Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '09

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
7627
 

Şiir dinletisi ve kuralları

Şiir dinletisi ve kuralları
 

 

 

Şiir, hayattaki düzenin örneğini gösterir

J. M. Mackail

Kurallar şiirden çıkar. Ne kadar güzel şiir varsa o kadar da doğru kural vardır.” -

Geordano Brono

Mısralar  şairini yücelten bir kanattır, / Şiiri yazmak kadar okumak da sanattır! -

Muhsin İlyas Subaşı 

 

           Kimi zaman salonlarda, şenliklerde, uygun yer ve zamanlarda değişik adlar altında şiir dinletileri düzenlenmektedir. Geçmiş yıllarda görev yaptığım Trakya’dan İstanbul'a gelerek her ay, üstelik on beş yıl kadar süren Pera Palas Şiir Dinletileri’ne katıldım.

          Düzenli yaşamda ve kaliteyi yakalamakta elbette kurallar vardır. Demokrasi de bir kurallar rejimidir. Nasıl ki gelişmiş demokrasilerde kurallar işletildiğinde o ülkenin halkı mutlu oluyorsa, bireyi mutlu edebilecek şiir dinletisinin de kimi kuralları vardır. Eğer belirlenmiş kurallara özen gösterilirse; hiç kimse gerilime girmez ve dinleti sonrasında katılımcıların doyumu gözlerinden okunur!

                                                                                        ***

                            Olması gereken ya da anımsadığımız kuralları şöyle sıralayabiliriz:

          -Salonun ya da mekanın titiz bir şekilde hazır duruma getirilmesi, katılanların zamanında yerlerini almış olması ve bir başkası için yer ayrılmaması.

         -Önceden belirlenen başlama ve bitiş saatlerine yönetim masası yetkililerince de kesinkes uyulması.

          -Katılanların geliş sırasına göre; ad-soyad, katıldığı yer, telefon numarası, e-mail adresi, okuyucu mu yoksa dinleyici mi olduğu ve imzası, önceden hazırlanmış olan çizelgede bir görevli tarafından kayda alınması.

         -Yönetim masasınca dinletinin zamanında ve uygun kısa açış konuşmasıyla başlatılması.

          -Yönetim masasındaki görevlilerin az ve öz konuşması. Katılanların bıktırılmaması. Katılımcılar sıraya göre çağrılarak zamanın çokiyi kullanılması ya da değerlendirilmesi. İyi bir yazın öğretmeninin öğrencilerine daha çok söz hakkı verdiğinin bilincinde olunması.

          -Öğrencilerin dayanma gücünün bir saat, yetişkinlerin iki saat olduğunun göz önünde tutulması. Sürenin iyi değerlendirilmesi, uzatılıp can sıkıcı ortama sokulmaması.

          -Katılımcıların sadece bir şiir ya da bir eseri seslendirmesi. Kendisinin burnunun bittiği yerde başkasının özgürlüğünün başladığına saygı göstermesi. Bireyci değil, özgeci olunması. Zaman kalırsa istekliler için ikinci şiir ya da müziğe yer verileceğinin anımsatılması.

          -Katılımcılar, kesinkes kendi aralarında konuşma yapmaması ve gürültü ortamı yaratılmaması.

          -Bellekte varsa ezbere okunması, değilse yazılı metnin esas alınması.

          -Şiirini ya da eserini okuyan kişinin oradan ayrılmasının hoş olmayacağından devinimle dinleti sonuna dek hiç kimsenin ayrılmaması, özellikle buna saygılı olunmasının gerektiğinin bilincinde olunması…

                                                                                      ***

           İzlence sonrasında kimi değerlendirmeler izleyen zaman diliminde yolda ve belli yerlerde yapılır. Katılımcıların yararlandıkları ya mutlu oldukları mimiklerinden anlaşılır. Sonrasında yapılacak olan bir başka dinleti dört gözle beklenir.

                                                                                       *

                                                                      Muhsin DURUCAN

                                                         muhsindurucan@hotmail.com

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkümizde yapılan şiir dinletilerine ve yapılan şiir etkinliklerine ben de birkaç kez katılma fırsatını buldum. Zaman zaman sizinle birlikte olduk.Şiiri okuyan arkadaşımızın bir kısmı,aynen şöyle diyor:" Sayın arkadaşlarım, biraz önce yolda,otobüste veya yarım saat önce yazdığım şiiri sizlere sunmak istiyorum"diyor, Allah aşkına şiir böyle kolay mı yazılıyor? Çoğu zaman bunların plansız yapıldığını görüyoruz...Hele dost, ahbap-çavuş illişkisi çerçevesi içinde birbirlerine verilen planketler de işin cabası...Şairlerin sayısı 100'den fazla oluyor.Kimin ne dediği belli olmuyor.Tek faydalı yönü şairlerin birbirleriyle tanışmaları, birazda kültür alış-verişi yönünden yararlı görüyordum.Bu gibi etkinliklerde katılanların sayısı bence 50'yi geçmemelidir.Biraz daha sınırlama getirilse dahi iyi olmaz mı diye düşünüyorum ? Selamlar ve sevgiler gönderiyorum.

Abdülkadir Güler 
 26.10.2009 22:10
Cevap :
Sayın Güler Merhaba! Gözlemlerinize yürekten katılıyorum. Gerçekler, üç aşağı beş yukarı sergilediğiniz gibi. Ne ki yeni yüzler görmek ve memleket özlemi gidermek amacına yönelik katılım oldu. Şiir okumak, zaten amacına ulaşmıyor. Kimi olumsuzluklar her yerde oluyor. Nevşehir havasını birkaç gün soludum. Oradan arkadaşlarla Kırşehir'e geldim. Bayağı özlemişim. Değişmiş buldum. Birkaç saat kaldım ve İstanbul'a döndüm. Esenliklerimle.  28.10.2009 11:11
 

Bir de, okuyucunun özellikle ses tonu, vurgu, ahenk, mimik ve jestler öylesine senkronize olmalı ki! salondakileri başka bir aleme, bambaşka boyutlara taşımalı! Elinize sağlık hocam, sevgiyle kalın.

Naile ASLAN 
 13.10.2009 14:48
Cevap :
Elbette belirttiğiniz gibi sayın Aslan... Tamamlamanıza teşekkür ederim. Esenliklerimle.  14.10.2009 10:12
 

Dinletilerin sulandırılmaması çok önemli. Sevgilerle. Ünal Şöhret Dirlik

Ünal Şöhret Dirlik 
 11.10.2009 22:00
Cevap :
üNAL BEY, Örtüşen duşünceleriniz için teşekkür ederim. Esenliklerimle.  12.10.2009 23:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 683
Toplam yorum
: 480
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1364
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster