Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '07

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
5732
 

Türkiye'de küresel ısınma

Türkiye'de küresel ısınma
 

Küresel ısınmanın etkileri Türkiye’ye de pek yumuşak davranmayacak, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak hatta berbat olacakta diyebiliriz.

Türkiye’de sıcaklıklar 6 derece yükselecek, yağışlar azalacak ve birçok canlı türü yok olacak.

Bilim adamlarının tahminlerine göre 2070 yıllarına geldiğimizde Türkiye’nin batısında yazın sıcaklık 5 ila 6 derece, Orta ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise 3 ila 4 derece yükselmesi bekleniyor. Kışın ise 2 ila 3 derece yükselmesi bekleniyor.

Bu durum karşısında Karadeniz bölgesinde yağışlar belli bir oranda artacak, güneyde ise yağışlar oldukça azalacak.

Türkiye’nin ekosistemlerinde ciddi sorunlar olacak birçok bitki türü ve havyan bu durumdan çok etkilenecek ve birçoğu da yok olacak.

Yani eskisi gibi gidelim tenhaya keselim karpuzu durumları olmayacak. Ne olacak, envayi çeşit bilmem kaç korumalı kremler olacak, tatil rehberlerinde nereye gidilmemeli bölümleri olacak.

Kabus gibi değil mi?

Bir ata sözü vardır güneş girmeyen eve doktor girer diye, artık öyle bir durumda olmayacak eğer o eve güneş giriyorsa eyvahlar olsun.!

Bir ev düşünün o evde yıllardır yaşıyorsunuz ve hiçbir temizlik, bakım yapmadan yaşamınızı devam ettiriyorsunuz. Televizyonlarda görmüşsünüzdür çöplük ev olayları. İşte Dünya da şimdi o duruma geliyor.

Kim ister ki evinin yaşanmayacak çöplük ev haline dönüşmesini tabiî ki kimse diyemiyorum. Dünya eğer bu hale geliyorsa demek ki isteniyormuş.

Peki durumla mücadele etmek istiyor muyuz?

Eğer istiyorsak..!

Bu durumla mücadele etmenin en emin yollarından bir sera gazlarının azaltılmasıdır.

Dünyada bu konuyla ilgili çeşitli alternatifler üretilmeye çalışılıyor. Örneğin; her bireye eşit miktarda bir gaz salım kotası verilmesi, zengin ülkelerin salımlarını "kısma" oranlarının, toplamda, bilim adamlarının gezegenimizin kaldırabileceğini düşündüğü kirlenme miktarına denk düzeyde "birleşmesi" amacına göre ayarlanmasını gibi birçok proje öneriliyor. Fakat Türkiye bu büyük tehlike karşısında henüz ciddi önlemler almış değil. Türkiye’nin çevrenin karbon emme özelliğini arttıracak ciddi projelere yapması gerekiyor.

Türkiye’nin acil olarak, iklim dostu bir ekonomi oluşturmak üzere çalışan politikacılar ve şirketlere ihtiyacı vardır. Ayrıca herkesin kendi kendine bireysel önlemler alıp bu ilerlemeye karşı bir şekilde faaliyete geçmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde önce yavaş yavaş kavrulacağız ve sonra sonsuza kadar donacağız..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu çağrılardan asla vazgeçmeyelim.. Belki gerçekte uyuşmuş birilerini,silkeleriz kimbilir.. Yine de tuhaf bir şekilde ilgisizlik var? Anlamaya çalışıyorum.Blogta değil,dışarda ki, tanıdıklarımdan.. Ya çok doğru söylüyorsun birileri birşeyler yapmalı veya ya çok güzel bir misyon üstlenmişsin diyen sözleri hayretle dinliyorum Birileri birşeyler yapmalı derken? Diyorum anlamıyorlar ya senden başlasak ? deditmiyor içimdeki ses biliyorum ki,sanki sadece benim görevim :) Misyon edinmişsin?Allah allah, benim canım sıkıldı misyon arıyordum kendime de,küresel ısınma diye bir şey buldum.. Sular,sıcaklıklar,soğuklar,gıda pahalılığı,açlık,hastalık vs vs ..Bunlar? Yok canım o kadar da değil..Komplo teorisyeniyim sanki:(( Şaşkınım ama vazgeçmiyorum nerede bilgi bulsam okuyup,bana düşen bir şey varmı diye bakıyorum..Çünkü dünyayı da kendimi de seviyorum..Dünya denilen evimi seviyorum Kimine göre kıyamet,kimine göre yok canımlarla dolu geçiyor günlerim ama vazgeçmeyeceğim.. teşekkürler sevgiler

Yasemin GÜNER 
 17.04.2007 1:59
Cevap :
Duyarlılığınız için gerçekten teşekkür ederim.. Bilirsiniz insanlar son raddeye kadar beklemeyi sever ve fakat bu durum farklı sona geldiğinde gerçekten son olacak geri dönüşü yok.. Siz, ben, biz derken belki bişeylerdeğişebilir amman vazgeçmeyelim ve bir kişi birkişidir mantığıyla mücadelemize devam edelim. Sağlıcakla kalın..  17.04.2007 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 99
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2316
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1977 yılında İstanbul'da doğdu, zamanının getirdiği bir çok avantajı değerlendirdi. Sokakta oynad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster