Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
543
 

Türk vatandaşı olacak Suriyelileri neler bekliyor?

Türk vatandaşı olacak Suriyelileri neler bekliyor?
 

Bilmiyoruz tabii ki bu nasıl vatandaşlık, bizim gibi mi? Yoksa sadece kimlikleri mi değişecek? Bazı haklar verileceğinden bahsediliyor ama ödevlerini söyleyen yok.

Örneğin bizim gibi askerlik yapacaklar mı? Normalde vatandaş vatandaştır ama kalıcı olmadıklarından… Mevcut kanunlara uyulursa askerlik yapacaklar. Bu takdirde Güneydoğuda PKK’ya karşı savaşacaklarını unutmasınlar. Gerçi kalıp savaşarak ölmek yerine vatanını bırakıp gelen bu insanlara zor gelecektir ama napalım burada böyle.

İleride iş falan kurarlarsa ya da şimdi dahi bir yerde ücretle çalışırlarsa vergi verecekler ama bir işim olsun ya da hele de öyle para kazanacağım şirketim olsun da vergi neymiş diyenlerin satın aldıkları bir şeyin fiyatının yarıdan fazlası kadar KDV/ÖTV ödemeyi de hazmetmeleri gerekiyor.

AKP’nin kendi planları hariç Türkiye’nin de Suriyelileri onlardan faydalanmak için vatandaş yapmak istediği beyanlara yansıdı “Suriyelilere ihtiyacımız var”

Bir diğer konu vatandaş olarak nüfus kimliklerini ellerine aldıkları anda Suriyelilik biter. Bu ülkede Türk olmayan bazı guruplar bin yıldır kimliklerine kavuşamamışken, Türkiye’nin Suriyelilere Baas kimliği vermesini kimse beklemesin, kimliğinizde Türk yazacaktır.

Yine anadiliniz Arapça’yı yavaş yavaş baba diliniz yapsanız iyi olur; çünkü bu ülkede bebekler bile yeni doğdukları zaman kendi dillerinde “anne” diyemezler! Keza çocuklarınıza da Türkçe adlar bulun, belli olmaz, mahkeme kapılarında sürünürsünüz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Suriyelileri nelerin beklediğinden bize ne, asıl bizi ne bekliyor? Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 06.07.2016 22:44
Cevap :
İşin bu yönünü hiç düşünmemişim, teşekkür ederim.  08.07.2016 15:18
 

Ben vatandaş olacak olan Suriyelileri böyle yükümlülüklerin beklediğini sanmıyorum. Dün bir tablo paylaşılmıştı sosyal paylaşım sitelerinde. Türk ve Suriyelilerin hakları olarak. kira yardımı, yüksek öğrenim bursu,Üniversiteye giriş konusu, işyeri açma yükümlülükleri hatta motorlu Taşıt Vergisi bile biz Türk vatandaşlarından daha avantajlı Suriyeli Kardeşlerimizin.Belki vatandaş olduklarında bizimle aynı yükümlülükleri yüklenirler bellli mi olur. Tabii o zaman kaçmazlarsa.Saygılarımla

GOKOYA 
 06.07.2016 15:14
Cevap :
Evet, yazdığınız gibi biraz böyle maalesef...Saygılar efendim.  08.07.2016 13:37
 

Kerim bey, çok idealist adamsın vesselam tam 90 yıldır T.C. vatandaşı, Ulus devlet vatandaşı yaratamadık, kurucu kültür kadro bunun için dişiyle tırnağı ile mücadele verdi ama olmadı.Tam 90 yıl sonra başa döndük, yaşadığımız akıl ve bilim rönesansını elimile yıktık, şimdi kalkmış zaten kültü ve demokrasi ve hukuk laik kültürü oluşmamış bir Ülkede çöl kültüründen beslenenlere Ulus devletin kurallarını hatırlatıyorsun pöhh ne diyeyim size, ya adamları izliyorum hiç bir sosyal norma uymuyorlar, tükürme, çöp atma, sıra beklememe, sesli konuşma, (yakında sokakta haçet giderirler) hiç bir kurala uymayan çağ dışı mahlukatlar güruha kurallar anlatıyorsun şöyle böyle diyorsun. pes yani

Nizamettin BİBER 
 06.07.2016 14:54
Cevap :
Çok güzel bir yorum ama napayım Nizamettin bey, gönül olsun istiyor ve olması için de çalışacağız.Olabilecekler değil olmasını arzu ettiğimiz şeyler konusunda çalışacağız.   08.07.2016 14:39
 

Yok biz oyle zora gelemeyiz, oyumuzu erk'e atariz onlar halleder. Imza;Genc suriyeli sonradan tc olacaklari birligi

Newyorker 
 06.07.2016 14:34
Cevap :
İşin latifesi bir yana gerçekten biraz öyle galiba...  06.07.2016 18:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6235
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster