Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '14

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
304
 

Şu "blog" kelimesine bir türlü ısınamadım!

Şu "blog" kelimesine bir türlü ısınamadım!
 

Isınamadıysan kalorifere yakın otur veya ilave bir soba kur diyecekler olabilir.:))

Dört buçuk yıldan beri Milliyet Blogla haşır neşirim, blog kelimesi bana bir türlü sempatik ve anlamlı gelmedi,

Bir kere anlamsız, uyduruk bir yabancı kelime.

Yabancı sözlüklerde "günlük", "günce" anlamına geliyor.

İşte zaten ip bu noktada kopuyor: GÜNCE.

Allah aşkına hangimiz GÜNCE yazıyoruz?

Belki yazan vardır. Ben bilmiyorum. Rastlamadım.

O halde kaldıralım şu BLOG kelimesini ve başka bir kelime bulalım.

Bakınız FACE diyorlar, bol bol resim koyuyorlar. Anlamlı.

TWEET diyorlar, kısa öz cümleler ile topluma mesaj veriyorlar.

Biz ne yapıyoruz?

MAKALE yazıyoruz.

Bizim blog mlog yazdığımız yok. Biz makale yazıyoruz.

Bence, Milliyet Blog yerine, MİLLİYET MAKALE SİTESİ ibaresini kullansak, daha anlamlı olur,daha fazla halka açılmış oluruz. Popülaritemiz artar. Yazılar daha kaliteli hale dönüşür. Uzun blog, kısa blog tartışması da ortadan kalkar. Bir de şu komik "blog" kelimesinden kurtulmuş oluruz.

Kime blog desem ilk önce şöyle bir yüzüme  bakıyor, bir kaç saniye düşünüyor ve biraz da bıyık altından gülüyor.

Aynen okus pokus, haylom şalalom gibi uyduruk kelimeler insanı nasıl güldürüyorsa, blog kelimesi de güldürüyor.

Hele "blogger" kelimesi tüy dikiyor.

Esasında blog kelimesi üzerine çok yazı yazıldı, ama ben yine de dayanamadım, bu yazıyı(makaleyi :)) ) yazdım. Hem de sayın Ümit Culduz'dan " sen bu işten anlamıyorsun" tenkidini almak riskiyle birlikte.

Ben Milliyet Blog yerine, MİLLİYET MAKALE SİTESİ " denmesini öneriyorum.

Siz ne dersiniz sayın arkadaşlar? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben "İNTERNET MEDYA" olsun dedim, internet de medya zaten, ikisi aynı diye editör kabul etmedi.

Kerim Korkut 
 09.11.2014 13:32
Cevap :
Bulduğun ismi beğenseydi veya uygun görseydi, MB ismi değişir miydi acaba? Ben zannetmiyorum.   10.11.2014 18:44
 

Size "SEN" diye hitap ettiğimi hiç hatırlamıyorum, sayın Çetingöz. Önce bunu bir düzeltelim isterseniz. "E-günce" konusuna gelince... Uygun bir isimlendirme ama siz de haklısınız zira "günce" yazan pek yok. Ayrıca bu sitede ben "makale" yazana da rastlamadım. Günlük gazetelerde de "makale" türü yazılara rastlanmıyor artık. Makaleler daha çok haftalık veya aylık dergilere uygun bence. Daha çok "bilimsel" araştırmalar ve incelemeler ve "mesleki" gelişmeler "makale" türü olarak yazılıyor. Mesela sitemizde "deneme, portre, mektup, röportaj" türüne de pek rastlayamazsınız zira bunlar beceri ister. Sitemizde "siyasi eleştiriler" çoğunlukta. Zira "kopya" çekecek kaynak bol! "Yaratıcılık" ise yerlerde sürünüyor. Haaa! "Milliyet Şiir Sitesi" derseniz anlarım. Cuk oturur bence! Şiir konusunda oldukça "cesur" bizim üyeler. Yazdıklarının "şiir" olduğu konusunda en ufak bir şüpheleri yok zira. Yine de sizi kutlarım tabii. Tartışmak ve tartışma başlatmak yararlıdır. Selamlar ve güzel bayramlar.

Ümit Culduz  
 04.10.2014 21:48
Cevap :
SEN ifadesini herhangi bir maksatla yazmadım.Lafın gelişi yazmışım.Farkında bie değildim.Yorumunuzu okuyunca yazımı tekrar okudum.Haklısınız SEN ifadesini kullanmadığınız gerçektir.Diğer yazdıklarınıza da aynen katılıyorum.Blog kelimesi yerine köşe yazısı anlamında "makale" kelimesini kullanmak daha sıcak olur diye düşündüm.Bir de makale sitesi denirse insanlar daha ciddiye alırlar ve belki kamu oyunda daha etkili olur gibi bana geliyor.Katkınız için teşekkürler.Mutlu Bayramlar dilerim.  05.10.2014 1:21
 

Milliyet Blogta yayınlanan nitelikli yazılar milliyet.com.tr nin ilgili sayfalarında yayınlanıyor, günü milliyet.com.tr den izleyenlerde bu yazıları fark ediyor. Şimdiye kadar üç arkadaşım milliyet.com.tr den okudukları bloglarım için aradı, yorum ve eleştirlerini söylediler. Bu doğrultuda milliyet.com.tr sayfalarında yayınlanacak kategorilerde yazmak gerek ve bu doğrultuda bazı blogerlar milliyet.com.tr ye yazı başı ücretli davet edildikleri konuşuluyor. Bir dönem milliyet.com.tr nin bugün 1.000.000 tıkı aştık reklamının 100.000 den fazlasının 'milliyet blog' a ait olduğuna göre yaşamı milliyet.com.tr den izleynler milliyet blogu da biliyorlar AMA tabiiki tüm kamu oyu diyemeyiz. Sevgiler selamlar.

Kadri KANPAK 
 04.10.2014 13:14
Cevap :
Haklısın bazı kesimler Blog dünyasını takip ediyor ve bu dünyadan haberleri var.Ancak çok büyük bir kitlenin Blog kelimesinden bile haberleri yok.Özellikle bu büyük kitle devamlı twetter'da ve Face'de olmalarına rağmen.Oysa Milliyet Blog geniş halk kitlelerine ulaşmayı hak ediyor.Yüzlerce yazı yazılan bu blogun çok iyi tanınması lazım.Geçekten çok güzel yazılar yazılıyor.EDEBİ DEĞERİNDEN BELKİ ZAMAN ZAMAN ŞİKAYET EDİLİYOR AMA BENCE BLOGLARIN YÜZDE DOKSANI MÜKEMMEL.Bu yazılar Haftalık Mecmua şeklinde yayınlansa müşterisi çok olur.Ama kimse bu konuda fikir yürütmüyor,gayret göstermiyor.Havaya kürek çekmek beni rahatsız ediyor.Onun için bu konu üstünde uzun zamandır duruyorum.Tabii netice sıfır.Aynı hamam aynı tas devam ediyor.İltifat olarak kabul etme.Senin yazılarından belli bir bölümü çok dikkat çekici ve topluma ışık veren yazılar. Ve de çok orijinal.Ama ancak bu yazılar blog sayfaları içinde kayboluyor.Belki bir gün güneş daha parlak doğacaktır.Selamlar,saygılar.  16.10.2014 13:49
 

Yine de 'Milliyet Blog' artık kamuoyunca bilinen bir marka olmuş gibi, bu sene GÖKÇE ADA da bir diyaloğda hobi konuşurken blog yazdığımı söyleyince önemsenerek 'Milliyet Blog' tamı diye soruldu ve ardından ismimi söyleyince bir kaç yazımın okunduğu söylenince hem MB nin tanırlılığı hem de okunmuş olmam tabii ki hoşuma gitmişti ve google da ismini taradığınızda başka sitelerdeki yazılarda blogunuzda alıntılar görebiliyorsanız artık Milliyet Blog ismini değiştirme imkanı kalmamış gibi AMA yine de tartışma durumu netleştirmeye katkı sağlayacaktır. Bakınız bu blogunuz çokça yorum aldığı gibi yanılmıyorsam ben ilk defa iki yorum penceresi kadar yazdım. Sevgiler selamlar.

Kadri KANPAK 
 01.10.2014 19:59
Cevap :
Bu yorumunda belirttiğin Milliyet blogun popülaritesine katılamıyorum.Zira konuştuğum,tanıdığım çok kişinin bu blogtan haberi bile yok.Örneğin yahoo'da bir grubumuz var.Bu gruptan kimse MB'de yazı yazmıyor.Hatta haberleri bile yok desem yeridir.Ki bu gruptakilerin hepsi fakülte mezunu ,doktor,mühendis,profesör kişilerdir.Siyasallı bir grubumuz var,onlar da MBde yoklar.Muhasebeci bir grubumuz var.Onlar ise hiç ilgilenmiyorlar.Velhasıl Bloglarla ilgilenenler azınlıkta.Gençler de hiç ilgilenmezler.Çocuklarımdan,onların arkadaşlarından,yeğenlerimden hiç mi hiç ilgilenen yok bloglarla.Çünkü isim itici.Bakınız Serçe marka bir Tofaş araba vardı.İsmi nedeniyle hiç tutmadı.Kaplan deselerdi belki bugün bile kullanılıyor olacaktı.İsim ve psikoloji birbirine çok bağlı şeylerdir.Sen çok iyi biliyorsundur.Cem bey mi,Çağatay bey mi?Hangisi etkili.Bunu Cem Yılmaz bile açıkça bir parodisinde açıklıyor.Kaliteli yorumuna yarı şaka, yarı ciddi cevap vermeye çalıştım.Teşekkürler.Hayırlı Bayramlar.Slm.  02.10.2014 12:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 450
Toplam yorum
: 2187
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 987
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster