Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
97
 

Torpil kime ne

Torpil kime ne
 

Dünden Bugüne Biz


Son zamanların en tartışılan konusu torpil. Hükümet 12 yıllık iktidarı döneminde kendi yakınlarına kıyak geçmiş devlet kadrolarına atamış. Büyük torpil yapmış. Ayıp etmişler. Bence de ayıp etmişler.

Bana göre devlet kadrolarına torpille giren bütün insanları bu görecden atmaları lazım. Çünkü adalet istiyorsak ve haktan bahsediyorsak devletin tüm kadrolarına haksız bir şekilde gelmiş bütün insanlar ya istifa etmesi lazım ya da soruşturma sürecinden sonra memurluktan atılması lazım. Hak ve adalet için.

Bu torpil olayını çıkaranı da ibreti alem için en ağır ceza ile cezalandırmak gerekir.

Bu bir illet bu illeti bizim kanımıza bir uyuşturucu gibi işlemiş. Ne işimiz olsa muhakkak bir tanıdık ararız. Eskiden daha çoktu. Bankada, devlet dairesinde, hastanede sıra beklememek ya da özel bir işimiz var hızlıca çözmek ya da bir yakınızmız işe girecek bu özel sektör olmuş kamu olmuş değişmiyor. Çocuğumuzu okula kaydettirirken hatta bir alışverişte pazarlık için bile bir tanıdık ararız ve torpil isteriz. Bir nevi ekmeğin yanında peynir zeytin gibi birşey olmuş bizim için. 

Peki bu normal mi? Hayır hemde çok yanlış. Onaylanacak bir durum değil. Fakat şu an itibariyle yaşantımızda torpil olayı normalmiş gibi algılanıyor. Sıradan bir durummuş gibi.

Bugün bu tartışmayı başlatanlar kendi çevrelerine bir bakıyor mu? Hiç mi torpilli değiller. Hangi yakınları nerelerde çalışıyor ve kimlerin aracılığı ile o koltukları işgal ediyorlar. Bakın işgal diyorum. Torpil ile gelen insan o koltuğu ancak işgal ediyordur, hak etmiyordur.

O listeleri vatandaş bırakın vatandaşı mesai arkadaşları zaten biliyordur. Bunun bir haber değeri yok. Çünkü bunu haaber yapanlar ve o listeleri ellerine verenlerde hamili kart yakınımdır kelimesini hayatta en iyi uygulayanlar arasındadır. 

Milletin gündemini boş siyasetle meşgul edenler sandıklardan zaten boş dönüyorlar. Ivır zıvır işlerle iştigal olanlar seçimlerden istedikleri sonuçları alamazlar. 

Bu yazıyı yazıyorum ama bilin ki ben de o torpilcilerdenim. En azından bir iş alışveriş sırasında ya da hastanede muhakkak bir tanıdık aramış ve kendisinden yardım etmesini, işmi halletmesini istemişimdir. Klasik Türk olarak bunu yaptım. Bundan utanıyormuyum, işimi yapana kadar ya da bana karşı bir haksız tutumla karşılaşana kadar utanmıyorum. Torpille önüme geçenler tıpkı muhalefettekiler gibi canımı sıkıyor ve ondan sonra yaptıklarım aklıma geldikçe utanıyorum. 

Anlayana....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Torpil tüm dünya ülkelerinde var ama Türkiye'de üst seviyede. Dünyayı gezmiş birisi olarak bunu söyleyebilirim.

erdal toprak 
 10.12.2014 16:31
Cevap :
Ben de onu diyorum. Herkes torpilli olunca artık senin torpilin benimkinden ağır kavgası yaşanıyor. Ama herkes aynı tasta yiyor ve içiyor. Buna kimse bakmıyor.  11.12.2014 13:44
 

Ben oldum olası demokrasiyi en kötü yönetim biçimi olarak görürüm. Çünkü demokrasilerde işler ve makamlar liyakata göre değil aksine bir ideolojiye veya bir siyasi partiye aidiyete göre verilir. Çünkü iktidarı ele geçiren her türlü haksızlığı ve hukuksuzluğu yapma hakkını da ele geçirmiş olur. Çünkü demokrasilerde en çok oy alanı kimse sorgulayamaz, yargılayamaz. Bu nedenle de torpile değil torpile meşruiyet sağlayan demokratik sisteme karşı olmak gerektiğini düşünüyorum. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 10.12.2014 16:10
Cevap :
Demokrasi haricinde diğer yönetimlerde de torpil dönüyor merak etmeyin. Eşitlik insan kendisini nerede görüyorsa başkasını da orda görmesi demektir. Kendisine saygısı ve eşit muamelesi olmayan insan başkasına bunu yapamaz.  11.12.2014 13:46
 

Merhaba Ahmet Bey... Torpil yalnızca bizim değil; tüm dünya insanlarının bir gerçeğidir...Ne halk ne de siyasi partiler bu konuda masum değillerdir...Ahmet bey, öbür tarafta iyi bir yere gitmek için, Allah'a karşı Peygamberi aracı yapmamız da bir anlamda "torpil" değil mi?:)) Selamlar.

cdenizkent 
 10.12.2014 11:29
Cevap :
Torpil ayrıcalıktır. Torpil kayırmadır. Torpil istisnadır. Peygamberimizden şefaat dilememiz bir dilektir. Zira şu bir gerçektir ki biz istiyoruz diye bu şefaat gerçekleşmeyebilir. Zira adaletine inandığımız Yüce yaradan ve O'nun Peygamberi kul hakkını görmezden gelmeyecektir. Bu bakımdan dediğinize katılmıyorum.  10.12.2014 13:35
 

bu torpil işi yeni değil tabi ki.. ezelden beri var.. bu hükümet icat etmedi.. ama dediler ki eğer biz iktidar olursak, artık o devirler bitecek . tüyü bitmemiş yetim hakkını kimseye yedirmeyeceğiz... ..klasik türk olarak bunu sadece türkiyede yaparız çünkü buna mecburuz; burada sistem böyle işler.. böyle de işleyecek gibi... egemenlik kayıtsız şartsız biz miletin ve biz bu sisteme seve seve sahip çıkıyoruz çünkü bu bizim, bu ülkede doğduğumuzdan beri alışık olduğumuz ve normal bulduğumuz bir durum; son derece dindarızdır, musalla taşında yatan meftayı etrafındakilere hakkınızı helal ettirerek uğurlarız , dinimiz hangi günahla gelirsen gel ama kul hakkıyla gelme der bize.. haram yeme yiyeyene de göz yumma der, ama biz bunu sadece biliriz ama içselleştiremeyiz... ben kendi adıma vicdanım rahat bu rezil düzene hiç uymadım, hiç bir yerde torpil aramadım.. bu yüzden hakkımı yiyenlere hakkımı asla helal etmiyorum...haram olsun !

Meltem Şahin 
 10.12.2014 11:21
Cevap :
Meltem Hanım ne ala güzel yapmışsınız. Dediğiniz gibi Kul hakkıdır torpil aslında.Aması var işte. Bankada veya bakkalda kuyruk beklememek birilerinin önüne geçmekte bir kul hakkıdır. Ben onun için diyorum. Bugün ortalığı veryansın edenler de dönüp bir kendilerine bakmalılar. Ya da ağızlarını açık konuşmamalılar. Dediğim gibi tencere dibin kara benim ki senden kara.  10.12.2014 13:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 114
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 28.06.07
 
 

Doğayı seviyorum. Onun içinde yaşamayı ve güzelliklerini tatmayı seviyorum. Yaşamayı ve hatta ölü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster