Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
513
 

Söze dair - Çin Atasözü - Büyüyen ve küçülen sorunlar

Söze dair - Çin Atasözü - Büyüyen ve küçülen sorunlar
 

"Gök kubbenin altında kargaşa varsa, küçük sorunlara büyük sorun muamelesi yapılır. Düzen varsa, sorunlar küçülür..." Çin Atasözü 

Sorunlarımızın boyutları üzerine düşünür müyüz ? Acaba bize verdikleri acıya değecek kadar büyük mü ? 

Ya da, umursamadığımız oranda önemsiz mi ? 

Onları algılayışımız biraz da, anlık / günlük ruhsal durumumuzla ve genel olarak yaşam kalitemizle ilişkilidir. Örneğin bir dönem, içinden çok zor çıktığımız sorunları; huzurlu, dingin ve rahat olduğumuz bir başka zaman diliminde, “Kolaylıkla çözebileceğimiz küçük darboğazlar” olarak görebiliriz. 

Yaşadıklarımızın kökenine inmek, çözüm yolunda atacağımız bilinçli adımları kolaylaştırır. Birey, toplum ve Ulus olarak içimizdeki kargaşa, hayatımıza “Çözümsüzlük” olarak yansır; düzen ise, sorunlarımızı küçültür... Öyleyse, sıkıntılarımızın başlıca kaynaklarından birinin, “Bütüne ait düzensizlik” olduğunu göz önüne almalıyız. 

Böylelikle, öncelikle bilincimizde ardından da söz ve eylemlerimizde “Gök kubbenin altındaki düzene” hak ettiği değeri verir; başkalarının da vermesi için elimizden geleni yaparız. Sonuçta onun bir parçası olduğumuz için bizler de, özlediğimiz gönül huzuruyla, yüksek standarttaki yaşamlara kavuşabiliriz... 

İzmir, 06 Aralık 2009 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan hayatının inişli çıkışlı bir ritmi vardır. Acıkırız, doyarız. Uykumuz gelir uyuruz, uyanırız. Sabah dinç oluruz, akşama yoruluruz. Bunun gibi bazı günler üzüntülü, bazı günler sevinçli oluruz. Bu gayet normaldir. İnsanın diğer canlılardan avantajı bu olayın farkında olabilmektir. Ona göre kötü zamanlarımızın geçici olacağını bilip kendimizi fazla üzmeme becerisini gösterebiliriz. Yine güzel bir konuya değinmişsiniz. Saygılar sunarım.

Hasbihalci 
 13.01.2010 3:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 513
Kayıt tarihi
: 27.11.09
 
 

8 Ekim 1973 İstanbul doğumluyum. Doğum sırasında oksijensiz kalmamı takiben dünyaya gözlerimi Ser..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster