Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '14

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
71
 

Sosyal konuların psikolojik olarak cebe yönderilmesi işlemi ve partilerin konumu.

Sosyal konuların psikolojik olarak cebe yönderilmesi işlemi ve partilerin konumu.
 

Sosyal alandaki psikolojik değerlendirmeleri iyi yapan Ak parti uyguladığı siyasetle halkın direk cebini ilgilendiren gündemi yakalamayı biliyor.

İşte bir çırpıda çok detaylandırmadan sıralana bilecek bir kaç örnek sunmak gerekirse;

Bir evde hastalığı veya doğuştan gelen nedenlerden dolayı engelli bir insan var. O' na bakan aynı çatı içindeki akrabasına para ödeniyor.

Her hangi bir alanda bir kazanım elde etmek isteyen kişiler önce parti yetkili kişilerince üye yapılıp, ardından işlemleri takip edilerek o kişinin istediği kazanım yerine getiriliyor veya getirilmesi için takibi yapıldığı hissi o kişide yer ettiriliyor.

İkdidara ilk geldiklerinde açılan kredi muslukları ile borçlandırılan insanların kırılgan bir yapı içerisinde tutulan ekonomik durum sayesinde siyasette oluşacak bir istikrarsızlığın kendilerine faiz olarak döneceği korkusu zihinlerinde yer etmesi sağlanmış.

Okullarda teknolojinin gereği dağıtılan tabletler, akıllı diye adlandırılan tahtalar, ücret alınmadan dağıtılan kitaplar.

Üretimde tekelleşmeye karşı uyguladığı gerekirse fason üretim ve ithalatla (ülke kaynakları dışından alım) çok seçenekli ürünlerin piyasada dolaşımının sağlanması ile giyim, gıda vb. ürünlerde fiatların aşırı artışının önlemesi.

İnançların değerlendirmesinin yapılarak insanlar üzerindeki etkilerinin parti değerleri ile birleşmesinin sağlanması yapılıyor diye sıralana bilir.

Örneklere bakıldığında sosyal yaşamın içindeki tüm alanların çıktığı yer insanın kendi cebidir psikolojisi yaratılmış olduğu görülmektedir.

Ak parti belirlemiş olduğu politikaları kendi doğruları biçiminde halka kabul ettirmek için bu çalışmaları ilçe yönetimlerinden başlatıp, milletvekillerini kamplara alarak her kademedeki yöneticiyi sosyal ve psikolojik alanda yetiştirerek sürdürüyor.

Dolayısıyla halkın nabzı dediğimiz sosyal alandaki psikolojik unsurlar oluşturularak yapılan seçim çalışmaları sonucu 12 yıldır girdiği seçimlerden galip çıkıyor.

Diğer partilere bakıldığında ise ya etnik yapı üzerinden veya belirli seçim çevrelerine hitap etmekten sıyrılamayan dar bakış açısından kurtulumadıklarından dolayı kavgacı hatta terör estiren bir yapının bulunduğu algısının oluşmasına neden oluyor.

Muhalefet partileri kendilerini gerçek biçimde sosyolojik ve pisikolojik eğitime tabi tutmadan ve bu eğitimlerde parti organlarının temsilcilerini doğru biçimde yetiştirmedikleri sürece; insan ihtiyaçlarını belirlemede adım atamazlar.

Sen karasın derken, ben neyim sorusunun unutulması ile siyaset yapma devri doksanlarda sona ermeye başladı ve bugün artık rağbet görmüyor.

En başta da özellikle üstüne basarak belirtmekte yarar gördüğüm " halkın cebine" girecek gibi gözüken projeleri ve formülleri sunmaları gerekmekte.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Yazarım,öyle ki artık halkın büyük bir kesimi ''bal tutan parmağını yalar'' atasözünü çok benimsemiş.Yazık gerçekten yazık.Kefene cep dikiliyor mu ?

Şennur Köseli 
 15.04.2014 12:47
Cevap :
Diktirenlerin kurumuş iskeletleri bulunuyor. Ruhlar nasıl hesap verecek önemli olan bu efendim. Kaza geçirmişsiniz gerçi geçmiş olsun mesajı gönderdim bir kez daha buna da şükür demek kalıyor. Allah beterinden sakınsın. Saygılarımla  15.04.2014 18:59
 

"Halkın cebi"... "Çalıyorlar ama çalışıyorlar" söylemiyle pararlellik gösteriyor mu? Yani ortaklar mı? Memleket bitik! Muhalefet ondan da bitik! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 14.04.2014 10:59
Cevap :
Çalıyorlar ama çalışıyorlar diyenler aynı pastadan pay alanlar ya da ucundan bana da nasip olur mu diyenlerdir dene bilir. İnsanın cebi konu olunca biraz nüans farkı var gibi. Saygılarımla  14.04.2014 22:12
 

Halkın ekseriyetini cebi ile ilgilendiğini sandık sonuçları gösteriyor. Ülke idaresi, yönetime aday kişilerin dirayeti pek çoğunu ilgilendirmiyor, tespitiniz doğrudur sayın yazarım, selam ve saygıyla...

Yurdagül Alkan 
 12.04.2014 18:55
Cevap :
Katkınıza teşekkür ederim efendim. Saygılarımla  12.04.2014 23:20
 

Kıymetli Üstadım, Sayın E Ruhi YALÇIN: Öncelikle bu süslü görsel için teşekkür ediyorum.Nasıl hazırlandığı konusundaki Ecru Cefayı da öğrenmek isterdim. İşte bariz sebeplerden birini de ne güzel yazdınız.Seçmenin cebine inmek,Devlet imkanını halkın belirli ve maddiyata düçar olan kesimlerin kalbine yerleşmek.Sen engelline, hastana bak sana aylık vereyim. örneğinde olduğu gibi.Yine yazdığınız gibi diğer partiler bunu akıl ediyorlar mı hayır. Halka hitapları dahi asırlık hitaplar.O nedenle biri arpa boyu ilerleyemiyorlar. Güzel ve önemli bir konu okuduk.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 12.04.2014 18:27
Cevap :
Üstadım H. Çelik diyor ki;" Bizde formül çok.. Anında 10 tane üretiriz". Gerisini düşünmek lazım.Saygılarımla  14.04.2014 22:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 805
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster