Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
836
 

Turgut Özakman Gaziantep'teydi

Turgut Özakman Gaziantep'teydi
 

15 Kasım 2006'da saat 10'da Sayın Tuırgut Özakman Gaziantep Üniversitesi'nin Atatürk Kültür Merkezi'nde konuşma yapacak.

Bu duyumu alan bütün arkadaşlarım beni aradılar. Hani haberim olmadı demiyeyim diye. Benim Türkiye sevdamı, benim İnebolu, Gaziantep ve Kilis'e olan özel sevgimi bilirler. Sayın Turgut Özakman'ı çok takdir ettiğimi ve sevdiğimi de bilirler.

Üniversitede görev yapıyordum o sıra. İşlerimi ayarladıktan sonra gitmeyi düşünüyordum ki, güzel insan değerli başkanım aradı daireyi. "Gürsel Hanım vakit geçirmesin, hemen gitsin. Çok kalabalık ayakta kalmasın." dedi. Sağolsun takdir ettiğim iyi idarecilerdendir. Mesleki bilgisi çok iyidir ve çalışanlarını motive etmeyi iyi bilir. Örnek alınası biridir.

Salona tam vaktinde gelmişim oturabildim. Program saat 10'da başlayacaktı. Fakat öyle kalabalıktı ki; insanların ayakta bile yerleşebilmeleri zaman aldı. Sonunda bir kısım öğrencileri sahneye oturttular. Sayın Turgut Özakman'ın arkası öğrencilerle doldu. Sözlerine "Ooo sırtımızı sağlama almışız, arkamızda Türk Gençliği var." diye başladı.

Tarihi getçekleri, saptırmadan, belgelere dayandırarak, Osmanlı'nın son dönemlerini, Kurtuluş Savaşı'nın nasıl başlayıp geliştiğini, Türkiye'yi paylaşmak isteyenlerin masa başında bu emellerine kavuşabilmek için geliştirdikleri siyasi oyunları, o yalın Türkçe'siyle öyle bir anlatışı vadı ki; anlamamak mümkün değildi. Herkes ama her kes anlayabilirdi. Bu gün hala aynı tehlikenin, daha da güçlenerek zarar verdiği gerçeğini bizlere çok güzel anlattı.

Üniversitemizin Rektör'ü, yazarımızın "Şu Çılgın Türkler" isimli kitabını hediye etmişti personellerine. Çok örnek bir davranıştı. Okumayanlar bile en azından göz gezdirmişlerdir.

Sevgili Özakman, bu kitabıyla ilgili olarak konuşmaya başladığında: "9 Haziran'da İnebolu'daydım. Oraları herkesin görmesi gerekir. Dağlık, uçurumlu yollardan geçerek gidiliyor. Kitabımda bahsettiğim yiğit insanların diyarında, onların torunlarıyla bir aradaydım. Erkeğiyle birlikte omuz omuza o amansız mücadeleyi veren İnebolu Kadınlarını buradan bir kere daha kutluyorum ve önlerinde saygıyla eyiliyorum." dedi.

Bunları söylerken de ne kadar heyecanlandığı sesinden anlaşılıyordu. Orada, Ünlü gazi şehrimizdeki o salonda, tek İnebolul'u bendim. Heyecandan kalbim ağzımdan dışarı fırlayacakmış gibi atıyordu. Bir şey yapmalıydım. O heyecanla alkışlamaya başladım. Önce yalnız benim alkışım, sonra bütün salon öyle bir alkışladık ki...

Güzel ülkemin gazi şehrinde, bu gazi şehrin genç üniversitesinde, böyle bir güzellik yaşadım.

Değerli yazarımız Turgut Özakman'nın daha uzun yıllar, bilgilerini bizimle paylaşabilmesini diliyor ve çok teşekkür ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hoşgeldiniz : ) bende yeniyim burada... ve bugün, yazmaktansa okumak istemiştim... yazınız vesile oldu, "şu çılgın türkler"i tekrar elime aldım. Sevgiler

H Hülya Tercan 
 21.08.2007 22:07
Cevap :
Siz de hoş geldiniz. :) Hem de çok hoş geldiniz. Yazılarınızı zevkle okuyorum. Yüreğinize ve kaleminize kuvvet. Sevgilerimle.  25.08.2007 12:24
 

Merhaba Gürsel, Geçen yıl Turgut Özakman'la ODTÜ'de tanıştık. Daha sonra İnebolu'ya da gelmiş. Bu Cumartes, İnebolu'da Şapka Bayramı kutlanacak. O gün bayramı izleyeceğim. Hemen o akşam yazar ve yayınlarım. Sevgiler.

Aydın Tiryaki 
 21.08.2007 17:48
Cevap :
Ne güzel olur 25 Ağustos kutlamaları. (Ayrıca benim nişan yıldönümüm.) Yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bol fotoğraflı olsunlar lütfen. :) Sevgilerimle.  25.08.2007 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 59
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 2584
Kayıt tarihi
: 14.07.07
 
 

27 Mayıs 1960' da İnebolu'da dünyaya geldim. İnebolu Yeniyol İlkokulu, İnebolu Ortaokulu (nakil), Ga..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster