Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '08

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
4682
 

Süleyman Ateş iddiaları

Süleyman Ateş iddiaları
 

Yaz tatili malum, 24 saat evde tek başınıza sıkıntıdan patlayınca artık ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Gene sıkıntılı içinde kanalları dolaşıyordum bugün. Seda Sayan'ın programını da zaplarken gözüme başörtülü bir hanımla, Süleyman Ateş takıldı.

Okurum beğefendinin köşesini çoğu zaman. O camiada yegane mantıklı konuşanlardan biridir. Ne tartışıyorlar diye durdum.

Konu "adet günlerinde" oruç tutulup tutulmayacağı...

Süleyman Bey, tutulabileceği taraftarı ama karşısındaki hanım sanki namusuna laf etmişsiniz gibi avaz avaz bağrınıp, karşısında sakin durmaya çalışıp hafif sırıtan Süleyman Ateş'e ateş püskürüyor.

Tartışma izlemeyi çok sevmememe rağmen olayın nasıl sonuçlanacağını merak ettiğim için izlemeye devam ettim...

Hanımefendi, "Bakın şu an adet günümde olduğum için size ayeti okuyamıyorum" diye bir cümle kuruyor Süleyman Bey'e karşı.

Süleyman Ateş'te (bana göre dalga eder bir şekilde, tabii ki bayan dalga geçildiğini anlamıyor) "Mealini okuyun hanımefendi, Türkçesini söyleyin" diye tebessüm ediyor.

Hakbuki, düşününce ne kadar garip değil mi, ayetin Arapçasını o durumda okumak günah ama Türkçe'sini okumak değil... Umarım Süleyman Ateş, o cümleyi ciddi söylememiştir, benim düşüncem doğrudur.

Neyse, tartışma sürmekte...

Hanımefendi, ısrarla "Eğer adet günlerinde oruç tutulabilseydi, Allah, onu Kuran'a koyardı" diye bağrınmaya devam ediyor.

Süleyman Bey, artık baymış, sadece gülüyor kendi koltuğunda. Durumu anlamış olan Seda hanım söze giriyor:

"Süleyman Bey gerildi ama gerilecek bir şey yok. Sizin bizi ikna etmeniz gerekiyor değil mi? Sonuçta bize böyle öğretilmiş, insana bişey öyle öğretilmişse, değiştirilmesi çok zor. Sizin göreviniz de bizi ikna etmek." gibisinden bir konuşma sokuyor araya.

Tam o saniyede kanalı çevirdim. Yani size sonucu açıklayamayacağım, üzgünüm.

Ama burası özgür bir ortam olduğuna göre kendi sonucumu açıklayabilirim;

1- Adet döneminde, namaz kılınmaz, Kuran'a el sürülmez, herhangi bir ayet okunmaz türünden bir sürü iddia var. Bunlar hakkında yorum yapmaya niyetim yok. Çünkü oruç meselesinden daha derin konular olduğunu düşünüyorum.

2-Yukarıdakilerin yanı sıra, oruç tutmayla "adet"in ne alakası olduğunu kendi şahsımda hala çözebilmiş değilim. Benim bildiğim, oruç nefsi terbiye etmek ve açların durumlarını anlamak için tutulur. Neden regl döneminde açları anlayamayayım?

3-Bunların derin mevzular olduğunu biliyorum ama üzülüyorum, sıkılıyorum, mantığım isyan ediyor, kendimi tutamıyorum.

Daha fazla da uzatmıyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazıyı okuduğumda yazan kişinin din hakkında fazla bilgiye sahip olmadığını, kendi kafasına göre yorumlar yazdığını gördüm. Yok efendim ayetin arapçasını okuyamayıp türkçesini okuması garipmiş. Bu konuda kesin hüküm vardır, siz bunu kafanıza göre yorumlayamazsınız..mantığınıza uymuyor ise mantığınızı değiştirin..

werthe acilari 
 23.07.2011 13:56
 

Daha önce bir yerde okumuştum.Bayanların adet dönemlerinde fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini kötü hissedebileceğinden,vücut direncinin azalabileceğinden oruç tutarak kendilerini zorlamaması içinmiş bu yasak...

evrem 
 06.09.2008 11:47
 

Maalesef Ramazan gibi aylarin en guzel ayinda medyamiz insanlari gercekten bilgilendirmek degilde kafalarini bulandirmakla mesgul. Oruc sizlere farz kilindigi gibi sizden oncekilere farz kilindi diyor yuce Allah.Namazda farz kilinmistir insanlara ve kilinmadiginda kaza etmesi mecburidir yalniz Adet donemlerindeki kadinlar namaza yaklasamazlar ve adet donemi gectikten sonrada regl donemince kilmadigi namazlarin kazasi diye birsey sozkonusu degildir.Fakat Oruc regl doneminden ciktiktan sonra tutamadigi gunlerin kazasi uzerine farzdir yani kadinin regl doneminde oruc tutmasi farz degildir. Bazi arkadaslarin bana gore soyle olur veya mantik uzerine yasamak daha iyidir gibi seyler yazsada siz onlara aldirmayin Hayirli Ramazanlar

asmaagaci 
 06.09.2008 10:23
 

Bu taaa insanlık var olduğundan bu yana böyle oldu.Dogmatik oldugu söylenen İsmal Dini ne yazık ki elleme çarpılırsın,dokunma inme gelir şeklinde süregeldi ve gelmeye de devam ediyor...Sevgiyle...

Serçe! 
 03.09.2008 23:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 253
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 2154
Kayıt tarihi
: 01.02.07
 
 

91 doğumluyum, elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum, çalışmaya da devam edeceğim. Ta ki büyüyene k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster