Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
793
 

Temizlik vahşeti

Temizlik vahşeti
 

I. Dünya Savaşından bir fotoğraf


Yıl 1917. I. Dünya Savaşı'nın sürdüğü vahşi hengamede Osmanlı ordusu Gazze-Birüssebi Savaşnda ağır bir yenilgi almış, 13 bin civarında Türk askeri şehit olmuş, 15 bin civarında esir verilmiştir.

Osmanlı tüm Arap cephelerinde İngilizlere karşı 150 bin askerini esir vermişti.Bu kadar düşman askeri için İngilizler, Mısır'da esir kampları kurdular.

Esir askerler pisti, hastalıklıydı. Kim bilir en son ne zaman temizlenmişlerdi. İngilizler, Ermeni doktorların yardımıyla "cerasol" katkılı su tanklarında Türk askerlerini temizlmeye karar verdiler.

Temizlemişken toptan temzileyelim deyip "cerasol" adlı kimyasal ilacı fazla fazla kullandılar. Ve 15 bin civarında Türk askerinin kör olmasını neden oldular.

İşkence temizliğin baş aktörü İngilizler, uşakları da Ermenilerdi. Tarihçi Cezmi Yurtsever'in araştırmasıyla bir kez daha hatırladığımız bu acı olayı, İngiliz ve Avustaralya arşivlerinde yaptığı araştırmalarla da doğrulattığını öğreniyoruz.

Olayı tertipleyenlerin isimlerine kadar tüm kayıtlara ulaşılmış. Bu vahşetten sorumlu İngiliz komutanlar ve Ermeni doktorlar için 27 Mayıs 1921 tarihli TBMM oturum tutanaklarına göre, Mustafa Kemal Atatürk'e sunulan olayla ilgili belgede, Mısır'da Türk askerine gerçekleştirilen bu vahşetin sorumlularının cezalandırılması için girişimlerde bulunulması istenmiş.

Batılının kanlı tarihine, kendi belgeleriyle tekrar bir ışık tutuldu. Bu ışığı görüp, bir şeyleri anlamamakta ısrarcı kör beyinlere sesleniyorum. Gerçekleri görmezlikten gelmeyin.

Devletimizin tarihsel olaylarla ilgili bir politikası da olmalı. Bizim ne ile ilgili bir politikamız var da bir de bu konuda olsun diyenleri duyar gibiyim. Olsun, herşey ile ilgili bir devlet politikamız olmalı. Yoksa Ermeni olaylarında olduğu gibi dünya arenasında zor durumlarda kalırız, kalıyoruz da...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaa birader bak tam da bu konuyu yazmayı düşünüyordum iyi mi :-)) Yok yok, ben bu kadar güzel anlatamazdım zaten, eline sağlık kardeşim... Haa sahi ya, Eskişehir'i ve 4-2'yi kafana takma sakın, bak biz alıştık, siz de alışırsınız :-)) Sevgiler...

Efsane FB 1907 Baterist Metin 
 27.10.2008 3:34
Cevap :
Abi naptın konu ciğerimizi yakıyordu bir de 4-2 hatırlattın iyice yaktın  27.10.2008 14:44
 

ÖZLÜ BİR YAZIYLA ÇOK ŞEY ANLATTINIZ. TARİHİN YAPRAKLARI ÇEVRİLDİĞİNDE, MİLLETİMİZİN ÇOK MAĞDUR EDİLDİĞİ VE HEP SUSTUĞU ORTAYA ÇIKACAK. O ZAMAN BİZE ŞİRRETLİK TASLAYANLAR VE KIŞKIRTICILARI KAÇACAK YER ARAYACAK. İNGİLİZLER BU HALTLARI ORTAYA ÇIKMASIN DİYE ÇOK UĞRAŞTI. ŞİMDİ DE DOSTLUK GÖSTERİSİNDE... ARŞİVLERİMİZ OSMANLICA VE BU KONUDA BİZE ÇOK GÖREV DÜŞÜYOR. BAŞARILAR DİLERİM.

Ayten Dirier 
 14.10.2008 23:37
Cevap :
bir gün dünyanın gerçekleri bilmesini-anlamasını umuyoruz.teşekkür ederim  20.10.2008 20:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 124
Ort. okunma sayısı
: 10656
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

TARİH ÖĞRETMENİ MEB TÜRKİYE DENİZLİ   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster