Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '07

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
515
 

Türkiye' de ilk

Bu haberi Milliyet Blog arkadaşlarımla ve hemcinslerimle paylaşmam gerektiğine inanıyorum. Geleceğimizin buna bağlı olduğuna da inananlardanım. Bilinçli erkeklerin de TBMM' de kadın sayısının erkeklerele eşit düzeyde olmasının getirilerini çok iyi kavradıklarına ve kavrayacaklarına biliyorum. Avrupanın birçok yerinde bu oranda kota yok.

Bizim de var olduğumuzu sözde değil, uygulamada gösteren tek ve ilk parti olan HYP (Halkın Yükselişi Partisi)ni gönülden kutluyorum. Diğer partilerimizin örnek almasını diliyorum. Cumhuriyet dönemine damgasını vuran bir karar. Birileri istedeği kadar kadınlarımızı 2. sınıf olarak görsün. Bizler 1. sınıf olduğumuzu biliyoruz. Yeter ki önümüz kesilmesin.

TÜRKİYE’ DE İLK

Türkiye’de ilk. Ölsem de gözlerim açık gitmeyecek. İncelediğimde gördüm ki HYP'de; Milletvekilliğinde %40 kadın kotası kabul eden tek ve ilk parti Kadın oranı; parti kurucular listesinde%27, teşkilât yönetiminde %47.

Kadınlar, vitrin olmaktan HYP (HALKIN YÜKSELİŞİ PARTİSİ) Lideri sayın Prof.Dr. Yaşar Nuri Öztürk ve parti kadrosunun ZİHNİYET DEVRİMİ sayesinde kurtulacaklar. Rüyaları gerçek olacak. Kadın olarak yıllarca bunu hayal ettik. Teşekkür ederiz. Kadınlarımız hakkı olan yerlere gelecekler.

Kadının gücünü göstereceğiz, biz kadınlara bu imkânı verenleri mahcup etmeyeceğiz. Aldığınız bu karardan hiçbir zaman pişmanlık duymayacaksınız. Bizlere bu imkânı tanıyanların arkasın da değil, yanın da olacağız.

Herkese; kadın gücünü, dayanışmasını, zekâsını, çalışkanlığını, neler yapabileceğini göstereceğiz. ”ATAM İZİNDEYİZ” dediğimizde, gerçekten izinde olacağız. Bazılarının algıladığı gibi istirahatte değil.

Meclisin OTURMA yeri değil, ÇALIŞMA yeri olduğunu herkes görecek. Bu seçimlerde ki %40 kadın kotası, kadınlar için tarihi bir gün ve tarihi bir karar oldu. Tüm siyasi partiler bu kotayı bizlere uygulamalı. Kadın olarak hakkımız olduğuna inanıyorum. Bazıları "Elinizin hamuru ile erkek işlerine karışmayın"diyorlardı. İkisini de başarıyla yapacağımızı görecekler. (Bu yazım yayına çıkmazsa okuyanın erkek olduğunu düşüneceğim.Hangi parti olursa olsun , kadınlar için böyle bir kararı alan her partiyi yazılarımda belitirim.) Birçok blog'ta yayınlanıp , en çok sevdiğim "Milliyet Blog" ta yayınlanmaması beni hem düşündürür, hem de çok üzer.

HAYDİ KADINLAR MECLİSE

Keriman Tevhit ERTUĞRUL

Emekli Öğretmen

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir tesbit olmuş, fikirlerinize katılıyorum. Atatürk'ün çizgisini kaybeden bazı partiler de örnek almalı bence. Yaşar Nuri Öztürk gibi aydın bir insandan bu beklenirdi. Elinize sağlık, sevgiler...

Hasan ARSLAN 
 02.03.2007 7:35
 

Sayın hocam, Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı, bildiğiniz gibi Atatürk sayesinde Avrupa kadınlarından daha önce, Türkiye'de tanınmıştı. Kadınlarımız haklarını bildiği ve savunduğu sürece ,haklarını kullanmakta özgürler... Türkiye'de asıl sorun kadınlarımızın özgürlüğü sorunudur.... Fakat, Yaşar Nuri Öztürk bilgdiğiniz gibi Önceleri CHP tarfatarı şekilde gözükerek milletvekilliğini elde etmiş ve bahsettiğiniz partiyi kurmuştur. Partinin kadınlara ağırlık vermesi bence oy kaygısından başka bir şey değildir. Şimdilerde Cem Uzan da bol reklamla, her emekliye bedava maaş dağıtmakta... (nerden gelecekse bu para...) Aslında Yaşar Nuri Öztürk, hem iyi bir ilahiyatçı hemde iyi bir hukukçudur. İlim irfan sahibi bir insandır kısacası... Ama bu yeteneğini keşke akademik alanda devam ettirseydi. Siyasette oy uğruna yapılmayacak şey yok... Saygılarımla...

Uzeyir Kadioglu 
 02.03.2007 1:26
Cevap :
Üzeyir bey,bu konuda bilgi eksikliğiniz var.Sayın Yaşar Nuri Öztürk'ün Milletvekilliğine ihtiyacı yoktu. birçok parti israr etmesine rağmen kendileri CHP'ye girdiler. Birhayli de oy kazandırdılar. Çalışmaları engellendi. Sonra da biz "Yaşar Nuri Öztürk"ü seçim takdiği olarak aldık dendi. Bu etik olmasa gerek. Tüm israrlara rağmen gazeteler de çıkan yazılar tekzip edilmedi. Bu durum da siz olsanız, sizin için böyle düşünen bir parti de çalışmaya devam edermisiniz? Sizi ve isminizi kullanmiş oluyorlar.İsteseydi mecliste gurup kurabilirdi. O zaman diğer partilerden farkı olmazdı. Sizden ricam, partinin sitesine girip,tüzük, program v. incelemeniz. Diğer partilerde seçimlerde kadın adayları listelere alıyorlar, fakat seçilme şansı olmayan sıralara koyuyorlar.Kadınların önleri kesiliyor. Kadınların meclise girmelerini, erkek arkadaşlar da istemeliler!!.. Keriman Tevhit Ertuğrul Emekli Öğretmen  02.03.2007 10:05
 

Bu ülkenin insanı, aynı kökten beslenir. Aynı değer ve yargılama ölçülerine sahiptir. Elbette meselelere bir anne, bir kadın gözüyle bakılmasının, denilebilinir ki; şefkat ve sevgi mefhumlarını daha ön plana alabilir. Bunlar doğru mudur? Tartışma konusudur. Dürüstlük ve ahlak gibi insana ait değerlere sahip olmanın cinsiyetle bir ilgisi bulunmamaktadır. Bunlar; kişinin ailesinden, çevresinden ve öğreniminden elde ettiklerinin bileşimidir. Sayılanlar, onun yol haritası olmaktadır. O’nun değerlerini oluşturmaktadır. Özetle; kadın veya erkek olmak önemli olmamaktadır. Önemli olan önce ve izninizle; 'İnsan' olabilmektedir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 01.03.2007 14:32
Cevap :
Yorumunuza teşekkür ederim. Evet saydıklarınız olması gereken özellikler ama ne yazık ki bizde erdem gibi algılanıyor son yıllarda. TBMM'de kadın ve erkek sayısının eşit olmasına karşımısınız? tam algılıyamadım.İnsanlığın yanun da cinsiyette önemli. Empati yaparken,hiçbir erkek kadının yerine kendini koyup onun gibi düşünemez. Kadın da erkeğin yerine kendisini koyup kadın gibi düşünemez.Bu nedenle erkek egemen bir meclisten çıkan yasaların bazıları siz erkekleri rakatsız etmiyebilir ama biz kadınları rahatsız ediyor. Sevgiler. Keriman Tevhit Ertuğrul Emekli Öğretmen  01.03.2007 22:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 504
Kayıt tarihi
: 02.09.06
 
 

1948 Bayburt doğumluyum. İlkokul Trabzon+Erzurum, ortaokul Erzurm+Adıyaman+İsparta; lise Isparta...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster