Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '08

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
573
 

Türk Genci

Türk Genci
 

Bu gün durup dururken, hiç bir neden yokken, birden bire aklıma; Büyük Kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa Söylevi geldi.

Sizlerle de paylaşayım istedim.

“Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!”

Hiç bir neden yokken, birden bire aklıma geldi.

Sizlerle de paylaşayım istedim.


Unutmayın1: THK Yangın Uçağı alım kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL’dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Bir Cumhuriyet Kurumu olan THK’na üye olun. Rejime ve Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmanın bir yolu da, rejimin ve Cumhuriyetin kurumlarına sahip çıkmaktır.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bursa nutku ile ilk tanismam rahmetli pederimin tavsiyesi ile oldu.Kolej ogrencisi iken turk edebiyatindan ziyade ingiliz edebiyatini ogrendik egitimin geregi olarak.Ama ilk tanismamdan sonra hayranlikla her satirini okumustum.Ne gariptirki bazi edebiyat cevreleri bu nutkun hic soylenmedigi konusunda hemfikirdirler!!!Aslinda soz ve ruhunda her kelimesinde ben gazi pasamin ruhunu buldum.Belki daha demokrat soylemler bazi cevreleri rahatsiz ettiginden boyle dusunmus olabilirler.Bu soylevi hatirlama dolayisiyla size saglik ve saygilar sunuyorum.

Newyorker 
 08.03.2008 6:01
Cevap :
Sayın Newyorker, O bir militandı. O bir düzene başkaldıran, O bir düzen değiştirendi. Kuvvayi Milliye ruhu, devrimci bir ruhtur. O'nun için "bir kaplandı." diyenler de olmuştur. Latife Hanım; "Bir kaplana gem varabilacağimi sandım. Yanılmışım." diyecektir yıllar sonra. Kim ne derse desin, her satırı, her sözcüğü O'nu ve O'nun devrimci kimliğini anlatan bir metindir Bursa Söylevi. Çok teşekkür ederim. Saygılarımla..  08.03.2008 18:22
 

Açıkçası böyle bir söylevden bugüne kadar haberim yoktu. Ve bu bilgisizliğimden dolayı yazıyı okurken kendimden utandım ama eskilerin dediği gibi bilmemek ayıp değil. Hatta bence en çok öğrenmem gereken zamanda bu söylevi öğrendim, en çok işime yarayacak zamanda. Saygılarımla

Evren Bölükbasi 
 13.02.2008 17:45
 

Talip bey, Bursa söylevini ne zaman nerede okusam, duysam, mülkiye marşı dilime takılıverir... Ben de, şu an sürekli mırıldanıp durduğum bu marşı sizlerle paylaşayım dedim... http://www.youtube.com/watch?v=k1k53Aj0MVI Sevgiyle kalın

Yıldız... 
 11.02.2008 19:07
Cevap :
Sayın Yıldız Demirel, ne güzel bir rastlantı. "Mülkiye Marşı" dediniz ya, benim aklıma da "Harp Okulu Marşı"nı düşürdünüz şimdi Saygılarımla..  11.02.2008 21:24
 

Sevgili Talip Bey ne iyi etmişsinizde yazmışsınız.Sizin sayenizde bizlerde birkez daha okumuş ve pekiştirmiş olduk.Atatürk Türk gençlerine güvenini ne güzel dile getirmiş demi.Herkesin sizin gibi duyarlı olması ve sürekli yazması,bilmeyenlere öğretmesi gerekiyor bu konuları.Tarihi gençlere öğretmezsek bu ülkenin değerini nasıl anlatabiliriz.Geçmişini bilmeyen ve onunla gurur duymayan gelecekle ilgili ne yapabilir ki ?!!! Hassasiyetinize teşekkür eder selamlarımı gönderirim efendim.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 11.02.2008 4:06
Cevap :
Sayın Yakamoz35, 1980 sonrası yapay gündemler, kısır çekişmeler, apoltik toplum oluşturma çabası maya tuttu. Ülke ve dünya gerçeklerine yabancılaştırılmış bir gençlik yaratıldı. Hepimize düşen görev, gençlerin uyanık birer cumhuriyetçi olmalarını , Atatürk'ün aydınlık yolunda yürümelerini sağlmaktır. Saygılarımla..  11.02.2008 12:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2307
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster