Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
498
 

Sorumluluk görevle ilgili; hayat görev olmadığına göre insanların hayatla ilgili sorumluluğu olmaz

Sorumluluk görevle ilgili; hayat görev olmadığına göre insanların hayatla ilgili sorumluluğu olmaz
 

“Şunu yapacaksın” Yapmıyorum. “Buna mecbursun” Değilim.  “Haydi, yap” Hayır…“…man gerekiyor, …malısın, yap…”

“Yapmazsan şöyle olur” Olsun, razıyım. “Ama ben yapmanı istiyorum” Sen kimsin! “Mecbursun” Yeryüzünde hiçbir güç beni hiçbir şeye mecbur edemez, ben istersem yaparım.

Bu algı insanlarımızda yok da biz olmasını istiyoruz. İnsanlarımız hayatı ve dünyayı artık bundan sonra böyle görecek.

Yaşamak mecburiyet değil, hiç kimseye eyvallah etmek zorunda değilsiniz. İşiniz dışında sorumluluğunuz yok. “Çevreyi kirletme” Mecbur değilim(böyle bir kanun yok) kirletirsem de temizlersin; ben çevreyi kirletmezsem temizlikçiler ne iş yapacak.

“Güzel giyineceksin, güzel konuşacaksın” Böyle bir mecburiyetim yok. Güzel giyinmeyip güzel konuşmazsam beni hapse atamazsınız, en fazla aranıza almazsınız ki almayın. Hayat görev değil, hiçbir sorumluluğum yok; canım ne istiyorsa onu yaparım (Kerim Korkut düzenlerinin ayak sesleri)

“Evleneceksin, yuva kurup çoluk çocuk sahibi olacaksın” İlkel töreler, geri kalmış toplum ve yobaz düzenin baskısıyla biraz mecburuz. Yakındır, bu duvarı da yıkacağız. Benim hayatı nasıl yaşayacağımı benden başka kimse belirleyemez. Canım nasıl istiyorsa öyle yaşarım!

Yaşamda insana görevler yükleyen anlayışları reddediyoruz… Bunları yerine getirmediğimiz için bizi eleştiren, beğenmeyen kişiler/çevreler mınnığımızda bile değil. Böyle ayıysak, serseriysek, anarşist terörist isek gurur duyarız. Ne görevi, asker miyiz biz! Bahçeyi dağıtmadan karpuzu yiyemezsin; dokunulmamış hayat mı olurmuş!

“Ama bunları yaparsak her şey daha güzel olur” Emin değilim. İnsanlar diledikleri gibi yaşayacaklar, devletin görevlileri olacak, dağıttıklarımızı toplayacak. “Yerlere çekirdek atmak yasak” Üç kuruşluk sinema zevkimin içine ettin, senin yasağını ikiyim! Çekirdek kabuklarını cebimize doldurup eve mi götüreceğiz! Hadi arkadaşlar gidiyoruz bu sinemadan! Sinema dağılınca beş dakika temizlettir. Sözde medeniyet diye sigara izmaritini cebinde taşımak da medeniyetsizlik, ikiyim öyle medeniyeti! Yaşamanın kuralı olmaz! Anlayan anladı, daha ne deyim!

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sıkıcı kurallarla yaşam sınırlanırsa o kuralları koyanın istediği gibi yaşamak zorunda kalınır ki yaşdığımız hayat da bizim hayatımız olmaz asla.Gizli zorlama da olsa öyle.Ne ve nasıl giyeceğimize,neyi ne kadar konuşacağımıza,saygı ve itibar düşkünü kendini bilmez güce nasıl saygılı olmamız gerektiğine,nasıl bir evde oturacağımıza ne kadar harcayıp neleri ne kadar alacağımıza hep çobanlar karar veriyor ki...Aklın ve mantığın geliştirilmesine hiç önem veren çıktı mı insanlığın ortaya çıkışından bu yana?Sorumluluk herkesi kapsar da yerine getirilirse sorumluluk benliğini yitirir zaten sizin de bildiğiniz gibi.Fedâkarlık gibi...Bir tarafın fedâkarlığı olmamalı yani..Selamlar.

Abbas Oğuz 
 03.07.2015 19:43
Cevap :
Zor anlaşılan bir yazı ki anlaşılmadı zaten...Hayatın bir mutlu yaşam olması gerektiği, sırtına yüklenen bir yük olarak düşünülmemesi gerektiği...Bunda anlaşılmayacak ne var ki...Ama işte hayatın kuyruklarında eli mecbur bekleye bekleye algısı törpülenmiş insanlara yabancı bir konu. Biraz da bilgi ve kültür eksikliği. Ama siz anlamışsınız. Zaten hep sizin gibi elit düşünce sahipleri böyle derin konuları anlıyor.Bu tür düşüncelerimi insanlara anlatmakta zorluk çekiyorum. Bu insanlar Niçe'yi filan nasıl okuyup anlıyorlar ki...  05.07.2015 9:55
 

Değişik bir yazı... Ancak ben de diyorum ki başkasının özgürlüğünün başladığı yerde benim özgürlüğüm biter... Olaya böyle bakmak gerekir... Saygı ve selamlar...

Halil Güven (Sökeli) 
 30.06.2015 23:24
Cevap :
Genel hayatta sorumluluğumuz yok demek istedim...Teşekkür ederim.  01.07.2015 19:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5478
Toplam yorum
: 14038
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 651
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster