Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '07

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
1739
 

Sivrihisar uçağı

Sivrihisar uçağı
 

Ankara, Eskişehir ve İzmir yollarının kesişme noktasında yer alan, ismini; gökyüzüne süngü gibi uzanmış kayalıklardan alan, Eskişehir İlimizin bir ilçesi Sivrihisar.

Ankara’ya 120, Eskişehir’e ise, 90 Km. uzaklıktaki bu ilçemizi çoğumuz biliriz. Yol güzergahımız üzerindedir. Bu güne kadar, İlçeye birkaç Km. uzaklıktaki kavşaktan defalarca geçmiş olmamıza rağmen, Sivrihisar ilçemizi görme ve gezme şansım olmadı. İlk fırsatta bu eksiğimi gidermek istiyorum.

Kutsal Kurtuluş Savaşı’nda, 12 Ağustos 1921 tarihinde, kurban bayramının birinci günü Yunan Ordusu’nun işgal ettiği, işgalci Yunan güçleri tarafından halkına büyük işkenceler yapılan, malları işgalciler tarafından yağmalanan, esareti bir türlü içine sindiremeyen Sivrihisar; 20 Eylül 1921 günü Türk Kuvvetleri ve kahraman halkının gayretleri ile düşman işgalinden kurtulmuştur.

Ankara, Eskişehir ve İzmir yollarının kesişme noktasında, 22 Ekim 2007 tarihinde, yeni bir anıt yükseldi. Bu güzergahtan geçenlerimiz bu anıtı mutlaka göreceklerdir. Bu anıt, Sivrihisar Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin işbirliği ile yapılarak, 22 Ekim 2007 tarihinde törenle açıldı.

Günümüzden tam 86 yıl önce, 1921 yılında Sivrihisarlılar, aralarında topladıkları 4.000. lirayı, uçak alınması için, Ordumuza teslim etmiş ve Sivrihisar isimli uçak alınmıştır.

Sivrihisar halkı tarafından alınan bu uçak, zamanla unutulmuş, tarihin tozlu raflarında gün ışığına çıkartılacağı günü beklemiş, “ Sivrihisar Tarihi” isimli kitabı yazarken; Sayın Tahsin Özalp tarafından tesadüfen ulaşılan bir belge ile hatırlanmıştır.

22 Ekim 2007 tarihinde, Ankara, Eskişehir ve İzmir yollarının kesişme noktasında, bir özveri ve yurtseverlik sembolü olarak yerini alan o anıt; Sivrihisar Uçağı dır.

O güzergahtan geçenleri onurla selamlamakta ve Kutsal Kurtuluş Savaşımızın kahramanlıklarını anlatmaktadır.

Sivrihisar Halkı’nın dişinden, tırnağından artırdığı paralarla aldığı bu uçağı, 86 yıl sonra gün ışığına çıkaran, bir anıt haline getirip, bizlere hatırlatan herkese binlerce teşekkürler.
Unutmayın 1: THK Yangın Uçağı Alım Kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919'a gönderin. Bedeli 6 YTL'dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.


Unutmayın 2 : Kurban Derilerini, lütfen THK'na verin. Kanatlı bir Türk Gençliği yaratılması çabamıza destek olun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sivrihisar uçağı konusunda bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. Uçağı gördüm. Uçağın selamını aldım, kabul ettim. Sizin aracılığınızla ben de savaş yıllarının özverili Sivrihisarlılarını saygıyla selamlıyorum. Günümüzde bu düşüncenin sahiplerini de kutluyorum Erol Özdemir

E. Özdemir 
 14.11.2007 20:22
Cevap :
Sayın Erol Özdemir, Sivrihisar Halkı 1921 yılında tehlikeyi gördü. Kendi gereksinimleri için belki kağnı bile bulamazken, ülkesi için uçak satınaldı. O uçak ülke savunmasında önemli görevler yaptı. Ne kadar övünseler azdır. Darısı THK Yangın Uçağı Alım Kampanyasına olsun. Saygılarımla..  14.11.2007 23:01
 

Sivrihisar'ın kahraman insanını kutlarım. Kimbilir ne mücadele verdiler düşmanı topraklarımızdan atmak için. Kurtuluş Savaşı ile ilgili bir kitap okuyordum bu bahar. aslında kitap tükenmiş. Kütüphaneden fotokopisini çektirmiştim. savaşta yaşananları stratejik detayları ile anlatıyordu yazan kurmay. O an düşündüm ki bu yerleri gidip dağ, tepe görmeden yazılanları ve mücadelede uygulanan o zamanki stratejileri anlamak olanaksız. Belki böyle bir gezi yapabiliriz ne dersiniz Mb Blogçuları olarak. o zaman metin üzerinde bir çalışma yapmam gerekebilir. selam ve sevgiler.

Ezgi Umut 
 13.11.2007 23:19
Cevap :
Sayın Ezgi Umut, Kutsal Kurtuluş Savaşı, Yurtsever Anadolu Halkı'nın bir destanıdır. O destanı yazanlar, Sivrihisar'da olduğu gibi, Anadolu'nun dört bir köşesinde tüm varlığını ortaya koyarak savaştılar... Bahar da bir MB İnönü Buluşması daha olursa; o programa Sivrihisar ziyaretni de ekleyebiliriz. Saygılarımla..  14.11.2007 14:14
 

ruhunun yeniden dirilmesi gerek bugün sevgili dostum. Yurtsever Sivrihisar halkı o tarihte ne kadar bilinçli olduğunu kanıtlamış. Bizleri'de birşekilde bilgilendirerek bilinçlendiriyorsunuz, iyi'ki sizin gibi dostlar var.Sevgi ve selamlar gönderiyorum.

kadirr 
 13.11.2007 12:41
Cevap :
Sayın Kadir Demirel, Toplumsal bir çöküşün son günlerinde olduğumuza inanıyorum. Kutsal Kurtuluş Savaşı'mızda, tüm varlığını yurt savunması ve emperyelizimle mücadele uğrunda ortaya koyan bu soylu halk, gelecek günlerimizin aydınlığı için de harekete geçecektir. Saygılarımla..  14.11.2007 9:45
 

Kimbilir Anadolu'da karanlıkta kalmış bu gibi ne örnekler var?Ortaya çıkaranlara,Sivrihisar halkına ve size tekrar tekrar teşekkürler,selamlar ve saygılarımla.

Ahmet AYDIN 
 12.11.2007 18:30
Cevap :
Sayın Ahmet Aydın, Yurtsever Anadolu Halkı inanmaya görsün, İnandımı en olanaksızı olanaklı yapar. bedeli tüm birikimleri, tüm serveti, hatta canı olsa dahi. Sivrihisar Uçağı bunun sadece bir örneği.. Saygılarımla..  14.11.2007 9:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2278
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster