Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '09

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
2739
 

Sınav stresi nasıl yenilir?

Sınav stresi nasıl yenilir?
 

2010 yılında ÖSS ye girecek öğrenciler için, yoğun çalışma temposu gerektiren üniversite sınavlarına hazırlık süreci, dershanelerin açılmasıyla birlikte başladı.

Sınavlara yaklaşık, 8 ay gibi, kısa bir süre kaldı. Birçoğunuzda acaba istediğim bölümü kazanabilecekmiyim sorusu, heyecan ve strese neden olmaktadır.

Bildiğiniz gibi sınav stresi, sınav performansını etkileyen en önemli sorundur. Kaygının belirli düzeyde olması doğaldır. Çünkü belirli düzeydeki kaygı motive edicidir ve motivasyonun yükselmesine yardımcı olabilir. Ancak bu sınavı gereğinden fazla abartıp, beyninizde stres oluşturmanıza gerek yok.

Her zaman söylediğim gibi, öncelikle olumlu düşüneceksiniz.

Ben elimden gelenin en iyisini yapacağım diyecek ve sınavın sonundaki, en olumlu ihtimale odaklanacaksınız.

Beyninizdeki tüm olumsuzlukları silip atacaksınız. Zaman zaman zorluklarla, problemlerle, hayal kırıklıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu doğaldır.

Ancak, Olumlu olarak, problemi çözebileceğinize inanacak ve çözeceksiniz. O kapana sıkışıp kalmayacaksınız.

Değerli gençler, unutmayın !!

*Sınav stresiyle baş etmenin en önemli şartı sınava iyi hazırlanmaktır.

*Sınava hazırlanmaya şimdiden başlayın,

* Çalışmalarınızı son aylara bırakmak, pek güvenli bir yöntem değildir. Önemli olan neyi ne zaman yapacağınıza önceden karar verip, düzenli çalışmayı başarabilmaktir.

* Unutmatın ki verimli çalışmak, programlı çalışmaktır.

* Sınava hazırlanma konusunda, geç kalınması sınav stresini arttırıcı bir etkendir.

* Bolbol tekrarlar yapın. Asla hayatınızda, ertelemeye yer olmasın. Çünkü birşeyleri ertelediğiniz zaman hep bir suçluluk yaşarsınız. Bu da sizin kendinize olan güveni yitirmenize neden olur.

* Mutlaka okuyun ( http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=147524 )

Sınavın önemi elbetteki çok büyüktür. Ancak geleceğin tek belirleyicisi değildir. Sınav sonucunda istediğiniz bölümü kazanmanız, hayatınızda yeni bir dönemin başlangıcı olduğu anlamına gelirken, istediğiniz bölümü kazanamamanız da size

yeni altarnetifler üretmeniz için hız kazandıracaktır.

Onun için, bu sınavı bir ölüm kalım savaşı haline getirerek, kendinize ve ailenize hayatı zindan etmeyin.

Siz elinizden gelenin en iyisini yapacaksınız, kendinize güveneceksiniz, başarıyı hakettiğinize inanacaksınız.

Unutmayın, İNANMAK BAŞARMAKTIR…

Hepinize başarılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam, ilk sınava 5 ay kalmış sizce yetişir mi? Sizin öneridğiniz bir proğram var mı? benim neredeyse tüm dersler eksik? Bu arada sözelciyim...

Mehmet Emin ÖZTÜRK 
 29.10.2009 9:52
Cevap :
Merhaba Emin, evet sınava beş ay var. Eğer düzenli çalışırsan kesinlikle yetişir. Biliyorsun birinci sınavda; sözel, sayısal ayrımı yok hepsinden sorumlusun.Öncelikle birinci sınav konularını çalışacaksın. Kendine bir çalışma programı yap. Okuldan gelince, bu programa göre hergün, yılmadan azimle çalış. Konu anlatımlı kitaplardan faydalan. ( Final ve güvender yayınlarını tavsiye ederim.)Birde hergün belli sayıda çıkmış soruları çöz. Bu sınavda, moralini yüksek tutman seni başarıya götürecektir. Yeter ki kazanacağım de. Ama, kalpten inan.İnanmak, başarmaktır. Gördüğüm kadarıyla; bir hedefin var.... ve sen bunu başaracaksın. Kazandığının haberini bekliyorum. Dualarım seninle. Sevgi ve selamlarımla.  29.10.2009 10:34
 

ben ea mezunuyum fakat sözelden tercih yapmak istiyorum iknci tercihide yapmayıd düşünüyorum ama aklıma takılan bir yer gelir mi söz2 316 türkce öğrt olabilir mi?

ceren kolpa 
 10.09.2009 21:46
Cevap :
Mrb Ceren, sorunu tam açık olarak yazmamışsın...eğer 2010 yılında sınava gireceksen, ea mezunu olup, sözelden tercih yapabilirsin. Herhangibir puan kaybın olmaz. Dilersen tüm bölümlerden de sınava girebilirsin. Tütçe öğretmenliği ya da Türk dili ve edebiyat öğretmenliği için alacağın puan 316 derken; hangi şehir hangi üniv istiyorsun? gelecek yılın puanları henüz açıklanmadı. Seneye tüm puanlar ve taban puanlar deeğişecek. Başarılar diliyorum.  10.09.2009 23:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12513
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster