar veren insana yapılabilecek en büyük yanlıştır.Sigarayı bırakmanın çok zor olduğu muhakkak belirtilmeli,kendinden örnek vererek;istenirse başarılabileceği sürekli hatırlatılmalı,zor olanı başarmanın ancak dirayet sahibi kişilere özgü olduğu muhakkak vurgulanmalıdır.Sigarayı bırakan bir arkadaşım tekrar sıgaraya başlayınca''neden başladın? yoksa parasız mı kaldın?eğer parasız kaldıysan bize neden söylemedin?senin sıkıntını telafi ederdik; sende açmaza düşerek teselliyi sıgarada aramazdın''demem üzerine arkadaşım derinden etkilenerek sıgaraya son verdi,aradan yıllar geçti,beni her gördüğünde benim sayemde sıgaradan kurtulduğunu belirtir oldu.Arkadaş arkadaşın kurduymuş..O gün ben ona biraz acı da olsa o lafı söylemeseydim,arkadaşım sigara içmeye devam edecekti.Son çalıştığım işyerinde birbirimize destek olarak sigarayı bırakan çok arkadaşımız olduğunu kıvançla belirtmeliyim.

Ümit İpekçeker 
 20.06.2007 10:33
Cevap :
katkınız için içten teşekkürlerimi gönderiyorum. sevgiler.  20.06.2007 14:22
 

Bu yazınızda çok önemli bir konuya değinmişsiniz.sSgarayı bırakmanın ne kadar zor olduğunu bilen biri olarak yazınızda vurguladığınız tüm düşüncelere katıldığımı belirtiyorum.Ben sigara içerken sürekli ondan kurtulacağım günlerin hayalini kurar,bırakabilenlere inanamaz nazarlarla bakar,eğer bir gün bende bırakabilirsem yaşadıklarımı aktararak övünmeyi hayal ederdim.Bir kaç başarısız denemenin ardından ben de sigarayı bıraktım.Aradan tam 16 yıl geçti,ara ara sigara içme arzum depreşiyor.Allahtan kriz anlık oluyor,tekrar sigaraya başlamıyorum.16 sene sonra sigaraya başlarsam çok yazık olacağını biliyorum.Sigarayı bırakmak öyle bazılarının iddia ettiği kadar kolay değildir.Bir arkadaşım!! sigarayı bırakalı 40 gün oldu''deyince ona öylesine gıpta etmiştim ki o an bende sigarayı bıraktığımı açıkladım.Bir arkadaş''sen bırakamazsın'' dedi. Allah ondan razı olsun.İlk günler canım sıgara içmek istese o arkadaşımın sözü aklıma geliyor,sözümü yememek adına direniyor,ağladığımın görülmemesi için.

Ümit İpekçeker 
 20.06.2007 10:14
Cevap :
iradeniz her zaman sizi güçlü kılar unutmayın. sevgiler.  20.06.2007 14:23
 

Ben de bundan 15 yıl öncesine değin 3 - 4 yıl kadar yoğun olmasa da sigara içtim. Sigara içmeye ilk, kaldığım öğrenci yurdundaki oda arkadaşlarımın uyuduğum vakitlerde kağıt oynarlarken fosur fosur sigara içmeleri sayesinde başladım; çünkü doğrudan sigara içmesem de duman altı olarak içmiş oluyordum; sigara içince hiç olmazsa araya filtre giriyordu. Gel zaman git zaman kendim de paket almaya başladım ve giderek birbirine sigara uzatan, içici bir sosyal çevrem oldu. Sigarayı bırakmayı denemelerim ne yazık ki bu sigara içen çevremin ısrarlı sigara uzatmalarıyla defalarca kesintiye uğradı. Ancak tatillerde ailemin yanına döndüğümde hem onlara kötü örnek olmamak hem de dumanıyla zarar vermemek için sigara içmiyordum; ilginçtir tatil boyunca da yokluğunu hissetmiyordum. Sigarayı mutlak bırakmam içici arkadaşlardan uzaklaşmam ve öğrenci yurdundan ayrılmakla mümkün oldu. O gündür bu gündür sigara içmiyor, sigara dumanından eskisinden daha çok rahatsız oluyor ve kesinlikle aramıyorum.

Meteor 
 19.06.2007 21:52
Cevap :
çok haklısınız aslında bende bir çok alanda yasaklanmasını bu yüzden istiyorum. sevgiler.  20.06.2007 14:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster