Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
597
 

Töre cinayetinin dünyada sadece Türkiye’de olduğu doğru mu?

Töre cinayetinin dünyada sadece Türkiye’de olduğu doğru mu?
 

Ben dünyanın hiçbir yerinde böyle yüzlerce kadının öldürüldüğü bir ülke duymadım; manyak mı bu insanlar ya!

Eğer bazı kimselerin dediği gibi kadın cinayetleri dünyada sadece Türkiye’de meydana geliyorsa ülkemiz için rezil bir durum!

Açıklaması da yok. Dışarıdan bakan kişi ya büyük bir ahlaksızlık ya da cehalet var sanır. Dünyaya baktığımız zaman ülkemizin durumu gerçekten böyle mi?

Biz şeriatla mı yönetiliyoruz? Kaldı ki şeriatla yönetilen ülkelerde bile böyle her yıl yüzlerce kadın öldürülmüyor? İran’da, Arabistan’da ben kadın cinayeti duymadım. Biz bunlardan daha mı koyu Müslüman’ız?

Bu konuda belirgin bir hata var: Namus cinayetleri normal bir suç olarak görülüyor.

Peki, neden bizde fazla? İnsanımızın yapısıyla ilgili. Ne Müslüman’ız ne kâfir, biraz Müslüman’ız biraz kâfir; bundan…

Eskiden niye yoktu? Dinin ve törenin etkisi fazlaydı, kimse kımıldayamıyordu; yaparsa gizli… Serbestlik arttı böyle oldu; keşke karanlıkta kalsaydık!

Ne olursa olsun bu durum dünyada sadece bizde varsa, kelle kesenler bile bizde kadın cinayeti yok diyorsa devletin çok ciddi düşünmesi lazım.

Her şey için OHAL ilan ediliyor. 5000 kadın öldürüldü, asıl bunun için OHAL ilan edilmeli!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

(Devam) Ülkemizde işlenen namus ve kıskançlık cinayetlerinin sebebi çok açık bellidir. Bu cinayetlerin işlenme nedeni asla İslam dini değildir. Bu cinayetleri işleyenlerin birinci yorumumda bahsettiğim Kur'an ayetlerinden bile habersizdirler. Şayet bu ayet hükümlerini uygulayacak olsalardı, asla kadınlara el kaldırmazlardı. Bu cinayetlerin sebebi yetiştirilme tarzımız, öğretiler ve baskılardır. Bir erkeğin karısı, kocasını aldattığı zaman, bu bizim erkeklerimize çok ağır gelmekte ve bunalıma girmektedir. Ya öldürüp rahatlayacak, ya da ömür boyu bu aşağılık kompleksi kafasını kemirip duracaktır. Yani bu olayı mümkün değil kabullenemiyorlar. Hastalığı, fakirliği, yangını, seli, ölümü kabullenir, ama eşinin onu aldatmasını asla kabullenemez. Sonuç olarak kendini aldatan eşini öldürecek ve bu sürekli beynini kemiren işkenceden kurtulacak. Bu durumu savunduğum için yazmıyorum, sadece ülkemiz gerçeğini ortaya koymaya çalışıyorum. Türkiye dışında bizim gibi daha çok ülke olduğunu düşünüyorum

Recep Altun 
 19.06.2017 22:54
Cevap :
"Bu cinayetlerin sebebi yetiştirilme tarzımız, öğretiler ve baskılardır. Bir erkeğin karısı, kocasını aldattığı zaman, bu bizim erkeklerimize çok ağır gelmekte ve bunalıma girmektedir. Ya öldürüp rahatlayacak, ya da ömür boyu bu aşağılık kompleksi kafasını kemirip duracaktır. Yani bu olayı mümkün değil kabullenemiyorlar." Burasını çok güzel vurgulamışsınız.   20.06.2017 16:31
 

Merhabalar. Gerçekten insanlığa hiç yakışmayan, insanlıkla uzaktan ve yakından alakası olmayan bir uygulama. Kur'an'ın Nur Suresinin 15. ayetinde Cenab-ı Hakk: "Kadınlarınızdan zina edenlere, bunu ispat edecek aranızdan dört şahit getirin, şehadet ederlerse, ölünceye veya Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde tutun..."diyor. 16. Ayetinde:"içinizden zina eden iki kimseye eziyet edin, tevbe edip düzelirlerse, onları bırakın. Doğrusu Allah, tevbeleri daima kabul ve merhamet eder." Nur Suresinin 2. Ayetinde ise: "Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüzer değnek vurun. Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini konusunda o ikisine acımayın. Onların ceza görmesine, inananlardan bir topluluk da şahit olsun." diyor. Ayetlerden de anlaşılacağı üzere zina suçu işleyen evli kadınların evlerde tutulması, zina suçu işleyen bekar erkek ve kadına ise yüzer değnek vurulması istenmektedir. Ayetlerden de anlaşılacağı üzere zina suçunu işleyenin cezası ölüm değildir. ./..

Recep Altun 
 19.06.2017 22:44
Cevap :
Ayetler de eşini aldatan kadının cezalandırılmasını öngörüyor.Öldürün demiyor ama, din de sanki biraz cevaz veriyor gibi.Saygılarımı sunarım Recep bey. Bayramınız aileniz ve sevdiklerinizle birlikte kutlu olsun.  20.06.2017 16:34
 

Benim disaridan gorebildigim; Dinin sosyal hayata olan etkileri cok daha genisletilip legalite saglandi, bu devlet otoritesinin degil din ve goreneklerin hakim oldugu alanlar yaratmaya basladi. Hos yakinda tumden olur dertte kalmaz.

Newyorker 
 19.06.2017 19:30
Cevap :
"Dinin sosyal hayata olan etkileri cok daha genisletilip legalite saglandi, bu devlet otoritesinin degil din ve goreneklerin hakim oldugu alanlar yaratmaya basladi" Ben de böyle düşünüyorum.  20.06.2017 16:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3616
Toplam yorum
: 11030
Toplam mesaj
: 279
Ort. okunma sayısı
: 687
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster