Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
597
 

TV dizileri halkımıza ne veriyor?

TV dizileri halkımıza ne veriyor?
 

fotogaleri.haberler.com


Çocukluğumuzda izlediğimiz yerli filmleri hatırlıyorum da, konular zengin kız, fakir genç veya fakir kız, zengin çocuk formatından dışarı çıkmazdı. Yabancı filmlerde ise kızılderilileri ezen lacivert üniformalı Amerikan askerlerini takdirle izlerdik. Yıllar sonra ABD nin esas sahiplerinin kızılderililer olduklarını ve beyazların onlara yaptıkları haksızlıkları öğrenmiştik. 

Yıllar sonra yaşamımıza televizyon girdi. Televizyonla birlikte ağırlıklı olarak yabancı dizileri izlemeye başladık. Görevimiz tehlike, uzay yolu, kökler, zengin ve yoksul, Dallas gibi diziler televizyon izleyicilerinin vazgeçemediği programlardı. Benim o dönemlerde en çok beğendiğim 2 dizi vardı. Amerika'daki siyaset ve bürokrası dünyasındaki kirlilikleri anlatan "Kapalı kapılar ardında Washington" ile, İngiliz yapımı bir dizi olan ve  bürokratların bakanları nasıl avucunda oynattığını anlatan önce  "Emret Bakanım" sonra adı değişen "Emret Başbakanım" adlı dizilerdi. 
 
Senaryo çalmakla suçlanan Ata Demirer'in "Film konuları zaten 20 yi geçmez. Bu yüzden bütün filmler az çok birbirine benzer" sözlerini bugün TV lerde yayınlanan dizilerde görmemiz mümkün. Bu yüzden senaryo yazmak çok kolay. Çünkü bütün dizilerde aşağıdaki ortak noktaları görebilirsiniz.
 
Her dizide ilk ilişkide hamile kalınır. Nikahsız olan bu ilişkilerde, hamilelik anne için her zaman risklidir. Ya annenin doğum sırasında hayatını kaybetme riski vardır veya çocuğu aldırırsa kadının başka çocuğu olmayacaktır. 
 
Her dizinin bir balıkçısı olur.
 
Dizide en az bir kötü kadın ve bir de kötü adam vardır. 
 
Her dizide cezaevi sahnesi olmazsa olmazlarındandır. Cezaevine düşen kişiye mutlaka diğer mahkumlar eziyet ederler. 
 
Her dizide hastane ve yoğunbakım sahneleri vardır.
 
Başrol oyunları mutlaka kurşunla vurulur. Eğer dizi tarihi diziyse okla vurulur.  Dizi uzun sürerse dizide oynayan herkes sırayla yoğun bakımda tedavi görür. Kurtlar vadisi hariç. Çünkü orada başrol oyuncuları dışında vurulan herkes ölür. 
 
İçinde aşk olan dizilerde bir dargın, bir barışık olarak sahneler tekrar edilir. 
 
Bu dizilerde rol alan başrol oyuncularının bölüm başı aldıkları ücret 45.000.- TL.dır. Ayda 180.000.- TL.dır.  Ne kadar güzel para. Değil mi?
 
Peki bu diziler izleyenlere ne verir?
 
Beğeniyle izlediğim Behzat Ç bile son bölümünde "Testere" filmlerine  benzeyen sahnelere ağırlık verdikten sonra.....
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir de her dizide kim kimle belli değil. Sevgilisi mi baldızı mı, tesadüfler sonucu hamile bıraktığı çocuğunun anası mı? İlginç olan da hep bir evde yaşarlar,Koca ülkemde yer yokmuş gibi. Favorim Yalan Dünya. Saçma dizilerden güleceklerimi izliyorum. Bir şey veriyor mu derseniz,birazcık keyif, biraz kahkaha.En azından diziyi izleyince sinirlenmiyorum.

Bosnalı 
 16.02.2012 0:16
Cevap :
Aynı ev, aynı sahneleri dekordan tasarruf için yapıyorlardır herhalde. Film deseniz film değil, tiyatro hiç değil..Eskiden televizyonlarda önceki sezonların tiyatro oyunları sergilenirdi. Bence onlar daha zevkliydi. Diziler ancak zaman geçirmek isteyenler için ilginç olabilir. Yoksa fazla bir şey verdikleri yok. Teşekkürler sayın Bosnalı. Saygılar, selamlar....  16.02.2012 11:20
 

Tv Dizileri, halkımıza bol bol tüket! ve taklit et! mesajı verir!... İlahi Erol bey!... Daha ne versin ki?!! Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 12.02.2012 14:50
Cevap :
Bir de uyutur diye ekleyelim Cem bey. :) Teşekkürler, sevgiler...  12.02.2012 15:27
 

Merhabalar...Sevgili DOST EROL beyciğim..:-)) Vallahi ben, " YALAN DÜNYA " - " AVRUPA YAKASI " - AVRUPA AVRUPA " "ÇOCUKLAR DUYAMSIN " * " AYRILSAKDA BERABERİZ " - " TATLI HAYAT " - " İSTANBUL'un ALTINLARI " gibi neşe dolu TV dizilerini izliyorum...:-)))) Gülmek için, neşelenmek için..:-))) Benim kavgalı dövüşlü, kırıdılı vurdulu dizlere ne zamanım müsait, nede stresim ve üzüntüm elvermiyor... Çünkü bunlar topluma bence pek bir katkı sağlamıyor ve üstelik bunlar hiddet ve şiddeti topluma aşılıyor.. Her nedense bunlara sanatsal denilebiliyor bazı entellektüeller tarafından...Ne yapalım onlarca doğru ise bize de saygı göstermek gerekir, fakat tabii ki onlarda bize aynı şekilde saygıyı göstermek zorunda olsa gerek.. Öyle değil mi..? :-)) Sevgiler ve selamlar :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 11.02.2012 19:01
Cevap :
Dediğiniz gibi Sit-com türü diziler, iyi zaman geçirmek için izlenebiliyor değerli Necip bey. Zaten haberleri izleyince bol bol, cinayet, kadına şiddet, tecavüz gibi stres yükleyen haberler izliyoruz. Diğer diziler de zaten birbirine benziyor. Sonuç olarak TV programlarının izleyicilere yararlı bir şeyler vermesi gerektiğine inanıyorum. Teşekkürler. Saygı ve selamlarımla.  11.02.2012 21:46
 

Günaydın Erol Bey hele bazı diziler önce ilginç geliyor izlemeye başlıyorsunuz sonra izleyiciyi aptal yerine koyuyorlar sinirden çatlıyorsunuz ha birde sizinde değindiğiniz gibi reklamlar hele o reklamlar Erol Bey.Sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 09.02.2012 11:07
Cevap :
Hele bir dizi biraz tutulsun, uzattıkça uzatıyorlar, bir sahnede herkes birbirine bakıyor, bu bakış bazen dakikalarca sürüyor, sonra reklamlar...En iyisi birkaç iyi dizi dışında bunlara hiç bulaşmamak. Beğendiğiniz dizeleri de bir gün sonra internetten izlemek en doğrusu. Teşekkürler Şennur hanım. Sevgiler...  09.02.2012 12:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3314
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster