Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3052
 

Tarih ders kitaplarında içerik sorunu...

Tarih ders kitaplarında içerik sorunu...
 

Ders kitapları incelendiğinde ilk önce pedagojik eğilimler ele alınmalıdır. Sadece formasyona dayalı kitaplar pedagojik olarak eksiklikler içermektedir. Tarih ders kitaoplarında dezenformasyon (bilerek yanlış bilgilendirme) vardır. Özcülük burada kendisini hissettirir. Bütün ders kitaplarına bakıldığında Türkiye dışındaki ülkelere karşı olumsuz bir yaklaşım hakimdir. Ötekileştirme baskın olmuştur. Osmanlı için ötekiler Venedik, Habsburg, İngiltere, Fransa’dır. Türkiye içinse ötekiler, içerden ve dışarıdan Türkiye’yi bölmek isteyenlerdir. Faşizm ve Nazizm’de ırkçı bir özcülük vardır. İç düşman meselesi açısından da kaygılar vardır. Ayanlar, halk ayaklanmaları, Şeyh Bedrettin gibi ayaklanmalar, hattâ gayrımüslim ayaklanmaları bile iç düşman olarak görülmüştür. Dış düşmanlar da ülkeyi bölmek isteyenlerdir. Kezâ, Osmanlı'dan ayrılan Balkan devletleri ve Arap ülkeleri de Osmanlı’yı öteki olarak göreceklerdir. (Oysa, bugün Avrupa Birliği üyesi devletler ders kitaplarında birbirlerini kötüleyen bölümleri antlaşmalarla çıkarıyorlar).

Tarih ders kitapları bu açıdan bakıldığında oldukça sorunludur. İstanbul’un fethi güzel bir örnektir. Peygamberin hadislerine atıfta bulunulur. Halbuki, Bizans zaten 1453 yılında yıkılma noktasına gelmişti. Bunun yanı sıra İstanbul’un fethinin çağ açıp çağ kapatan bir olgu olduğu da bizim tarihçilerin uydurmasıdır. (Dünya tarihçilerinin çoğu bunu kabul etmez. Kaldı ki bizim bildiğimiz çağlar da, tarihçiler tarafından incelemeyi kolaylaştırmak için öne sürülmüştür. Kesin bir uzlaşı yoktur bu konuda). Yine Bizans’tan kaçan bilim adamlarının Rönesans’ı başlattığı öne sürülür.

Bütün veriler ortaya konduğunda öğrenciler kendi atalarının büyük işler başardığını okuyarak onlara öykünecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok haklısınız hakkında o kadar yanlı okuduk ki tarih kitaplarını sanki biz sıfır hatalıydık...Önemli olan herşeyi olduğu gibi gerçekçi yada hiç olmuyorsa gerçeğe en yakın şekliyle anlatmak doğru olanı... Yanlı tarih herzaman içinde yanlış barındırır.Sevgilerimle

Meyman 
 08.10.2007 9:49
Cevap :
Teşk.. Tarihin saptırılması konusunda dilimize tercüman olan Can Dündar'ın iki yazısını okumanızı tavsiye ederim : 1-Tarihin Dikeninin Ayıklamak : http://www.milliyet.com.tr/2007/10/06/yazar/dundar.html 2-Tarihe Ölüm Dalışı : http://www.milliyet.com/2007/10/02/yazar/dundar.html  08.10.2007 17:44
 

istanbul alındığında mevcut bizansın çoluk çocuk kadın yaşlı nüfusu elli bindi. saldırıya geçen Osm. İmpar. ordusunun sayısı onun beş mislisinden fazlaydı. bizler işgal edince adı fethetmek, onlar yapınca adı işgal oluyor. sevgi ve dostlukla..

Doğan Durgun 
 26.09.2007 20:27
Cevap :
Teşk. Türkiye'deki tarih yazımını evrensel boyuta taşımak dileğiyle...  27.09.2007 17:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 11434
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi "Tarih Öğretmenliği" bölümü mezunu. Eğitim sektöründe çalışıyor. Yazmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster