Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '07

 
Kategori
Haftasonu
Okunma Sayısı
5222
 

Türkmen Dağı -2(Gölcük Yaylası)

Türkmen Dağı -2(Gölcük Yaylası)
 

Çifteler çeşmesinden çıkıp orman yolundan Lütfiye ve Güllüdere köyünden geçip Gölcük yaylasına ulaştık. Yaklaşık 1700 metre yüksekliğinde olan bu yaylada ağaç gövdeleri biraz daha kalınlaşmakta, 300-400 senelik Sarıçam çam ormanına ulaşmış bulunmaktaydık. Güllüdere köy sakinleri buraya harika bir orman evi inşaa etmişler, ocağında ateş yakabileceğiniz bir ev. Ne ilginçtir ki yakındaki çeşme kurumuş, yaklaşık 700 metre ilerde aşağıda bir çeşme bulunmakta, Allahtan onun suyu akmakta. Diyeceksiniz ki göl nerede göl falan yokmuş, geçmiş zamanlarda olduğu söylenmekte. Gökyüzü ve bulutlar el uzatsan yakalayabileceğin yakınlıkta gibiydi. Tam karşıda doğu yönünde Eskişehir – Kütahya il sınırında Türkmen dağının en üst zirvesinde gözetleme kulesi ve Türkmen Baba Türbesi görünmekte. Aslında daha erken gelinmiş olsaydı zirveye de çıkıp, tepeden görüntüler sunmak isterdim. Türkmen dağı tepesi 1826 metre yüksekliğinde, Eskişehir il sınırları içersinde, Sarıçam ormanlarıyla kaplı bir tepedir.

Trekking meraklılarının ilgi alanına girebilecek yerlerden biri olan Türkmen dağı ve etekleri kamp kurmaya elverişli güzel ve harika bir yer, en uygun zamansa Haziran ayı. Hem serin hem her taraf yem yeşil. Yalnız zirveye çıktıkça rüzgarın biraz daha sertleştiği, yolların biraz daha daraldığı ve dikleştiği, çamların biraz daha yükseldiği eşsiz doğa da kaybolabileceğiniz büyük bir orman alanı. Avcıların av mevsiminde, geyik, domuz, tavşan ve bıldırcın avladığı bu dağda ayılara da rastlarsanız şaşmayın. Tam bir tabiat harikasıyla iç içe olduğumuz bu alan doğa severlerin görmesi gereken yerlerden biri. Bu çevrenin sakinleri tepeden Eskişehir ve Kütahya’nın çok net göründüğünü söylediler, Türkmen dağı tepesini uzaktan görsekte başka bir sefere orayı yakından görmek için daha erken yola çıkacağım. Artık dönme vakti de gelmişti. Havada serinlemiş, güneşe karşı yol alacaktık. Gün batımına yetişemedik maalesef hareket ettiğimizde, güneş çoktan batmıştı.

Not: Tavsiyem 1.bölümden başlayarak okumanız.

Fatma Türkdogan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

umarım 20 bölüm sürmez(şaka) avcılık bilmem ama görülecek bir yer miş not aldım eline sağlık sevgiler

Zadig 
 08.08.2007 23:38
Cevap :
3.bölümüde yazmak isterdim ama en zirveye çıkamadım malesef. Belki ilerde 3.bölümüde gelir. Okumaktan sıkılmazsanız devamda eder. Görmek istemenize sevindim. Sağlıcakla kalın, saygılar.  09.08.2007 14:43
 

Ama olmazki canım yaa,biz buarada sıcaktan kavrulurken:))..Elinde varsa birazda resim eklede iç geçirmeye devam edelim..Sevgilerimle:))

aygoz Özlem Eryoldaş 
 06.08.2007 17:50
Cevap :
Sizin yerinize de gezdim, gördüklerimi aktardım resimler için yazının yayına çıkmasını beklemiştim. Tekrar baktığında görebileceksin. Umarım beğenirsin. Benden de sevgiler...  07.08.2007 8:59
 

Ömrünüz uzamıştır,inşaallah.Bize biraz tanımış olduk.sevgi ve selam.

Nariçi 
 06.08.2007 17:48
Cevap :
Gerçekten doğru insanın ömrüne ömür katıyor ormanlar. beğendiğinize sevindim. Sağlıcakla kalın.  07.08.2007 9:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 305
Toplam mesaj
: 68
Ort. okunma sayısı
: 1951
Kayıt tarihi
: 13.10.06
 
 

Müzik ve amatör fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Yazma isteği içimde vardı. Mutlaka bir gün düşünce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster