Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '14

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
19766
 

Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edelim

Evimizde, işyerimizde taze, lezzetli, kaliteli ve güvenli su içmenin en akılcı yöntemlerden biride su arıtma cihazı almayı tercih etmek, musluğunuzdan taze, lezzetli ve güvenilir bir su içmenin tadına varmaktır.

Su arıtma cihazı alırken belirli hususlara dikkat edilmelidir.

1- Su arıtma cihazının kendini ispatlamış NSF, WHO, WQA, SGS, FDA gibi akademik kurumlardan alınmış kalite belgeleri var mı?

Piyasada dolaşan ucuz ancak sağlıksız su arıtma cihazları sizi sağlığınızdan edebilir. Arıtma cihazında kullanılan malzemelerin kalitesi, montaj işçiliği ve ürün garantisi çok önemlidir.

Genel olarak düşük fiyatlı sistemler maliyeti düşürmek için kalitesiz malzemelerle imal edildikleri için zaman içinde basınçtan dolayı kırılma ve sızdırma, koku yapma, tat bozukluğu, bakteri üretme, kanserojen etkisi yaratma gibi problemler yaratırlar.

2- Satıcı firma güvenilir mi? Müşterilerine kaliteli servis hizmeti verebiliyor mu?

Su arıtma cihazlarının ve ekipmanlarının en az 6 ayda bir gözden geçirilmesi gerekiyor.

Satıcınız güvenilir mi? Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanmak umuduyla aldığınız cihaz için teknik destek, sarf ve yedek parça temini konularında sıkıntı yaşatmayacak unvanı ve adresi belli firmaları tercih etmenizde yarar var. Unutmayın ki desteksiz iddialarla kapıdan veya internet gibi ortamlardan satış yapan, yeri yurdu belli olmayan kişi ya da sanal firmalardan alacağınız cihazlardaki herhangi bir problemde karşınızda sorumlu bir muhatap bulma imkânınız olmayacaktır.

3- Cihazınız en iyi arıtma sistemleri içerisinde mi?
Reverse Osmosis sistemi, içme suyu arıtımında dünyada kullanılan en gelişmiş ve en son teknolojidir.

Reverse Osmosis su arıtma sistemi, suda çözünür halde bulunan, sudan daha büyük moleküllü zararlı maddeleri reddeder. Bu yöntemle su, %99'a varan oranlarda saflaştırılır.

4- İyi bir Reverse Osmosis su arıtma cihazında bulunması gereken özellikler ve filtre aşamaları nelerdir?

Basınç pompalı mevcut arıtma sistemleri daha avantajlıdır. 3 Barın altındaki basınçlarda pompasız cihazlarda üretim kapasitesi azalır, atık su sarfiyatı artar. Pompalı cihazlarda membran filtreye sürekli yeterli ve sabit basınçta su verileceği için membran filtrenin yıpranma süresi uzar. Üretim kapasitesi artar, atık su sarfiyatı azalır.

İyi bir RO su arıtma cihazı en az 5 aşamadan oluşmalıdır.(6 ve 7 nci aşamalar uygulanırsa su kalitesi mükemmel olur.)

Reverse Osmosis su arıtma cihazı aşamaları:

1nci aşama:5 mikron Spun İnline Sediment filtre: Beş mikron ve üzerindeki kiri, pası ve kum parçacıklarını giderir.


2 nci aşama: Granül Aktif karbon filtre: Çok gelişmiş gözenek yapısı ile yüksek emme kapasitesi ve verimlilik sağlayarak sudaki klorun ve organik kimyasalların %99unu alır.

3 nci aşama: Blok karbon filtre:2. Aşama filtreye destek olarak suda bulunan klor, renk, tat ve koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımı için kullanılır. Membranınızın (4. Aşama filtrenin) ömrünü uzatır.


4 ncü aşama: Membran filtre:Gözenekleri milimetrenin milyonda birinden daha küçük olan yarı geçirgen ince film kompozit (TFC) kaliteli membran. Suyunuzda olabilecek çözünmüş maddelerin % 90'ından fazlası, mikro organizmalar ve zararlı maddelerin tamamı,(Arsenik, kurşun, bakır, baryum, krom, cıva, sodyum, kadmiyum, florür, nitrit, nitrat ve selenyum gibi.)atık su ile dışarı atılarak, sağlıklı mineral yapısıyla suyun özü yani gerçek su elde edilir.

5 nci aşama:Hindistan Cevizi Kabuğundan (Coconut bazlı) üretilmişpost karbon filtre: Çok gelişmiş gözenek yapısı ile yüksek emme kapasitesi ve verimlilik sağlayarak suyunuzun içimselliğini arttırır.

6 ncı aşama:Mineral Filtre: RO ünitesi ile arıtılmış suyunuza tamamen doğal kalsiyum, magnezyum ve potasyum minerallerini ekler. Mineral dengeleyici olarak görev yapar.

7 nci aşama:Ultraviyole (UV) su sterilizatörü: Ultraviyole ışık (UV) güneş ışığının doğal bir parçası, yaygın su dezenfeksiyonu için güvenilir, etkin ve çevre dostu bir çözüm olarak kabul edilir. UV lambası RO ünitesi ile arıtılmış suyunuza organizmaların anında ölümü ve hayatta kalma ve üreme yeteneğinin ortadan kaldırılması için 254 dalga boyu ile etkili UV radyatör uygulaması yapmaktadır. Bakteri ve virüsler %99,88 yok edilir.

7 nci aşama:Nano Silver aktif karbon blok filtre kartuşu: Su içerisindeki bakterileri % 99,5 oranında ortadan kaldırır. (Candida albicans, Staphylococcys, e.coli, Escherichia basil, pseudonas aeruginosa, liebsiella pnömoni gibi 650 farklı bakteri türü.) Düşük maliyeti nedeniyle UV Sterilizatörü yerine tercih edilebilir.

Su basınç düşürücü regülatör kullanılmalıdır. Basınç düşürücü olası ani basınç değişimlerinden cihazınızı korur ve daha güvenli bir kullanım sağlayarak uzun ömürlü olmasını sağlar. Su basıncı 6 Bar üzeri olan durumlarda mutlaka kullanılması gerekmektedir.

5- İyi bir Reverse Osmosis su arıtma cihazının fiyat aralığı nedir?

Montaj ve servis hizmeti ile birlikte kaliteli bir arıtma cihazının fiyatı 1000 ile 2000 lira arasında değişmektedir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 2335
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

1960 ANKARA doğumluyum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. 1979 yılında Zırhlı Birlikler Assubay sınıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster