Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
572
 

Tarikat iktidarı kaos yaratır

Tarikat iktidarı kaos yaratır
 

Yorumsuz


Toplumsal barışın sürdürülebilmesi için, devletin bir tarikatın, uzantısı bir partinin, bir tarikat iktidarının yönetimine dönüşmemesi, tarikat hakimiyeti ve toplumu tarikata dönüştürme mücadelesi olmaması gerekir. Bir tarikatın veya inancın diğerlerine hakimiyet kuramamasının yolu sulandırılmamış "gerçek bir laik devlet ve laik yönetimdir".

Aynı zamanda ırkcılık ve etnik ayrışmalar ve kışkırtmalardan uzak sosyal bir devlet olmalıyız. ABD de ki hem inanc hem etnik mozaik çeşitliliği hicbir yerde yok. Çinlisinden İspanyoluna, İrlandalıdan Afrika kökenleliere kadar düzinelerce ve çok büyük tabanı olan etnik toplululuklar var. Üstelik bizdekinin tersine ortak derin bir tarih ve kültür birliktelikleride yok. Buna rağmen tamamı istisnasız ben bir amerikalıyım (I am an american) der ve amerikalı olmaktan gurur duyarım der. Bu su katılmamış laik yönetim sayesindedir. Bunlara ABD ye sonradan savaşla katılmış güney eyaletlerindeki ispanyol kökenli halkda dahildir. Hepsi amerikanım ve gurur duyuyorum diyor.

Sağlık ve güzellikler diler saygılar sunarım,

Dr. Hamit Bozkurt

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Amerikalılar gibi bir "Ulusal Bilince" eriştiğimizde adam oluruz. Selamlar sevgiler.

Ş ODABAŞI 
 02.11.2009 15:35
Cevap :
Teşekkürler, selamlar, saygılar  02.11.2009 15:43
 

Hamit bey, bir ülkede tarikatlar devlete, devlet de tarikatlara hasmane tutum içinde olmamalıdır. Etnik yapılar için de böyledir. Devlet bunların varlığını kabul ederek yasalar çerçevesinde onlara da ayrım gözetmeden bir başka deyişle öcü gibi bakmadan muamele etmesi gerekir. Devlet büyüklüğünü üstünlüğünü böyle kabul ettirir. Şiddet kullanarak hiç bir sorun çözülmez. Tam aksine daha da derinleşir. Kimsenin kimseyi beğenmek mecburiyeti yoktur. Ama birlikte yaşayacaksak birbirimize zarar vermeyeceğiz. Bu temel kabul şartıyla herkes bireysel özgürlüğünü canı istediği gibi kullanmalıdır. Burada bu tarikatlar veya etnik grupların hatası kadar devletin de onlara yaklaşmasında büyük hataları olduğunu kabul etmemiz gerekir. Dindir olduğu için veya bir etnik gruba dahil olduğu için vatandaşlar arasında ayrım yapmamak gerekir. Yani bu unsurlar belirleyici olmamalıdır. Bireyin bilgi ve becerisi, liyakatı dikkate alınmalıdır. Ben böyle düşünüyorum.

M Sadullah SAĞLAM 
 02.11.2009 0:15
Cevap :
Sadullah Bey, Teşekkür ederim. Yazımdaki Amerika örneği ve oradaki laik sistem herşeyi açıklıyor aslında, sizin söylediklerinizde içindedir o yaklaşımmın, yani aynı fikirdeyiz, yönetimin ve yöneticilerin inanclara dayalı değil liyakata ve fırsat eşitliğine dayalı olması gerektiği. Saygılarımla,  02.11.2009 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 59
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1172
Kayıt tarihi
: 08.08.08
 
 

1950 yılında doğdum, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 1974 mezunuyum. 1986 yılında Gazi Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster