Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3886
 

Sosyetik dertlerim olsun...

Sosyetik dertlerim olsun...
 

-Alıntı-


Sosyete nedir, sosyetik nasıl olunur gibi fazla gerçekçi ve sosyal bilimci soruları bir yana bırakarak anladığımız anlamda, kafası boş ama cebi dolu olduğu için toplumun geri kalanı tarafından kürküne iltifat edilen gruptan biri gibi olmak istiyorum. Hani dünya yansa, el kadar hasırı yanmayanlardan.

Örneğin tırnağım kırılsın ve bu benim matemim haline gelsin. Eğer sosyetiksem, ille de kırılmasına gerek yok, aradığım renk ojeyi bulamamaktan bile çıldırabileyim icabında. Varsın içinin acısından tırnaklarının etini yırttığını duymayan analar ağlasın memlekette. Bana ne? Varsın tırnağı ile kazıp kazandığını sanan, sömürü çarkı içinde ezilenlerin iniltisi ayyuka çıksın, bana ne! Benim derdim tırnağımın ojesi, ucundaki kırığı olsun.

Ah… Sosyetik dertler istiyorum bu ara.

Geçtim dünyanın öteki ucunda açta açıkta olan insanları dert etmeyi, öte yanda bombalar patlasın ama ben sadece Füsun’lara giderken ne giyeceğimi düşüneyim. Hatta Füsun’un son aldığı arabanın benimkine göre lüksünü ve fiyatını karşılaştırayım, içimdeki kıskançlık canavarlarının kıskaçları içinde kıvranarak.

Öyle işte sosyetik dertlerim olsun istiyorum bu ara. Araba filan ağır gelir hayal dünyama ama evin döşemesini yenilemeye takılabilirim mesela. Perdesi ne renk olacak, zebra mı penguen mi kafayı kırayım düşünürken. Yoksa stor mu en afilisinden. Orada, uzakta iki asker evladımızı, üç cibilliyeti bozuk cayır cayır yakmış umurumda olmasın. Ben halıların derdine düşeyim, kabartma desenli mi yoksa klasik Gördes mi almalıyım? Tanrım! Ne zor iş şu perde ve halı işi. Boyayı da yenilemek lazım şimdi. Koltukların rengine uygun olmalı. İnsanın içi açılmalı baktıkça ve en önemlisi gelen misafirlerin gözbebekleri büyümeli fesatlıktan. Bana ne ülkenin yönetiminden!

Ah… Sosyetik dertler istiyorum en afilisinden.

Şehirlere bombalar düşüyormuş bana ne diyeyim mesela. Nusra neymiş, öso kimmiş, ohal buhal ne? Bana ne? Yılbaşını Paris’te geçirmenin telaşı sarsın beni. İlle de çıkamayacaksam yurt dışına en gözde mekanda olmalıyım. Hangi sanatçı, hangi kulüpte çıkacakmış ve en pahalısı neresiymiş olsun derdim. Hava atmam lazım Füsun’a. Selfi neyin paylaşmalıyım İnstagram’da. Kesin bakar o cadı ama bir beğeni bile atmaz, ilk karşılaşmamızda da “Ay görmedim şekerim” der kesin. Geçen yıl günübirlik Yunanistan’ının kıytırık bir kasabasına gitmişlerdi de bir ay, gün 24 saat paylaşımı bitmemişti yellozun.

Ah… Sosyetik dertler istiyorum en romantiğinden.

Sevgilim olsun mesela ve 51. Doğum günüme 51 tane gül almış olsun ve ben en sevdiğim çiçeğin kazablanka olduğunu hatırlayamayan o şapşalın, burnundan getireyim anasından emdiği sütü. Yılışık, sırnaşık bir şey olsun dört dönsün etrafımda ve her dönüşünde trip atayım zavallıya. (Hey Tanrım! İroni yapıyorum, sakın düz anlayıp öyle bir dallama yollama, vallahi ikinci gün öldürürüm, sen de günah yazmaya kalkarsın, farz et demedim öyle bir şey. Sakın ha! Tövbe hâşâ…)

Sosyetik dertler istiyorum ben. Sıkım sıkım sıkıldım memleketin iç karartan ortamından. Ne yana dönsem ya ağıt var sessiz, ya şakşak var akılsız. Sokaklar mahşer yeri ama benim derdim Füsun’la… Kendini sultan sanıyor haspam!

Ah… Sosyetik dertler istiyorum. Yoruldum bağrımda kışlayan yastan…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size çok veya en azından biraz kırgın olduğumu biliyorsunuz ama Allah var düşünmeyi ve yazmayı biliyorsunuz. Ahh birde yazabileceklerinizi yazabilseydiniz, sosyetik dertlerle kendinizi avutacağınıza sosyolojik dertlerle hemhal olsaydınız müridiniz bile olabilirdim. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 07.09.2017 9:17
Cevap :
Siz benim müridim olamayacak kadar bilgesiniz. Ayrıca müritlerimi kendim seçiyorum. :)   31.12.2017 20:40
 

Dertler tükensin,yok olsun hiç olmasın diliyorum Emine hanımcığım,olacaksa da sosyetik olsun diyeceğim de çok ağırmış baksanıza emeğinize sağlık selamlar

Cemile Torun 
 15.02.2017 11:50
Cevap :
En içten sevgilerimle size Cemile Hanımcığım...   17.04.2017 23:01
 

İroni incecik bir çizgidir. Ustalık, ironi sırat'ınıdan geçebilmektir biraz da.. Tam dozunda Supçin:-) Sevgiler sana...

yeşilsoğan 
 09.01.2017 14:34
Cevap :
Sevgiler benden sana yeşilsoğan. :)   22.03.2017 22:52
 

Eğer tırnaklarınız uzunsa, bir tırnağınızın kırılmasını dilerim ki, sosyetik bir derdiniz olsun. :) Yeni yılınızı kutlar, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve huzurlu günler dilerim. Saygılar, selamlar....

Erol Özışık 
 01.01.2017 0:43
Cevap :
Beceremediğim şeylerden biri tırnak uzatmak ve oje sürmek. O yüzden keşke diyorum ya. Tırnak kırılması veya oje bulamamak olaydı keşke dertlerimiz. Dakka bir, gol bir dedi 2017. Suç 2017'nin değil elbet, 2002'nin. O melun bıraktı gitti kapımıza pimi açılmış el bombasını. O gün bugün bir türlü sosyetik dertlerimiz olamadı. Bin teşekkürlerimle değerli hikayecim Erol Bey. En azından bireysel bazda iyi bir yıl olması dileği ile. Ve fakat bizim gibi memleket sevdalıları için bireysellik nedir pek bilmiyorum... Umalım da devamı gelmesin acıların...  01.01.2017 22:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 3783
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3100
Kayıt tarihi
: 23.07.08
 
 

Eğitim sürecinin bazı bölümleri Almanya ve İngiltere'de olmak üzere en son PAÜ'den eğitim uzmanlı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster